نفتکش در مقابل نفتکش

نفتکش در مقابل نفتکش
اقتصادبرتر

هفته قبل تفنگداران انگلیس در یک اقدام نیابتی از سوی آمریکا یک فروند نفتکش حامل نفت ایران را به نام گریس – یک  در آب های مرزی جبل الطارق توقیف کردند .

تهران – اقتصادبرتر – 30 تیر 98

بهانه انگلیس برای این اقدام که از سوی ایران راهزنی دریایی توصیف شد ، این بود که نفتکش یادشده طبق قانون تحریم های اروپا نمی تواند نفت برای سوریه حمل کند . در پی این اقدام دادگاه عالی انگلیس با توقیف نفتکش یادشده  برای دوهفته موافقت کرد،این  نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت بود .

معمولا نفتکش هایی که از خلیج فارس عازم اروپا هستند مسیر کوتاه ‌تر عبور از کانال سوئز را انتخاب می‌کنند. از آنجا که عمق این کانال اجازه عبور ابرنفتکش‌های حامل نفت را نمی‌دهد، این نفتکش ها هنگام ورود به کانال، نفت خود را به تاسیسات خط لوله انتقال نفت به دهانه خروجی کانال تحویل می‌دهند. این خط لوله و تاسیسات وابسته به آن متعلق به یک شرکت سعودی است.

دولت جبل‌الطارق گفته است نفتکش گریس-١ حامل نفت ایران به مقصد یک پالایشگاه در سوریه بود که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه است. در سال ٢٠١١، اتحادیه اروپا دولت سوریه را به خاطر نقض حقوق بشر تحریم کرد.

مقامات ایران ارسال نفت برای سوریه را تکذیب کردند و گفتند: نفتکش در آب‌های بین‌المللی توقیف شده و این اقدام غیرقانونی بوده است. این اقدام انگلیس از سوی ایران ” راهزنی دریایی” توصیف شد . جبل ‌الطارق از سرزمین‌های تحت حاکمیت انگلیس است که در اداره امور داخلی خود مستقل است اما انگلیس مسئولیت سیاست خارجی و دفاعی آن را برعهده دارد.

*رهبرانقلاب نیز در واکنش به اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایران اعلام کرد که این اقدام انگلیس بی پاسخ نخواهد ماند.

البته ایران اقدامی برای توقیف نفتکش های انگلیسی نکرده بود تا اینکه سه روز قبل پس از آنکه یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی به آب های ایران هدایت شد و رسانه های غربی با انتشار شایعه که ایران به تلافی توقیف نفتکش گریس دست به این اقدام تلافی جویانه زده ست سعی در مسموم کردن افکار عمومی جهان داشتند. عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: نفتکش خارجی به علت نقص فنی و پس از درخواست کمک توسط یدک کش های ایران و برای تعمیرات به لنگرگاهی در سواحل ایران هدایت شده است. براساس گزارش رسانه های خارجی تانکر اماراتی “ریاح” با پرچم کشورپاناما حرکت می کرده است. در نهایت جمعه شب ،28 تیر سپاه پاسداران ،یک نفتکش انگلیسی به نام ” استینا ایمپرو” را به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی” در تنگه هرمز توقیف کرد. همزمان برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که یک نفتکش دوم نیز در خلیج فارس به سوی بندر لنگه ایران تغییر مسیر داده است اما بعدا تائید شد که نفتکش دوم به مسیر عادی خود بازگشته است.

دولت انگلیس در واکنش به این رویداد، یک نشست امنیتی ویژه برای بررسی توقیف نفتکش خود توسط ایران تشکیل داد. وزارتخانه ‌های خارجه و دفاع انگلیس اعلام کردند در پی ” اطلاعات فوری” درباره نفتکش توقیف ‌شده هستند. آمریکا درباره توقیف نفتکش انگلیسی بعنوان یک ناظر ماجرا را دنبال کرد و صرفا آن را محکوم نمود . ترامپ پیش تر گفته بود هر کشوری خودش باید امنیت نفتکش هایش ر تامین کند و آمریکا نمی تواند هزینه تامین امنیت نفتکش های کشورهای دیگر را بپردازد . واشنگتن پس از توقیف نفتکش انگلیسی گفت : با لندن رایزی خواهد کرد . ترامپ در عین حال گفت : آمریکا از نظر انرژی خود کفا شده و نفتکش‌های معدودی در منطقه دارد.

توقیف نفتکش انگلیسی حدود دو هفته پس از آن انجام می‌شود که نیروی دریایی این کشور یک نفتکش ایرانی را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرد. ایران توقیف “گریس ١” را “راهزنی دریایی” خواند و گفت این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند.

