نقشه چین برای ساخت ابرشهرها

اقتصادبرتر

چین نه تنها در عرصه اقتصادی توانسته است رتبه دوم دنیا را از آن خود کند بلکه در ساخت و ساز کلان شهرهای مجهز به امکانات مدرن و امروزی نیز می‌کوشد تا چند سال دیگر سرآمد دنیا باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، چین نه تنها در عرصه اقتصادی توانسته است رتبه دوم دنیا را از آن خود کند بلکه در ساخت و ساز کلان شهرهای مجهز به امکانات مدرن و امروزی نیز می‌کوشد تا چند سال دیگر سرآمد دنیا باشد طرحی که این کشور همزمان با طرح بین المللی یک جاده یک – کمربند در داخل کشور دنبال می‌کند.

*برنامه احداث چند ابرشهر تا ۲۰۳۵

احداث مناطق ابرشهری در نقاط مختلف چین تا سال ۲۰۳۵ میلادی، از جمله پروژه‌های بزرگی است که پکن همزمان با رشد اقتصادی و تجاری دنبال می‌کند.

کمیسیون توسعه و اصلاحات چین که این برنامه را در دست اجرا دارد تا سال ۲۰۲۲ میلادی زیرساخت‌های واحد برای توسعه این کلان شهرها را ایجاد می‌کند؛ نواحی که دارای ساختارهای بهتر صنعتی باشند و همزمان از لحاظ زیست محیطی نیز شرایط اسکان مردم را دارا باشند برای این طرح انتخاب می‌شوند.

مناطق کلانشهر در واقع ناحیه‌هایی مانند شاخه‌های شهری هستند که اطراف یک شهر بزرگ را در بر می‌گیرند چین می‌خواهد تا سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۹ شهر خوشه ای ایجاد کند که پیرامون آنها را ابرشهرها فرا خواهد گرفت که فاصله ای بیش از یک ساعت با شهرها نخواهند داشت.

برای همین از این پس به منظور ساخت این کلان شهرها، چین به مشاغل و بخش‌های زیادی مانند افراد و شرکت‌های دارای تجربه بالای ساخت و ساز، طراحان صنعتی، تولید کنندگان آثار هنری، دست اندرکاران امور فرهنگی، ارائه کنندگان خدمات مالی و بانکی به عنوان اصلی ترین نهادها و ستون‌های این مجموعه‌های صنعتی مدرن شهری نیاز خواهد داشت.

این کمیسیون بر این باور است که با ساخت ابرشهرها به توسعه اقتصادی کمک شده و کشور با ساختارهای شبیه سازی جدید سرمایه گذاری از توانمندی‌های بالاتری برخوردار می‌شود و همزمان مردم به سمت مصرف بیشتر می‌روند و تقاضا برای کالاها و خدمات این کلان شهرها بالا خواهد بود و در مجموع محرک‌های تازه ای برای بسط اقتصادی ایجاد می‌شود.

کی وین یائو کارشناس شهرسازی آکادمی علوم چین در این مورد می‌گوید: شانگهای از جمله شهرهایبزرگ چین است که از هم اکنون کار خود را برای ساخت ابرشهرها به دلیل جمعیت بالایی که دارد، شروع کرده است. آکادمی علوم اجتماعی چین پیش بینی کرده که بتدریج چرخه کلان شهرهای این شهر از توکیو وسیع تر و به بزرگ‏ترین مجموعه ابرشهری دنیا تبدیل خواهد شد.

وی افزود: چین بیش از یک دهه در تلاش بوده است با ادغام تعدادی از شهرهای بزرگ خود، بزرگ‎ترین کلان شهرهای جهان را احداث کند. منطقه رود مروارید در حال حاضر با ۱۵ هزار مایل مربع مساحت، جمعیتی نزدیک به ۶۰ میلیون نفر دارد. مساحت این منطقه به اندازه ایالت ویرجینیای غربی در آمریکاست اما جمعیت آن ۳۰ برابر ویرجینیای غربی است. این یکی از کلان شهرهای چین محسوب می‌شود که از مجموعه ای از شهرها شکل گرفته است شهرهایی که هر کدام حدود ۲ میلیون تا بیش از ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد.

