میلیاردها یورو پول اتحادیه اروپا به بیراهه رفت

میلیاردها یورو پول اتحادیه اروپا به بیراهه رفت
#اقتصادبرتر

دیوان محاسبات اتحادیه اروپا می‌گوید در سال ۲۰۱۸ بیش از سه میلیارد یورو به ناحق پرداخت شده اما به ندرت اختلاس و کلاهبرداری صورت گرفته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر اتحادیه اروپا سالانه میلیاردها یورو کمک‌های عمرانی به کشورهای عضو می‌پردازد. دیوان محاسبات اتحادیه اروپا می‌گوید در سال ۲۰۱۸ بیش از سه میلیارد یورو به ناحق پرداخت شده اما به ندرت اختلاس و کلاهبرداری صورت گرفته است.

بر اساس یک گزارش ناظران دیوان محاسبات اتحادیه اروپا، در سال گذشته میلادی بیش از سه میلیارد یورو بدون مبنای حقوقی پرداخت شده‌ است. این رقم برابر است با ۲،۶ درصد از کل ۱۲۱ میلیارد یورو پرداختی‌هایی که محاسبه شده‌اند. پرداختی نادرست در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲،۴ بوده است.

دیوان محاسبات اتحادیه اروپا هر ساله به صورت نمونه‌ای بر شیوه هزینه بودجه این اتحادیه و انطباق آن با مقررات نظارت می‌کند.

یکی از هزینه‌های جاری، حوزه کشاورزی است که اغلب اشتباه محاسباتی در آن صورت می‌گیرد، زیرا کشاورزان داده‌های دقیق درباره مساحت زیر کشت خود ارائه نمی‌دهند.

از سوی دیگر قراردادهای عمومی که هزینه آن از محل بودجه اتحادیه اروپا تأمین می‌شود، بدون اجرای دقیق مقررات مناقصه اعطا می‌شوند.

ناظران دیوان محاسبات می‌گویند به ندرت به اختلاس و کلاهبرداری عمدی برخورده‌اند. در مواردی که ناظران محاسباتی کوچک‌ترین ظن به اختلاس پیدا کنند، دیوان محاسبات آن را به دایره مبارزه با کلاهبرداری ارجاع خواهد داد. این موردهای تردیدآمیز در سال ۲۰۱۸ به ۹ فقره می‌رسیده است. در سال ۲۰۱۸ مجموع هزینه‌های اتحادیه اروپا بالغ بر حدود ۱۵۷ میلیارد یورو بوده است.

پاسخ دادن