نتانیاهو در سراشیبی سقوط

نتانیاهو در سراشیبی سقوط
اقتصادبرتر

ظاهراً همه چیز دست به دست هم داده تا نتانیاهو به جای دفتر نخست‌وزیری ساکن یکی از سلول‌های چند ستاره زندان شخصیت‌های عالیرتبه اسرائیل شود.

تهران – اقتصادبرتر – 19 شهریور 98

بر اساس آخرین نظرسنجی که بعد از شوی تبلیغاتی-هسته‌ای نتانیاهو در مورد ایران انجام شد برای اولین بار لیکود به رهبری او مقام اول را تحویل حزب جنرال‌های بازنشسته این رژیم «کاحول لاوان» یا همان آبی-سفید داد و خود به رده دوم تنزل پیدا کرد تا ائتلاف پیش‌بینی‌شده‌اش هم اکثریت را در کنست بعدی از دست بدهد.

بر اساس این نظرسنجی، آبی-سفید موفق شد 32 کرسی را به دست آورده و لیکود 31 کرسی و لیست مشترک نیز 10 کرسی کسب کرده و در پیش‌بینی انتخابات به ترتیب اول تا سوم قرار گرفتند.

بر اساس این نظرسنجی حزب «به سوی راست» و نیز حزب «یسرائیل بیتنو» هر یک 9 کرسی و «شاص» و «یهدوت هتوراه» به عنوان دو حزب اصلی حریدیم و حامی سیاست‌های نتانیاهو نیز هر یک 7 کرسی کسب خواهند کرد.

به اعتقاد کارشناسان، ائتلاف نتانیاهو با توجه به صف‌بندی‌های حاکم بر احزاب و جریان‌های سیاسی اسرائیل حداکثر 58 کرسی از 120 کرسی پارلمان را به دست خواهد آورد در حالی‌که حزب آبی-سفید تحت رهبری بنی گانتز 43 کرسی را کسب می‌کند تا شرایط در اسرائیل بیش از هر زمان دیگری برای تشکیل کابینه (61 کرسی) پیچیده‌تر شده و نتانیاهو یک گام از دفتر نخست‌وزیری دور و به محاکمه و زندان نزدیک شود.

به اعتقاد کارشناسان اسرائیلی این بار ریسک بازی رسانه‌ای نتانیاهو در مورد برنامه هسته‌ای ایران بر خلاف دفعات گذشته جواب معکوس داده و باعث ریزش آرای او شده است.

به گفته کارشناسان امور اسرائیل امروز دیگر توصیف این اقدامات نتانیاهو و تلاش‌های انتخاباتی او صرفاً به کارشناسان یا رقبای سیاسی‌اش محدود نمی‌شود بلکه مردم عادی هم به این نتیجه رسیده اند که نتانیاهو حتی در صورت صحت این اطلاعات باز هم از اطلاعات حساس، حیاتی و طبقه‌بندی شده که به دلیل موقعیتش به آن دسترسی دارد برای اهداف سوء خود استفاده می‌کند، امری که چندان مورد قبول جامعه اسرائیل نیست.

جامعه اسرائیل در رابطه با بر عهده گرفتن حملات انجام شده به لبنان، سوریه و عراق نیز همین نظر و برداشت را دارد.

رسانه‌های اسرائیلی در تحلیل خود از اقدامات اخیر نتانیاهو به این نتیجه رسیدند که او نه تنها نتوانسته در جامعه اسرائیل و البته در اروپا، روسیه و چین گوش شنوایی برای گفته‌های خود پیدا کند، بلکه ایالات متحده و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای هم چندان توجهی به این سخنان او نداشته و این بومرنگ انتخاباتی نتانیاهو به خودش برخورد کرده است.

