نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی تغییر می‌کند

اولین برنامه حراج عملیات بازار باز برگزار شد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از تغییر نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی توسط نمایندگان کمیسیون متبوع خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – 11 شهریور 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بنکر (Banker)، حسن حسینی‌شاهرودی در خصوص جزئیات نشست عصر روز گذشته کمیسیون اقتصادی مجلس به خانه ملت گفت: ماده ۵ طرح بانکداری بررسی شد و بندهای ب و پ آن اصلاح و به تصویب رسید.

وی افزود: در بخش تعیین ارکان بانک مرکزی ، دو نفر به اعضای غیراجرایی هیات عالی افزوده شدند. یک نماینده با معرفی رئیس قوه قضاییه و یک اقتصاددان در حوزه مالی به پیشنهاد سه اتاق و تایید وزیر اقتصاد به هیات عالی بانک مرکزی اضافه شدند.

این نماینده مجلس ادامه داد: به موجب یکی از تغییرات اساسی که در طرح بانکداری اسلامی انجام شد، اعضای هیات غیراجرایی بانک مرکزی از ۴ به ۶ نفر و اعضای هیات عالی بصورت کلی یعنی اجرایی و غیراجرایی هم به ۹ نفر افزایش پیدا کردند.

حسینی‌شاهرودی با اشاره به تغییرات بند پ ماده ۵ طرح بانکداری هم گفت: تغییر بعدی در نحوه انتخاب رئیس بانک مرکزی انجام شد که در گذشته به پیشنهاد رئیس جمهور و تایید هیات اجرایی انتخاب می شد اما اکنون بعد از اصلاح، اشخاصی به پیشنهاد اعضای هیات اجرایی و حداقل با ۳ رای به رئیس جمهور معرفی می‌شوند و در نهایت رئیس بانک مرکزی توسط رئیس جمهور از میان این افراد انتخاب می‌شود.

پاسخ دادن