مشکل ما داخلی است ، خارجی نیست

مشکل ما داخلی است ، خارجی نیست ؟

اکرم صدیقی –  سردبیر سایت اقتصاد برتر – در بحث هایی که این روزها پس از ترور و شهادت سپهبد سلیمانی، تشییع بی بدیل وی در شهرهای مختلف کشور، کشته شدن عده ای از هموطنان در تشییع کرمان ، حمله موشکی بی سابقه ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد ، تجمعات انتقادی دانشجویان و نهایتا سقوط هواپیمای اکراینی می شود، غیر از ترور سپهبد سلیمانی و تشییع استثنایی وی تقریبا در همه موضوعات بلافاصله دو گروه متضاد در جامعه شکل می گیرد که در دو جبهه کاملا مخالف با یکدیگر تحولات را تحلیل می کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ دی ۹۸

متاسفانه وقتی مواضع طرفین را واکاوی و ریشه یابی می کنیم، ریشه واکنش ها را در موضعگیری های سیاسی مقام های ارشد کشور می بینیم. در ماجرای سقوط تاسف بار و اندوهناک هواپیما با وجود احتمالات متعددی که وجود داشت، برغم این که همه می دانستند اقدامی سهوی و بخاطر نا هماهنگی بین چند نهاد مرتبط بوده است اما هنوز بررسی ها تمام نشده و نتیجه تیم تحقیقات بیرون نیامده ، موضعگیری ها آنچنان شدید و تند می شود و موجی از اتهام و فشار روی نهاد انقلابی سپاه قرار می گیرد که گویی هواپیما عمدا ساقط شده است ! در حالیکه اگر شکوه جوانمردی و داوطلبی سردار حاجی زاده برای بعهده گرفتن مسئولیت این اشتباه نبود ، عوامل مختلف دیگری وجود داشتند که در چنین اشتباه سهوی نقش داشتند. اما از آنجا که عده ای بدنبال عقده گشایی با سپاه بودن از موقعیت پیش آمده سوء استفاده کردند و بدون توجه به خدمات ارزنده این نهاد انقلابی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بدون در نظر گرفتن روند تحقیقاتی که در جریان بود ، آنچنان جو سنگینی برای سپاه ایجاد کردند که نیروی سپاه ،تمامی مسئولیت این حادثه حتی اشتباهات نهاد های دیگر را نیز برعهده گرفت . در حالیکه می توانست این موضوع مطرح شود که چرا در شرایط جنگی باید به هواپیماهای مسافری اجازه پرواز داد؟ و خیلی چرا های دیگر ؟

در ماجرای رد صلاحیت برخی نامزدهای انتخابات مجلس نیز همین نوع برخورد را شاهد هستیم . ستاد های اجرایی و نهاد شورای نگهبان که هر دو نهاد قانونی و رسمی کشور هستند پس از بررسی و استعلام از نهاد های مختلف شماری از نامزدها را رد صلاحیت می کنند و دلایل رد صلاحیت را نیز به اطلاع افراد ذیربط می رسانند و برای آنان فرصت اعتراض قائل شده اند اما همزمان رئیس جمهور از تریبون عمومی و سراسری که در اختیار دارد ، عملکرد شورا را زیر سئوال می برد ! در حالیکه می توانست از جایگاه ریاست جمهوری از روش های قانونی نظر خود را پیگیری کند اما با اهداف سیاسی موضوع را رسانه ای می کند و بدنبال آن سیاسیون در جامعه سر و صدا راه می اندازند که با واکنش و پاسخ سخنگوی شورای نگهبان و پس از آن واکنش روابط عمومی دفتر رئیس جمهور مواجه می شود. از سوی دیگر شورای نگهبان هم لیستی از رد صلاحیت ها اعلام می کند اما در مدت کوتاهی شماری از آنان را بدون هیچ دلیلی دوباره تائید می کند که متاسفانه شائبه اعمال نفوذ در جامعه ایجاد می شود! این نوع تضاد ها در سطوح بالای جامعه وقتی به کف خیابان ها و مردم می رسد نتیجه اش می شود آن چه در تجمعات خیابانی روی می دهد.

به عبارتی خود مسئولان حرمت نظام جمهوری اسلامی ایران و شئونات جایگاهی را که دارند رعایت نمی کنند ، آنوقت از مردم چه انتظاری دارند که حرمت آنان را رعایت کنند. تازه دو هفته از شهادت سردار سلیمانی گذشته که مسئولان رده بالای کشور اجازه ندادند خون شهید خشک شود و بعد اختلافات را آغاز کنند. آقایان برغم ادعاهایی که در تأسی جستن از حاج قاسم دارند اما نه حرمت خون آن شهید را حفظ می کنند و نه از تفکر ، رفتار ، منش و عملکرد آن بزرگوار درس می گیرند . شهید سلیمانی همه تلاشش ایجاد وحدت در جامعه بود و حتی با خون خود وحدتی بی نظیر را در جامعه رقم زد اما مسئولان به جای الهام گرفتن از آن بلافاصله هر موضوعی را سیاسی می کنند و بنفع خود از آن بهره می گیرند . بحران اصلی در کشور ما این دو قطبی بودن و چند دستگی در سطوح بالای کشور است که مردم را رنج می دهد . این موضوع است که وقتی به بدنه جامعه و عوام خصوصا قشر جوان می رسد نتیجه اش تجمعات آنچنانی و ایجاد دلسردی و یاس میان مردم است. متاسفانه این نوع بازی های سیاسی در شرایطی انجام می شود که آمریکا و اذنابش سرگرم توطئه جدید علیه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان هستند.

چه خوب است، آقایان با درک شرایط کشور به خود بیایند و لااقل حرمت خون شهید سلیمانی، شهدای سانحه هوایی و مردم کرمان را حفظ کنند و با رفتار سیاسی خود نمک روی زخم مردم نپاشند و به فکر دفع شر دشمنان از کشور و … باشند . آمریکا ، اسرائیل و عربستان مشکل اصلی کشور ما نیستند، زیرا مردم ما توانایی مقابله با آنان را به خوبی دارند ، بلکه مشکل ، تمامیت خواهی و سیاسی کردن بیش از حد جامعه و دامن زدن اختلافات است که نتیجه ای جز ایجاد یاس و نومیدی در مردم نیست . این موضوع آثارش از اقدامات دشمن بمراتب بدتر است و بهتر است فکری اساسی برای آن کرد.        

پاسخ دادن