موسیقی و کتاب افزایش، هنرهای تجسمی کاهش

اقتصادبرتر

در این گزارش سهم بودجه‌ای که برای هنرهای تجسمی، موسیقی، هنرهای نمایشی و سینما در لایحه بودجه 99 تنظیم شده توسط دولت، در نظر گرفته شده‌ که به تفکیک آورده شده‌است.

تهران – اقتصاد برتر – 20 آذر 98

به گزارش #اقتصادبرتر، صبح روز یکشنبه ۱۷ آذر ماه “حسن روحانی” رئیس جمهور با حضور در جلسه علنی مجلس، متن لایحه بودجه ۹۹ را به رئیس مجلس تقدیم کرد. در این گزارش سهم بودجه‌ای که برای هنرهای تجسمی، موسیقی، هنرهای نمایشی و سینما در لایحه بودجه تنظیم شده توسط دولت، در نظر گرفته شده‌، به تفکیک آورده شده‌است.

در لایحه بودجه تنظیم شده توسط دولت سهم “برنامه حمایت و گسترش هنرهای تجسمی” ۳۳ میلیارد و ۹۲۵ میلیون تومان برآورد شده است. این رقم پیشنهادی سال گذشته ۳۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که در بودجه پیشنهادی امسال با کاهش همراه شده است.

زیر مجموعه‌ برنامه حمایت و گسترش هنرهای تجسمی:حمایت از آموزش، ترویج و حفظ آثار بومی و قومی ایران اسلامی: ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان.حمایت از موسسات، انجمن‌ها، مراکز و تشکل‌های صنفی هنرهای تجسمی :۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان.نظارت بر فعالیت‌های تجسمی :۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان.

حمایت از حضور بین‌المللی هنرمندان تجسمی :۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان.

کمک به تقویت آرشیوهای هنر بومی: یک میلیارد تومان.کمک و حمایت از برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های هنری تجسمی :۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیارد تومان.

*فعالیت‌های موزه هنرهای معاصر:۲ میلیارد تومان.

صدور مجوز برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی هنرهای تجسمی، تاسیس نگارخانه‌ها، ورود و خروج آثار هنری، نصب مجسمه و یادمان و علائم و نشانه‌ها: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان.

سهم برنامه “حمایت و صیانت از موسیقی ملی” ۵۵ میلیارد و ۹۰۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. این رقم در بودجه پیشنهادی سال ۹۸، ۴۹ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود که امسال با افزایش همراه شده است.

زیر مجموعه‌های حمایت و صیانت از موسیقی ملی:ایجاد آرشیو ملی موسیقی ایران: ۵۰۰ میلیون تومان.حمایت از برگزاری جشنواره‌های موسیقی: ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان.

حمایت از تولید، ساخت و اجرای موسیقی صحنه‌ای: ۱۸ میلیارد تومان.حمایت از حفظ و اشاعه موسیقی نواحی و آیینی ایران: ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون.نظارت بر فعالیت‌های حوزه موسیقی: ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان.حمایت از حضور بین‌الملل موسیقدانان و گروه‌های موسیقی: یک میلیارد تومان.کمک به موسسات، مراکز، انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌های صنفی موسیقی: ۲ میلیارد و ۹۰۷ و ۸۰۰ هزار تومان.حمایت از ارکسترهای ملی و سمفونیک: ۱۴ میلیارد تومان.کمک به خانه موسیقی و موزه موسیقی: ۲ میلیارد تومان.کمک به بنیاد فرهنگی هنری رودکی: ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان.

صدور مجوز انتشار آثار موسیقی، اجرای موسیقی، پروانه تاسیس و فعالیت مراکز موسیقی: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان.

عنوان “برنامه حمایت و گسترش هنرهای نمایشی” اعلام شده، ۸۴ میلیارد و ۱۱ میلیون تومان تعیین شده در حالی که مصوب بودجه امسال تئاتر ۸۲ میلیارد و ۳۲۲ میلیون تومان بوده است.

زیر مجموعه‌های برنامه حمایت و گسترش هنرهای نمایشی:حمایت از برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های مربوط به نمایش.

