نمایش کمرنگ اجلاس گروه 20 در سرزمین تابان

نمایش کمرنگ اجلاس گروه 20 در سرزمین تابان
اقتصادبرتر

رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری پایان نشست گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن با اشاره به اینکه دستاورد خاصی در این اجلاس بدست نیامد،اما همه شرکت کنندگان آمادگی خود را برای انجام اصلاحات در تجارت جهانی و سازمان تجارت جهانی اعلام کردند.

تهران – اقتصادبرتر – 8 تیر 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری پایان نشست گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن با اشاره به اینکه دستاورد خاصی در این اجلاس بدست نیامد، اظهار داشت: اما همه شرکت کنندگان آمادگی خود را برای انجام اصلاحات در تجارت جهانی و سازمان تجارت جهانی اعلام کردند.

ولادیمیر پوتین امروز شنبه با بیان این مطلب افزود: در این دو روز دیدارهای متعددی با سران کشورهای مختلف داشتم و در دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در خصوص موضوع ملوانان اوکراینی صحبت کردیم و توضیح دادم که چه اتفاقی افتاده است و آنها در روسیه محاکمه شده‌اند.

وی دیدار با ترامپ را نتیجه بخش و سازنده خواند و اظهار داشت: بزودی گفت وگو ها بر سر تمدید پیمان استارت ۲ میان روسیه و آمریکا آغاز خواهد شد.

پوتین با بیان اینکه تروریسم در سوریه هنوز نابود نشده است، اظهار داشت: ما در تماس مستمر با آمریکایی‌ها درباره سوریه هستیم و هماهنگی میدانی با آنها داریم.

رئیس جمهوری روسیه به دیدار خود با ترزای می نخست وزیر انگلیس که در آستانه کناره گیری از قدرت قرار دارد نیز اشاره کرد و گفت: انگلیس برای فرار از مشکلات داخلی خود، برای دیگران این گونه جلوه می‌دهد که ما دشمن آنها هستیم، روابط مسکو و لندن باید بازسازی شود و ما معتقدیم که به جلسات بیشتری نیاز است و من احساس می‌کنم که احیای روابط دوجانبه ضروری است.

وی به دیدار خود با رئیس جمهوری ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: همکاری ما با ترکیه نزدیک تر از همکاری با آمریکایی‌ها است.

پوتین: اعضای گروه ۲۰ بر اصلاحات در تجارت جهانی توافق کردند

با عربستان برسر ادامه همکاری های نفتی توافق کردیم

رئیس جمهوری روسیه به دیدار خود با بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی نیز اشاره کرد و گفت: ما و عربستان همکاری‌های خود را در قالب اوپک در زمینه تولید نفت گسترش خواهیم داد.

وی افزود: توافق اوپک پلاس درباره کاهش استخراج نفت را می‌توان به مدت شش ماه یا ۹ ماه دیگر تمدید کرد، دو طرف بر موضع مشترک خود نسبت به توافق آتی اوپک پلاس تاکید کردند و از تمدید این توافق با میزان فعلی کاهش استخراج نفت حمایت خواهند کرد.

قرار است در نشست اوپک پلاس در وین که چند روز دیگر برگزار خواهد درباره تمدید توافق مورد اشاره پوتین تصمیم گیری شود.

وی درباره دیدار خود با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم گفت: با مرکل به توافق رسیدیم که به همکاری‌های خود بر سر فرمت نورمن ادامه دهیم.

پوتین به دعوت از رهبران حاضر در این اجلاس برای شرکت در هفتادوپنجمین جشن سالگرد پیروزی بر آلمان نازی نیز اشاره کرد و گفت: ما همیشه بر نقش با اهمیت متحدان خود تاکید داریم و اگر آنها دعوت ما بپذیرند، خوشحال خواهیم شد.

دیدار پوتین و بن سلمان/ حمایت مسکو از ریاست ریاض بر نشست آتی گروه ۲۰

رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، از ریاست عربستان بر نشست آتی سران گروه ۲۰ در سال ۲۰۲۰ حمایت می‌کند.

 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت، خواستار تحکیم راه‌های همکاری میان روسیه و عربستان در زمینه انرژی است.

پوتین در این دیدار که در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن انجام شد، افزود، از ریاست عربستان بر نشست گروه ۲۰ در سال ۲۰۲۰ حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه از دعوت بن سلمان برای سفر به عربستان در فصل پاییز قدردانی کرد و گفت که این دعوت را می‌پذیرد.

وی افزود، همکاری برای تثبیت بازارهای انرژی، نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.

پوتین تصریح کرد، به خاطر وجود فرصتی برای تبادل نظر با بن سلمان پیرامون چگونگی همکاری مشترک در بازارهای جهانی انرژی خوشوقت است.

وی تاکید کرد، بررسی مسایل مهم مشترک با ولیعهد سعودی را از روز قبل آغاز کرده است.