رون بن یشای، تحلیلگر نظامی روزنامه یدیعوت احارانوت هم در واکنش به این ادعای نتانیاهو در این روزنامه عبری‌زبان نوشت: صرف نشان دادن یک ساختمان از طریق تصاویر ماهواره‌ای نمی‌تواند دلیلی بر انجام فعالیت هسته‌ای در آن باشد. اسرائیل باید دلایل دیگری برای اثبات این مساله ارائه کند، در غیر این صورت نتانیاهو به انتشار اخبار دروغ برای ضربه زدن به ایران متهم شده و اینجاست که ایران می‌تواند از آن برای تقویت جایگاه خود در قبال ایالات متحده و اروپا استفاده کند.

این تحلیلگر ابراز امیدواری کرد این بومرنگ صرفاً جایگاه نتانیاهو را در انتخابات هدف قرار داده و اقدام نسنجیده و ناپخته او باعث متزلزل شدن جایگاه اسرائیل در صحنه بین‌المللی نشود.

*سید عماد حسینی

1 پیام

  1. روشی که توسط شخصیت های بسیار افراطی نظیر بولتون، پمپئو، نتان یاهو، بن سلمان، ترامپ و … برای اداره جهان ارائه می شود، روش های مبتنی بر خشونت، پاسخ آهنین، استبداد و غرور و جاه طلبی است. بولتون شخصیت جاه طلب، افراطی و مستبد بود که در حق مردم ایران با راهبرد از گروهک کثیف و پست منافقین، با اعمال و گفتار خود مرتکب جنایت های بسیار شد. خدا را شکر که دیگر شاهد دیدن چهره شیطانی و خشن جان بولتون نخواهیم بود. انشاء الله که به زودی از دیدن چهره نتان یاهو و پمپئو و ترامپ نیز آسوده شویم. این دنیا به خودی خود پر از رنج و درد و عذاب است ، چقدر دردناک تر می شود که چهره های افراطی، مستبد و خشن نیز آنرا اداره کنند.

    ایران نباید دلخوش به ترامپ بابت اخراج بولتن باشد، این ترفندو سیاست فریب کارانه ترامپ برای تشویق ایران به مذاکره مستقیم است؛ ایران باید با مقاومت، دادن جواب قاطع در مواجه با رویدادهای ایجاد شده توسط آمریکا و اسرائیل را سرلوحه کارش باشد. اعمال و شرایط ایجاد شده این روزهای اسرائیل علیه ایران؛ باید با جواب های محکم، آنشین و قاطع و عملی حماس و حزب الله و سوریه همراه شود و طوری که شرایط چنان سختی بر مردم اسرائیل ایجاد شود که نتانیاهو هم از صحنه سیاسی روزگار حذف شود.
    الان بهترین زمان برای گرفتن انتقام از اسرائیل به دلیل ریختن خون هزاران انسان بی گناه و مظلوم ایرانی، فلسطینی، سوریه ای و لبنانی است. سیاست اسرائیل تا کنون در منطقه سیاست مشت آهنین بوده و باید با همین سیاست جواب اقدام های ظالمانه اسرائیل را داد . باید پاسخی قاطع و همزمان و دقیق توسط نیروهای حزب الله لبنان، حماس فلسطین و نیروهای سوریه داده شود و به صورت هماهنگ و همزمان از لبنان، فلسطین و سوریه حداقل 10000 ( ده هزار) موشک نقطه زن و دقیق؛ تاسیسات و پایگاه های نظامی، مراکز نیروگاهی، مراکز هسته ای، فرودگاه ها ، سدها، مراکز حکومتی در شهرهای مختلف مورد هدف قرار دهند. مردم مسلمان دنیا، اسرائیل یک کشور قوم پرست، متجاوز، ظالم و جنایتکار است( و به جزء قوم یهود هیچ دین و نژاد را مورد قبول ندارد) و باید توسط مظلوم مان فلسطینی، سوریه ای و لبنانی به سخت تنبیه شود؛ از اقدام نظامی علیه اسرائیل به شدت حمایت های قانونی، مادی و معنوی شود. با این راه کار می توان مطمئن بود که نتانیاهو به طور کامل از صحنه روزگار حذف می شود.
    مهرداد رادمهر

پاسخ دادن