حمایت از تولید و اجرای نمایش‌های صحنه‌ای، سنتی و آیینی و توزیع در شبکه نمایش خانگی.نظارت بر فعالیت‌های نمایشی

 کمک به فعالیت‌های تئاتر موزه عروسکی. کمک به موسسات مراکز، انجمن‌ها، کانون‌ها، تشکل‌های صنفی وابسته و خانه تئاتر

در این بین برای کمک به بنیاد فرهنگی و هنری رودکی هم مثل قبل ردیف جداگانه‌ای در ذیل برنامه‌های تئاتر گنجانده شده که ۹ میلیارد تومان از بودجه تئاتر به آن تعلق می‌گیرد. همچنین از برنامه‌های مشخص شده، حمایت جدا از خانه تئاتر به همراه راه‌اندازی موزه حذف شده است.

سهم “سازمان امور سینمایی”، ۲۱۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده نظر گرفته شده که این رقم در لایحه سال قبل ۲۰۵ میلیارد تومان بود.زیر مجموعه حمایت‌های سازمان امور سینمایی:برگزاری جشنواره فیلم فجر: ۱۷ میلیارد تومان.صیانت از آثار سینمایی و جلوگیری از تکثیر غیرمجاز آنها : ۷۰۰ میلیون تومان.حمایت از صنعت انیمیشن: ۱۲ میلیارد تومان.

همچنین طبق لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزایش داشته و ۳۱۴ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان یارانه نیز برای حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات درنظر گرفته شده است.

در این لایحه اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی در سال ۱۳۹۹، ۲۴,۳۱۵,۴۳۰ میلیون ریال برآورد شده است. رقم مصوب در سال ۹۸، ۲۱,۸۲۱,۲۱۰ میلیون ریال بوده است که از افزایش ۱۰هزار میلیارد ریالی بودجه پیشنهادی حکایت می‌کند. امسال علاوه بر این بودجه، ۳,۱۴۰,۵۰۰ میلیون ریال یارانه برای حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات درنظر گرفته شده است. مجموع این رقم ۲۷,۴۱۱,۹۳۰ میلیون ریال می‌شود که نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

از این میزان بودجه پیشنهادی وزارت ارشاد، ۲,۰۵۶,۲۱۰ میلیون ریال برای برنامه توسعه نشر و ترویج کتاب‌خوانی در نظر گرفته شده که ۱,۵۷۰,۲۵۰ میلیون ریال از این رقم پیشنهادی به صورت یارانه به این بخش اختصاص یافته است.

*کاهش ۱۰۰ میلیارد تومانی صداوسیما دربودجه ۹۹

بودجه سازمان صداوسیما در لایحه پیشنهادی دولت برای سال ۹۹ هزار و ۷۴۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه مصوب این سازمان در سال ۹۸ کمتر است.

مطابق داده‌های درج شده در جدول تطبیقی «بودجه دستگاه‌های سیاست‌گذار» در لایحه تقدیمی از سوی دولت،‌ بودجه مصوب صداوسیما در سال ۹۸، هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان بوده است اما بودجه این سازمان برای سال ۹۹ هزار و ۷۴۵ میلیارد تومان برآورد شده است که بر این اساس بودجه پیشنهادی سال آینده نسبت به بودجه مصوب سال جاری، حدود صد میلیارد تومان کاهش یافته است.

البته میزان بودجه سازمان صداوسیما برای سال ۱۴۰۰ با افزایش همراه بوده و در حدود هزار و ۹۱۹ میلیارد تومان برآورد شده است.

در جزئیات بودجه پیشنهادی سازمان صداوسیما برای سال ۹۹ بیشترین سهم به «تامین، تولید و پخش برنامه‌های سراسری سیما» اختصاص یافته که با رقمی حدود ۷۰۱ میلیارد تومان، بیشترین میزان بودجه هزینه‌ای صداوسیما را به خود اختصاص داده‌اند. بودجه مصوب این بخش در سال ۹۸ حدود ۷۳۹ میلیارد تومان بوده است.

«تولید و پخش برنامه‌های صداوسیمای استانی» با بودجه ۵۳۸ میلیارد تومانی در ردیف دوم فهرست بودجه پیشنهاد سازمان صداوسیما در سال ۹۹ قرار گرفته است. بودجه مصوب این بخش در سال ۹۸ حدود ۵۷۰ میلیارد تومان بوده است.

پاسخ دادن