پوتین ادامه داد، “تثبیت وضعیت بازار انرژی در حالت کامل است و این اقدام با تلاش‌های بن سلمان تا حدود زیادی نتایج مثبتی خواهد داشت”. وی خطاب به بن سلمان افزود: خوشحال می‌شوم که با تو دیدار کنم و فرصتی برای بررسی همه این مسائل وجود داشته باشد.

ولیعهد عربستان نیز در این دیدار گفت، روابط ریاض و مسکو در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی و اجتماعی در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت چشمگیری بوده است. وی افزود: روسیه و عربستان همکاری مستحکمی با یکدیگر دارند و ما به دنبال گسترش آن هستیم. فرصت‌های پیش‌رو میان ما در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.

مرکل: کشور‌های گروه 20 بر سر بیانیه‌ای مشترک به توافق رسیدند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از توافق رؤسا و رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ و نوظهور جهان در نشست اوزاکای ژاپن بر سر بیانیه پایانی خبر داد.

 به گفته صدراعظم آلمان، شرکت‌کنندگان در نشست ۲۰ اقتصاد بزرگ و نوظهور جهان موسوم به “گروه ۲۰” یا “جی ۲۰” بعد از ساعت‌ها بحث و تبادل نظر در نشست خود در اوزاکا در ژاپن بر سر بیانیه‌ای مشترک به توافق رسیدند.

به گزارش اشپیگل آنلاین آلمان، آنگلا مرکل می‌گوید، مانند نشست قبلی “جی ۲۰” در بوئنوس آیرس آرژانتین، ۱۹ نماینده از ۲۰ نماینده حاضر در این نشست در این بیانیه وفاداری خود به پیمان اقلیمی پاریس را اعلام کرده‌اند. آمریکا در این نشست نیز مخالفت خود با پیمان پاریس را اعلام کرد.

به دلیل درخواست آمریکا روشن نبود، آیا می‌توان به بیانیه‌ای پایانی دست یافت یا نه. آمریکا درخواست کرده بود به دو موضوع حفاظت از محیط زیست و مهاجرت در بیانیه پایانی اشاره نشود.

مقام‌های فرانسوی می‌گویند، آمریکا تلاش کرده است، نظر موافق سه تا چهار عضو از ۱۹ عضو باقیمانده در “جی‌۲۰” را به دست بیاورد، تا از اعلام وفاداری به پیمان پاریس دست برداشته و در نهایت بیانیه‌ای ضعیف به دست بیاید.

پیشرفت‌ها در نشست اوزاکا

خبرگزاری فرانسه به نقل از آنگلا مرکل نوشته است، در بیانیه پایانی به موضوع مهاجرت نیز پرداخت شده است.

صدراعظم آلمان می‌گوید، تلاش شده تا “همکاری تنگاتنگ” میان اعضای “جی ۲۰” و سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین‌المللی در موضوع مهاجرت پدید بیاید. مرکل ابراز خشنودی کرده و گفته است، در این زمینه تا حدی در این نشست پیشرفت حاصل شده است.

به گزارش دویچه‌وله، همچنین در دعوای تجاری میان چین و آمریکا نیز در نشست اوزاکا اندکی پیشرفت به دست آمده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از گفتگو با شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین گفت، هر دو طرف ابراز تمایل کرده‌اند که در این زمینه به گفتگو‌های خود ادامه دهند.

مرکل می‌گوید، کشور‌های گروه “جی ۲۰” علاوه بر این، بر سر “تجارتی آزاد، عادلانه، غیر تبعیض‌آمیز و شفاف و شرایطی خوب و پایدار برای سرمایه‌گذاری” به توافق رسیده‌اند. در ضمن، در بیانیه پایانی بر ضرورت اصلاحات در سازمان تجارت جهانی نیز تأکید شده است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نخستین روز نشست اوزاکا گفت: «به باور من، ما به یک بیانیه قوی اقلیمی نیاز داریم.» او تصریح کرد، نمی‌تواند به یک بیانیه رقیق‌شده از نشست قبلی در دسامبر سال گذشته رضایت بدهد.

در نشست قبلی “جی ۲۰” در آرژانتین همه حاضران به غیر از آمریکا بر سر “اجرای غیر محدود” پیمان آب و هوایی پاریس جهت محدود کردن زمین‌گرمایی به توافق رسیده و تأکید کرده بودند که پیمان پاریس “غیر قابل برگشت” است.

طبق پیمان پاریس، گرمایش کره زمین نباید از مرز دو درجه یا در صورت امکان یک‌ونیم درجه سانتی‌گراد نسبت به دوران پیش از صنعتی‌شدن فراتر برود.

آمریکا همان طور که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور در مبارزات انتخاباتی خود اعلام کرده بود روشن ساخته که از پیمان اقلیمی پاریس خارج خواهد شد. این کشور وفاداری به این پیمان و مشارکت در کاهش انتشار گاز دی‌اکسید کربن که دلیل اصلی زمین‌گرمایی است را به ضرر اقتصاد خود می‌داند.

