«مسکن مهر پردیس» از جمله موضوعاتی است که با مشکلات بسیار مواجه است.افزایش قیمت واحد ها ،تعطیلی ساخت و ساز در برخی فازها و تحویل ندادن قرارداد از جمله مشکلاتی است که متقاضیان مسکن مهر پردیس مطرح می کنند.

تهران- اقتصاد برتر- 30اردیبهشت 96

اما مشکلات پردیس به این‌ها محدود نمی شود.« احمد اصغری مهرآبادی»، قائم مقام وزیر در طرح مسکن مهر نیز بر وجود مشکلات متعدد در این بخش تاکید کرده اما ظاهرا این مشکلات تمامی ندارد و به گفته نماینده متقاضیان آنها هر روز با یک مشکل تازه رو به رو می شوند. «قدیری»، نماینده متقاضیان مسکن مهر پردیس در این خصوص می گوید: چرا باید متقاضیانی که  هنوز انتخاب واحد نکرده اند سود مشارکت پرداخت کنند؟به ما گفته شده قراردادها 3 طرف است اما «شرکت عمران»  به نفع خودش داوری می کند . متقاضیان اجازه برداشت از پولی که برای ساختن واحدهایشان واریز کرده اند را ندارند و اینکه شرکت  عمران،  آورده مردم را صرف تاسیسات زیربنایی و روبنایی که از وظایف حاکمیتی محسوب می شود؛ کرده  است؛به نوعی خیانت در امانت به شمار می رود. یکی دیگر از مشکلات مسکن مهر پردیس به قیمت واحدها بر می گردد.متقاضیان معتقدند هزینه زمین های این شهر، هکتاری 3 میلیون تومان است و نه بیشتر و نباید قیمت خانه ها را به قیمت روز و کارشناسی محاسبه کنند. به گفته قدیری، هر روز به بهانه های مختلف از متقاضیان پول می گیرند تا جایی که بسیاری ناچار به انصراف شدند. وی مهم ترین درخواستشان را واگذاری مالکیت ها می داند ومی گوید: با وجود هزینه زیادی که برای واحدها پرداخت کرده ایم چرا باید مالکیت 99 ساله باشد؟ این منطقی نیست. انتظار ما این است که مالکیت را واگذار کنند و خانه ها را به شکل خودمالکی در اختیار مردم قرار دهند.

بررسی آخرین وضعیت مسکن مهر پردیس

«سعید غفوری»، مدیرعامل «شرکت عمران شهر جدید پردیس» در بررسی علل اعتراض و تجمع متقاضیان مسکن مهر پردیس اظهار داشت: تعدادی از متقاضیان مسکن مهر پردیس، بحق اعتراض به مواردی داشتند که به دلیل تعداد زیاد افراد به مسجد جامع شهر دعوت شده و به موارد مطرح شده پاسخ داده شد.وی گفت: از ابتدای این طرح، جانمایی 80 هزار واحد مسکونی با ماموریت‌های شرکت عمران همخوانی نداشت، بحث ابتدایی ساخت واحدهای مسکن مهر و بخش دیگر آماده سازی، خدمات زیربنایی و روبنایی است. در تمام فازهای پردیس ۴۶ هزار واحد به مرحله نازک‌کاری رسیده است، مسائل زیرساختی مانند آماده سازی و محوطه سازی بر عهده شرکت عمران است اما خدمات آب، برق، گاز و انشعابات برعهده ادارات خدمات رسان است.مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس ادامه داد:  هماهنگی‌هایی با دستگاه‌های خدمات‌رسان انجام شده تا با تزریق اعتباری که دولت در پایان سال گذشته از محل افزایش سقف تسهیلات از 30 میلیون به 40 میلیون تومان داشت ساخت اکثر واحدها را طبق وعده دولت تا پایان شهریورماه محقق کنیم.

