مقابله مکرون با جدایی‌طلبی اسلام‌گرایان در فرانسه

جدایی‌طلبی اسلام‌گرایان از فرانسه

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه با اعلام اراده خود برای مبارزه با «جدایی‌طلبی اسلام‌گرایانه» در این کشور، شماری از برنامه‌های دولت برای مقابله با دخالت‌های خارجی بر دین اسلام را اعلام کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از یورونیوز، پایان تدریجی فعالیت امامان جماعت خارجی و محدودیت تامین مالی مساجد از سوی دولت‌های بیگانه از جمله بندهای این طرح دولتی هستند.

ماکرون از این برنامه سیاسی در محله بورتسویلر شهر مولوز در استان آلزاس رونمایی کرد. این محله یکی از ۱۵ منطقه مشمول طرح مبارزه سازمان‌یافته با تحرکات اسلام‌گرایانه در فرانسه است.

قانون لائیسیته (جدایی دولت از کلیسای کاتولیک) فرانسه مصوب سال ۱۹۰۵ همچنان در آلزاس (شمال شرقی فرانسه) اجرا نمی‌شود. آلزاس، موزل و لورن در زمان تصویب قانون لائیسیته در اشغال آلمان بودند و هنوز قانون قدیمی موسوم به «مذاهب به رسمیت شناخته شده» در این سه منطقه حاکم است.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان سخنرانی روز چهارشنبه خود تاکید کرد که برنامه وی به‌هیچ‌ وجه مسلمانان فرانسه را هدف نمی‌گیرد بلکه با کسانی مقابله می‌کند که قوانین جمهوری را نقض می‌کنند. وی در تشریح برنامه خود گفت: «فرانسه به پذیرش امام [جماعت] فرستاده شده از سوی دیگر کشورها از جمله ترکیه و الجزایر پایان می‌دهد و به جای آن شمار امامان تربیت شده در داخل کشور را افزایش می‌دهد.» ماکرون تاکید کرد امامان خارجی فعلی مساجد فرانسه پس از پایان دوره، این کشور را ترک خواهند کرد. رئیس جمهوری فرانسه همچنین خواستار افزایش نظارت دولت بر منابع خارجی مساجد و سازمان‌های غیردولتی اسلامی فعال در فرانسه شد.

پاسخ دادن