این کارشناس چینی تصریح کرد: چین امیدوار است تا سال ۲۰۳۰ میلادی با ادغام آنها، بتواند نهایتا یک کلانشهر قدرتمند با حدود ۲ هزار میلیارد دلار خروجی اقتصادی تشکیل دهد. برای رسیدن به این هدف باید همانطور که کمیسیون توسعه و اصلاحات اعلام کرده است، پل ها، بزرگراه ها، بیمارستان‌ها و کارخانه‌ها ساخته شود در واقع چین برای دستیابی به این هدف مجبور است برخی ساختارهای موجود یا فرسوده مناطق را تخریب کند سپس کلان شهرها از مجموعه ای از شهرها تشکیل می‌شود که به میزان جمعیت و بزرگی شهرها بستگی دارد و شاید برای یک کلانشهر لازم باشد ۱۰ شهر در هم ادغام شوند.

کارشناسان معتقد هستند ساخت ابرشهرها باعث خواهد شد تا جمعیت نیز در داخل کشور جابجا شود. برای مثال در مجموعه کلان شهری رود مروارید لازم شده است تا نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر از جمعیت جابجا شود که برای این منظور باید از قبل زیرساخت‌ها آماده و مردم نیز برای این کار متقاعد شوند.

این کلان شهرها با نام‌های مختلف شناخته می‌شوند و به آنها «‌متروپولیتن» و یا «مگاسیتی» هم گفته می‌شود در واقع بزرگ شهرهایی با ساختمان‌های مرتفع مسکونی و اداری هستند که جمعیت بزرگی را در خود جای خواهند داد.

دولت چین قصد دارد در همین راستا، یکی از این کلانشهرها را برای پکن بسازد که گفته می‌شود ۸۲ هزار مایل مربع مساحت دارد این شهر می‌تواند تقریبا ۱۳۰ میلیون نفر را در خود جای دهد که با جمعیت ژاپن برابری کند.

تلویزیون مرکزی چین این منطقه را «جینگ جین جی» نامیده است جینگ در واقع مخفف شهر پکن به زبانی چینی است و نام جینگ جین جی در واقع پایتخت شمالی معنا می‌شود.

افزون بر این نباید فراموش کرد که یکی از علت‌های تنظیم برنامه ساخت این شهر، بالا رفتن جمعیت کلانشهر پکن است.

قرار بود تا سال ۲۰۲۰ میلادی جمعیت پکن به ۱۸ میلیون نفر برسد اما برنامه ریزان شهری اذعان کرده اند که کنترل جمعیت از دست آنها خارج شده و شمار جمعیت پایتخت از مرز ۲۱ میلیون نفر هم گذشته است.

دولتمردان پکن تصمیم گرفته اند که با نظام جدید کنترل نفوس در این شهر و در نظر گرفتن محدودیت‌های بیشتر سکونت در پکن، جمعیت را به ۲۳ میلیون نفر محدود کنند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که چین برای کشاندن مردم به داخل کلان شهرها و خارج کردن آنها از حاشیه شهرهای کوچک و بزرگ، بودجه ۳۲۰ میلیارد دلاری اختصاص داده است.

به هر صورت چین به دلیل داشتن بسیاری از زیرساختارها از مدرسه گرفته تا پل ها، بیمارستان ها، ساختمان‌های بزرگ، آسمانخراش‌ها و همچنین داشتن ساختارهای صنعتی نسبتا قوی با خدمات مالی رو به توسعه و با نظر به اینکه جمعیتش در مناطق شهری روز به روز بیشتر می‌شود و تمایل به کشاندن آنها به ابرشهرها دارد به سمت ساخت مناطق کلان شهری حرکت می‌کند و دیگر ابایی از پیشبرد چنین برنامه‌هایی برای کل کشور ندارد.

پاسخ دادن