اجرای مسکن مهر پردیس بیش از توان شرکت عمران است

غفوری اظهار داشت: به تازگی بخشی از مبلغ یارانه‌ای که برای زیرساخت‌ها در نظر گرفته شده بود تزریق شده و در وزارت راه و شهرسازی با حضور قائم‌مقام  و معاون وزیر تخصیص‌ های اولیه در نظر گرفته شد.مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با اشاره به شروع کار تیم اجرایی از پنجم فروردین‌ماه امسال، گفت: برخی از پیمانکاران زیرساخت با اعتماد به شرکت عمران قبل از دریافت مبالغ کارها را در تمام فازهای پردیس آغاز کردند. به دلیل نبود و کمبود منابع مالی کار تکمیل زیرساخت‌ها با تاخیر همراه بود اما با تزریق اعتباری که در بخش ساخت انجام شد و با یارانه‌ای که برای بخش زیرساخت اختصاص داده شده امیدواریم این بخش فعال‌تر شود.

غفوری در خصوص عدم تخصیص واحدها، اظهار داشت: بیش از 5 سال از آغاز این طرح گذشته و کلنگ ساخت مسکن مهر در پردیس زده شده که این حجم کار بیش از توان شرکت عمران پردیس بود. با این حال ما متعهد هستیم و با حداکثر توان کار خواهیم کرد و پاسخگوی خواسته‌ها، سؤالات و مطالبات بحق متقاضیان هستیم.

برداشت‌های غیر قانونی از آورده متقاضیان جبران می شود

وی اضافه کرد: امروز نمی توان واحدها را بدون خدمات روبنایی، زیربنایی، محوطه‌سازی، مدارس، کلانتری و مسجد تحویل داد. با توجه به این موارد باز هم اعتبارات قابل توجهی در بخش زیرساخت و روبنایی نیاز داریم. برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی تحویل مسکن مهر به صورت محله محور و با تمام خدمات روبنایی و زیربنایی است که تمام توان خود را در جهت تحقق این برنامه به کار بسته‌ایم.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با اشاره به برداشت مبالغی از حساب متقاضیان برای خدمات زیربنایی، افزود: عمدتا طی سال‌های ۹۰ و ۹۱ مبالغ قابل توجهی از آورده متقاضیان برای بخش زیرساخت برداشت شده که پیگیری‌هایی توسط متقاضیان صورت گرفته و از دیوان عدالت اداری نیز رای گرفتند، اما تیم مدیریتی جدید به هیچ عنوان اجازه نداده ریالی از آورده متقاضیان در بخش زیرساخت هزینه شود. برای جبران این برداشت‌ها، از محل یارانه‌ها، اوراق خزانه اسلامی و تهاتر زمین‌هایی که در اختیار شرکت عمران است استفاده می کنیم تا به نوعی جبران این برداشت از آورده متقاضیان شود و فشاری هم به متقاضیان وارد نیاید.

غفوری با اشاره به تزریق منابع مالی روزهای اخیر، گفت: توان برای فعالسازی پروژه‌ها با این کمک‌ها چند برابر شده و در آینده نزدیک این فعالیت‌ها رونق بیشتری خواهد داشت.

بلوک های فاز ۹ در معرض ریزش هستند

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با بیان اینکه از وضعیت موجود رضایت نداریم و هرچه به پیش می رویم ایرادات کارها بیشتر مشخص می شود، اظهار داشت: تلاش‌های زیادی برای رفع این مشکلات صورت گرفته و طی برنامه‌ای که داریم در ماه آینده در فاز 8 در چند مرحله تحویل واحد خواهیم داشت. در فاز 5 که تا کنون نتوانسته بودیم واحدی تحویل دهیم در ماه آتی بخشی از واحدها تحویل و در ادامه افتتاح خواهد شد.

غفوری افزود: در فاز ۹ قدیم مسائل و مشکلات عمده‌ای در بخش زیرساختی وجود دارد، تنها فازی که شرکت عمران تمام بحث‌های زیرساختی آب، فاضلاب، برق و گاز را بر عهده دستگاه‌های خدمات‌رسان گذاشته و تحویل‌ها با تاخیر همراه بوده همین فاز است که برای رفع مشکل ورود دستگاه‌ های مرتبط را خواهانیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس ادامه داد: در بخش محوطه‌سازی و ساخت دیوار حائل فاز ۹ مشکلات زیادی داریم، برخی از بلوک های این فاز در حال ریزش هستند اما بحث‌های کارشناسی و زمین‌شناسی انجام شده و در آینده‌ای نزدیک طرح نهایی آن مشخص و عملیات اجرایی ایمن سازی بلوک‌هایی که در معرض ریزش هستند آغاز خواهد شد.

وی در خصوص برنامه‌های این شرکت در فاز ۱۱، گفت: به غیر از « زون 4 شمالی» و «جنوبی» این فاز، «زون‌های یک و پنج» و در پایان اتمام «زون‌های دو و سه» طبق یک برنامه زمان‌بندی مشخص متناسب با کار و هزینه‌های باقی مانده با تسریع در کار انجام خواهد شد.

غفوری ضمن اظهار امیدواری برای تسریع در کارها، اظهارداشت: با این اقدام‌ها بخشی از عقب‌ماندگی‌های کاری که داشتیم‌ جبران می شود، اما باید به صبوری مردم احترام گذاشت و از همین طریق از طرف تمام مسئولین دست اندرکار مسکن مهر از متقاضیان معذرت خواهی می کنیم زیرا باید خیلی زودتر از اینها این پروژه ملی را تحویل می دادیم.

پیمانکاران دنبال اهداف خاص انتخاباتی هستند

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس اضافه کرد: هیچگونه افزایش قیمت و آورده‌ای نداریم، و این افزایش سقف تسهیلات 30 به 40 میلیونی نیز کمکی به آورده متقاضیان است و هر شایعه و صحبتی که این روزها از سوی پیمانکاران مطرح می شود بی اساس است.

وی افزود: این مباحث و مصاحبه‌ها به دلیل نزدیک بودن انتخابات صورت می گیرد و این دست پیمانکاران به اهداف و نیات خاص خود فکر می کنند و به دنبال ایجاد فشار به شرکت عمران هستند، اما باید بدانند به هیچ وجه شرکت عمران زیر بار این حرف‌های زور نخواهد رفت.

غفوری ادامه داد: شرکت عمران به عنوان دستگاهی که باید حق مردم را بگیرد با این دست شایعات مقابله کرده و قیمت‌ها را افزایش نخواهد داد، زیرا در سال ۹۵ این قیمت‌ها نهایی شده و قرارداد و الحاقیه‌ها توسط تمام‌پیمانکاران امضا شده به همین دلیل قطعا هیچگونه افزایش قیمتی در هیچ فازی نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در خصوص پروژه‌های معارض دار، گفت: این تعداد پروژه در مرحله فنداسیون نیز معارض ملکی داشته که خارج از حیطه اختیارات بنده است.

وی اضافه کرد: ما با «حیدر فتاحی»، دادستان عمومی و انقلاب و «فرید ضرغامی»، مدیرکل دادگستری شهرستان پردیس در این خصوص جلسات منظمی برگزار کردیم و امیدواریم زمین‌خواران و افرادی که این مسائل را به وجود آوردند به زودی به دست عدالت سپرده شوند.

غفوری در خصوص عدم اعلام قیمت نهایی فاز ۹ و 5، اظهار داشت: اختلاف‌هایی در زمینه اقلام خریداری شده وجود دارد که پیمانکاران این دو فاز ادعاهایی داشتند که ما به نمایندگی از مردم مقابل آنها ایستادگی کردیم.

ظرفیت جغرافیایی پردیس ۲۰ الی ۳۰ هزار واحد بوده است

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با اعلام اینکه قیمت این 2 فاز نهایی و به زودی اعلام خواهد شد، گفت: مشکلاتی در طرح مسکن مهر پردیس وجود داشته و دارد، بنده و تیم مدیریتی جدید در 10 ماه و ۶ روز گذشته که در پردیس حضور داریم می دانستیم که این بار سنگین و دارای مشکلات فراوانی خواهد بود.

وی افزود: به نظر بنده در پردیس باید بین ۲۰ تا ۳۰ هزار واحد مسکن مهر تعریف می‌شد نه 80 هزار واحد آن هم در مناطقی با « توپوگرافی» سخت و جغرافیای خشن که این موارد باعث بروز مشکلات عدیده ای در پردیس شده است.

غفوری ادامه داد: این موارد را مردم می دانند اما مهم‌ترین مساله انتقال آب به برخی از بلوک‌ها، انتقال فاضلاب، شبکه های برق و مشکل نصب تیرها و کانال‌های ارتباطی بین بلوک‌ها است که انتقال برق را تقریبا غیرممکن کرده و تنها راهکار موجود انتقال دکل‌های اصلی برق است.

 

پاسخ دادن