نفتکش استینا ایمپرو تحت پرچم انگلیس است و از بندر فجیره امارات متحده  به مقصد الجبیل در عربستان سعودی در حرکت بود . تخلف این نفتکش نقض قوانین بین المللی حرکت در آب راه های بین المللی بوده است . این نفتکش از مسیر خروجی آبراه تنگه هرمز در حرکت بود و پس ماند های نفتی آن باعث ایجاد آلودگی زیست محیطی در منطقه شده بود . نفتکش انگلیسی همچنین به هشدارهای مسئولان دریایی ایران برای تغییر مسیر توجهی نکرده و به آن پاسخ نداده است که بگفته مسئولان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران این نفتکش سیستم ارتباطی رد یاب خود را به عمد قطع کرده بود برای این که تخلف آن آشکار نشود.

اطلاعات کشتیرانی جهانی حاکی از آن است که این نفتکش آخرین بار در نزدیکی جزیره‌ قشم و لارک ردیابی شده بود .

اطلاعات ردیابی کشتی‌ها حاکی از آن است که یک نفتکش دیگر هم که تحت مدیریت شرکت انگلیسی بوده پس از عبور از تنگه هرمز پیچ تندی زده و به سوی بندر لنگه رفته است.این نفتکش هم راهی عربستان سعودی بوده است.

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرده از گزارش‌ها درباره این نفتکش دوم هم مطلع است.

گردش تند نفتکش دوم به سوی آب‌های ایران

شرکتهای استینا بالک و نورترن مارین، صاحب و مدیر کشتی استینا ایمپرو هم در بیانیه‌ای توقیف این نفتکش از سوی ایران را تایید کرده‌اند.

این بیانیه می‌گوید حدود ساعت چهار بعد از ظهر ۱۹ ژوئیه به وقت انگلیس، چند شناور کوچک و یک هلیکوپتر، به کشتی استینا ایمپرو نزدیک شدند که در حال عبور از تنگه هرمز و در آبهای بین‌المللی بود.

این شرکتها می‌گویند که در حال حاضر قادر به تماس با کشتی که آخرین بار در حال حرکت به سمت شمال به سوی ایران بوده، نیستند.

بنا بر این بیانیه کشتی استینا ایمپرو ۲۳ خدمه دارد.نفتکش توقیف‌شده ١٨٣ متر طول دارد.

سپاه پاسداران اعلام کرد: نفتکش انگلیسی را “برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم” به سازمان بنادر و کشتی‌رانی تحویل داده است. گفته شده سازمان بنادر و کشتی‌رانی استان هرمزگان درخواست توقیف نفتکش را داده بود.

به گفته مقامات ایران: نفتکش توقیف‌شده دستگاه موقعیت‌یاب خود را خاموش کرده بوده و “به جای حرکت در مسیر ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز، از مسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که احتمال ایجاد حادثه و تصادف با کشتی‌ها را بالا می‌برد.”

روز پنجشنبه  نیز نفتکش ریاح، به دلیل “قاچاق سوخت” و با حکم قضایی توقیف از سوی سپاه پاسداران توقیف شد.

شرکتهای استینا بالک و نورترن مارین، صاحب و مدیر کشتی استینا ایمپرو هم در بیانیه‌ای توقیف این نفتکش از سوی ایران را تایید کرده‌اند.

*ایران پیش از این اعلام کرده بود که اگر نتواند نفتش را صادر کند، دیگران هم نخواهند توانست.

منطق ایران شفاف است: حدود یک پنجم کل صادرات نفت خام جهان از تنگه هرمز می گذرد. اگر قرار است اقتصاد ایران سقوط کند می تواند با بستن تنگه هرمز اقتصاد جهان را هم با خود پایین بکشد و شاید این ریسک آمریکا یا سایر قدرتهای جها ر به تأمین منافع ایران وادارد.

*نظر مخاطبین خارجی با شنیدن توقیف نفتکش های انگلیسی توسط ایران:

جرمی هانت ، وزیر امور خارجه انگلیس گفته: توقیف نفتکش های انگلیسی از سوی ایران غیرقابل قبول است…

نظر خواننده ( جری بیر): چه کسی تشخیص می دهد قابل قبول و غیرقابل قبول چیست؟ شما که خود ابتدا نفتکش ایران را توقیف کردید؟!

نان رلیجز: وقتی شما نفتکش ایران را توقیف کردید لابد قابل قبول بود!

کاربر دیگری نیز گفته: همانطور که انگلیس با بهانه ای واهی نفتکش ایران را در جبل الطارق توقیف کرد حالا نباید از لفظ غیرقابل قبول در توقیف نفتکش خود که به تلافی اقدامات خود انجام شده اعتراض کند زیرا باید قبول کرد که چشم در برابر چشم حقیقتی است .

با رصد نظر افکار عمومی جهان می توان دریافت که اکثر خوانندگان با شنیدن این تنش ها در آبهای بین المللی انگلیس را شروع کننده این رویارویی ها خوانده اند و اقدام ایران برای تلافی این دشمنی ها را ستوده اند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن