نرخ رشد اقتصادی بهتر از 97|مرتضی ایمانی‌راد|تلگرام

نرخ رشد اقتصادی بهتر از 97|مرتضی ایمانی‌راد|تلگرام

تحریم‌های غیرنفتی آمریکا زیاد اثرگذار نبوده است و دولت توانسته است با حداقل‌های درآمدی امور اقتصادی را اداره کند.

تهران – اقتصاد برتر – 3 مرداد 98

نرخ رشد اقتصادی امسال بهتر از سال قبل (ولی منفی) خواهد شد

♦️از وقتی که احتمال اثرگذاری شدیدتر تحریم‌ها در ایران کمتر شد و از زمانی‌که اصرار ترامپ به مذاکره بدون قید و شرط شروع شد و از زمانی‌که با تغییر سیاست‌ها بخشی از ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور وارد شد پاشنه اقتصاد ایران چرخیده است. البته منظورم این است که از وضعیت مبهم، پرالتهاب و تحریمی به همراه سیاست‌های ناآگاهانه به وضعیت متفاوتی تبدیل شده است. اول ابهام کمتر شده است. سمت و سوی اقتصاد مشخص است که در چه حالتی قرار دارد. بخش‌هایی از اقتصاد خوابیده است ولی بخش‌های دیگری رونق گرفته‌اند و چون در مدت زمان نسبتاً زیادی این فرآیندها در حال شکل‌گیری است، وضعیت مبهم را به وضعیت با ابهام کمتر تغییر داده است.

♦️بخش‌های مهمی از ظرفیت‌های صادراتی و جایگزین واردات فعال شده است و بخش‌هایی از تولیدکنندگان با روال مشخصی در حال تولید هستند. صادرات غیرنفتی به نظر می‌رسد حداقل‌های نیازهای صنایع را دارد تامین می‌کند. بخش خدمات نیز به دلیل پایین بودن قیمت‌هایش بدون تقاضا نیست. کالاهای غیرقابل مبادله (non-tradable goods) وضعیت بهتری برای فروش دارند و نسبت به کالاهای قابل مبادله (tradable goods) با تقاضای بهتری مواجه هستند. به عبارت دیگر انقباض تقاضا در این بخش کمتر است و دلیلش هم به‌طور مشخص این است که بخش غیرقابل مبادله، تورم کمتری را تجربه کرده است. این بخش هم بیش از 50 درصد تولید را در ایران تشکیل می‌دهد. ضمناً به دلیل احتمال شکل‌گیری نوعی از تفاهم، که هم جمهوری اسلامی ایران به آن نیاز دارد و هم دولت آمریکا، سایه تحریم‌ها کمرنگ‌تر شده است، هرچند که شدت آنها بیشتر شده است.

♦️به نظر می‌رسد تحریم‌های غیرنفتی آمریکا زیاد اثرگذار نبوده است و دولت توانسته است با حداقل‌های درآمدی امور اقتصادی را اداره کند. بنابراین از التهابات ارزی هم کمتر شده است. همه این پدیده‌ها و مسائل نوعی فرهنگ ادامه فعالیت‌ها در میان تحریم‌ها را برای مردم ایجاد کرده است که موجب آرام شدن وضعیت متغیرهای اقتصادی شده است. به نظرم لازم است روی این موضوع کار شود. در این مصاحبه ما می‌توانیم تنها نظریه‌پردازی کنیم، اینکه این نظریات با آمار و ارقام موجود قابل تایید است یا نه، نیاز به کار بیشتری دارد. در مجموع فکر می‌کنم که اگر التهاب سیاسی جدیدی شکل نگیرد، نرخ رشد اقتصادی امسال بهتر از سال قبل (ولی منفی) خواهد شد و در سال ۹۹ نیز فکر می‌کنم به نرخ رشد اقتصادی مثبت برسیم. هرچند که مشکلات و تنگناهای اساسی در اقتصاد ایران کماکان وجود دارند و هر سال بدتر هم شده‌اند، ولی اقتصاد می‌تواند فرصت‌های بعد از تحریم را به نرخ رشد اقتصادی تبدیل کند. طبیعی است که وقتی این ظرفیت‌ها کامل شدند، مجدداً مشکل نرخ رشد اقتصادی خواهیم داشت. کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه نیز نشان‌دهنده این وضعیت است. بورس هم به همین دلیل دارد بالا می‌رود. ارز و طلا هم به همین دلیل آرام گرفته‌اند.

✍️دکتر مرتضی ایمانی راد / از مرکز مدیریت صنعتی

*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن