نفت در ونزوئلا خصوصی سازی می شود

نفت در ونزوئلا خصوصی سازی می شود

بلومبرگ نوشت: دولت ونزوئلا پس از سال ها کنترل منابع نفتی این کشور تصمیم گرفته است تا در اتفاقی بی سابقه، نفت را وارد فاز خصوصی سازی کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ،  دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو، در ونزوئلا به دلیل مواجهه با تحریم های فزاینده و فروپاشی اقتصادی تصمیم گرفته است که سهام شرکت های نفتی خود را به شرکت های بزرگ بین المللی واگذار کند.

نمایندگان دولت ونزوئلا مذاکراتی در این زمینه با شرکت روسی روزنفت، شرکت اسپانیایی رپسول و شرکت ایتالیایی انی داشته اند.

طرح اولیه این مذاکرات به این شکل بوده است که به این شرکت ها اجازه کنترل اموال دولتی نفتی داده شده و در عوض برخی بدهی دولتی ونزوئلا از سوی این شرکت ها پرداخت شود.

اگرچه گوایدو موافق افزایش سرمایه گذاری های خارجی در صنعت نفت ونزوئلا است اما او قطعا با هر گونه حمایتی که بتواند به دولت مادورو کمک کند، مخالف است. گوایدو جنبشی را به قصد سرنگونی مادورو رهبری می کند. شرکت دولتی نفتی ونزوئلا به همراه روزنفت، رپسول و حتی انی و وزارت خزانه داری آمریکا هنوز درباره موضوع واگذاری صنایع نفتی ونزوئلا به بخش خصوصی خارجی اظهار نظری نکرده اند. برخی از مقاطعه کاران آمریکایی از جمله شرکت شورون، موقتا مجوزهایی برای کار در ونزوئلا به دست آورده بودند. مشخص نیست در صورت واگذاری صنایع نفتی این کشور، چه اتفاقی برای این مقاطعه کاران آمریکایی خواهد افتاد. وقوع بحران اقتصادی قابل توجه در کنار ناآرامی های سیاسی در ونزوئلا باعث شده است تا شاخص های اقتصادی در این کشور به شدت افت کرده، تورم بالا رفته و بیکاری توسعه یابد. در این شرایط بدهی های دولتی ونزوئلا افزایش پیدا کرد و در نتیجه طبیعی بود که دولت کاراکاس به دنبال راهی برای جبران این بدهی ها باشد. به نظر می رسد واگذاری صنایع نفتی ونزوئلا به بخش خصوصی خارجی، راحتترین و البته سودمندترین راه باشد. راهی که البته موانع قابل توجهی در آن دیده می شود.

پاسخ دادن