نتانیاهو: اسرائیل جلوی قاچاق نفت ایران را می‌گیرد!

اقتصادبرتر

نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۱۵ اسفند در آیین پایانی دوره افسری نیروی دریایی ارتش این کشور گفت که «ایران تحریم‌ نفتی را از طریق دریا دور می‌زند».

تهران – اقتصادبرتر – 16 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از جروزالم پست، بنیامین نتانیاهو افزود که با تشدید این تلاش‌های ایران، نیروی دریایی اسرائیل نیز در جلوگیری از این امر، «نقشی مهم‌تر» برعهده دارد.

 نخست‌وزیر اسرائیل «جامعه جهانی را به جلوگیری از اقدام ایران در دور زدن تحریم‌ها از راه دریا یا هر راه دیگر» فرا خواند.

به گفته وی، ایران نفت را در مسیرهایی دریایی به طور «خاموش» قاچاق می‌کند و ممکن است نیروی دریایی اسرائیل با این امر به مبارزه بپردازد.

این سخنان ممکن است به مفهوم تهدید تلویحی نفتکش‌های ایران باشد.

 نتانیاهو افزود ایران هنوز از همان راه‌های پنهان که در دوره پیشین تحریم‌ها، قبل از برجام، برای رساندن نفت به مشتریان استفاده می‌کرد، بهره می‌گیرد.

نخست‌وزیر اسرائیل در جمع افسران تازه فارغ‎التحصیل نیروی دریایی کشورش و در حالی که ژنرال آویو کوخاوی، رئیس جدید ستاد ارتش در کنارش بود، گفت: «نیروی دریایی مولفه‌ حیاتی در توان ملی و نیز قدرت بین‌المللی ماست…نیروی دریایی هم دفاعی است و هم تهاجمی؛ در عرصه دفاعی از سواحل ما دفاع می‌کند و مانع از رخنه خرابکاران و سایر نیروهای دشمن از راه دریا می‌شود، و در عرصه تهاجمی نیز حیاتی است زیرا به دشمنان ما در صحنه‌های مختلف، شامل صحنه‌های بسیار دور از مرزهای ما، حمله می‌کند».

 نتانیاهو که در پنج ماه گذشته وزیر دفاع نیز بوده است، افزود: «من این را به خوبی می‌دانم؛ زیرا فرمانده نیروی دریایی و رئیس ستاد ارتش با فرماندهان واحدها نزد من می‌آیند و عملیات را برای تصویب ارائه می‌کنند؛ من می‌خواهم شما بدانید که (این عملیات‌ها) مرتبا انجام می‌شوند؛ حتی در همین روزها؛ اکثر این عملیات بی‌نام و نشان می‌مانند، و علاوه بر آن، ایران تلاش می‌کند با قاچاق پنهان نفت در مسیرهای دریایی، تحریم‌ها را دور بزند؛ هر چه این تقلاها (از سوی ایران) گسترش یابد، نیروی دریایی وظیفه مهم‌تری در تلاش برای جلوگیری از این اقدامات ایران دارد».

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از اورشلیم پست نوشته هنوز مشخص نیست که اسراییل چگونه می‌تواند جلوی قاچاق نفت ایران را بگیرد یا مستقیما وارد مقابله با کشتی‌های ایرانی شود! ناوگان دریایی اسراییل محدود به زیر دریایی‌های کوچک و ناوچه‌های مسلح به موشک است که در مدیترانه یا دریای سرخ فعالیت دارند.

کارشناسان می‌گویند ایران از سه روش، نفت خود را مخفیانه صادر می‌کند:

1⃣ نام یا پرچم ثبتی کشتی را عوض می‌کنند؛
2⃣ فرستنده‌های موقعیت مکانی را خاموش می‌کنند؛
3⃣ در جایی فراساحلی و دور از بنادر مرکزی، محموله را کشتی به کشتی می‌کنند.

پاسخ دادن