تمجید ترامپ از ولیعهد عربستان: عملکرد محمد بن سلمان خیره کننده است

تمجید ترامپ از ولیعهد عربستان: عملکرد محمد بن سلمان خیره کننده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در دیدار با ولیعهد عربستان از عملکرد «خیره کننده» محمد بن سلمان ستایش کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در ژاپن انجام شد محمد بن سلمان را «دوست» خود خواند. وی خطاب به ولیعهد عربستان گفت: «شما کار خیره کننده ای [در کشورتان] انجام داده اید.»

او در مورد عملکرد محمد بن سلمان در عربستان افزود: «فکر می کنم کاری که شما به طور خاص برای زنان انجام دادید -با توجه به آنچه روی داده- مانند یک انقلاب در مسیری بسیار مثبت است.»

دنیا از عربستان در مبارزه با تروریسم ممنون است.

از عربستان بابت خرید تسلیحات آمریکایی تشکر مي کنم.

 ترامپ بارها پس از قراردادهای تسلیحاتی صدها میلیارد دلاری با عربستان، این کشور را گاو شیرده توصیف کرده است.

در حالی که دولت دونالد ترامپ به دنبال افزایش فروش تسلیحات نظامی به عربستان است اما بسیاری از اعضای دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا با این موضوع مخالف هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی از عملکرد محمد بن سلمان تجلیل کرد که انتقادات زیادی در سطح بین المللی نسبت به نقش احتمالی ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی و نقض حقوق بشر در این کشور مطرح شده است.

 ترامپ در آخرین موضع گیری خود در این باره گفته که از قتل این روزنامه نگار «به خشم» آمده ولی در عین حال تاکید کرده که هیچکس بن سلمان را مقصر این حادثه ندانسته است.

یک کمیته حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرده است که «شواهد جدی» مبنی بر نقش احتمالی محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی وجود دارد.

دونالد ترامپ پیش از دیدار با ولیعهد عربستان از پاسخ به پرسش های خبرنگاران در مورد احتمال طرح موضوع قتل جمال خاشقجی در دیدارش با محمد بن سلمان خودداری کرد.

عربستان سعودی هرگونه نقش آفرینی ولیعهد این کشور در قتل جمال خاشقجی را رد کرده است.

ولیعهد عربستان سعودی که در نشست پیشین گروه ۲۰ در آرژانتین حضور کمرنگی حداقل در عکس دستجمعی سران داشت در اوزاکای ژاپن در مرکز یعنی جایی بین شینزوآبه میزبان و دونالد ترامپ داشت. موقعیتی که شاید بدلیل میزبانی آتی عربستان در نشست بعدی این گروه باشد. نشست گروه بیست در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۱ و ۲۲ نوامبر در شهر ریاض برگزار خواهد شد.

توهین ترامپ به روسای جمهور سابق آمریکا

رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری در پایان نشست گروه 20 در اوزاکای ژاپن: جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا بد و دورو بود. نمی دانم رونالد ریگان چگونه رئیس جمهور آمریکا شده بود. حزب جیمی کارتر او را سرنگون و سپس فراموشش کرد.
من در انتخابات ریاست جمهوری نه به علت روسیه بلکه به علت اینکه تبلیغات انتخاباتی ام هوشمندانه تر از هیلاری کلینتون بود، پیروز شدم.

ترامپ دیدار خود با رئیس جمهور چین را عالی وصف کرد

دونالد ترامپ امروز (شنبه) پس از دیدار با شی جین پینگ اعلام کرد که مذاکراتی “عالی” با وی داشته است و به اعتقاد او، روابط دو کشور آمریکا و چین به “وضعیت عادی” باز می‌گردد.

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است که دیدارش با شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین در حاشیه نشست گروه ۲۰ در اوزاکای ژاپن، بر اساس انتظارشان پیش رفته است و پاسخ چین به آمریکا درخصوص مذاکرات تجاری مثبت بوده است.

او افزود که مذاکرات با چین ادامه دارد و به اعتقاد او، دو کشور به وضعیت عادی بازخواهند گشت.

هم‌چنین به گفته وزارت خارجه چین، آمریکا و چین توافق کردند تا گفت‌وگوهای تجاری بین دو کشور از سر گرفته شود و واشنگتن تعرفه‌های جدیدی بر محصولات چینی اعمال نکند.

اختلافات تجاری دو کشور از جمله تحریم شرکت هوآوی چین توسط آمریکا، نگرانی‌ها را بابت اختلال در رشد اقتصاد جهانی افزایش داده است.

همزمان با آغاز مذاکرات رؤسای جمهور دو کشور آمریکا و چین، ترامپ اعلام کرده بود که آماده یک توافق “تاریخی” با شی جین پینگ است؛ توافقی که می‌تواند تنش‌های دو کشور را کاهش دهد و یا در صورت عدم توافق، باعث شدت گرفتن جنگ تجاری دو قدرت اقتصادی جهان شود.

مناقشه تجاری دو کشور، علاوه بر آشفته کردن بازارهای جهانی و ایجاد اختلال در خطوط تولید، برای شرکت‌های آمریکایی و چینی میلیون‌ها دلار ضرر به همراه داشته است.

ترامپ در آغاز دیدار خطاب به شی گفت که دو کشور روابط نزدیکی داشته‌اند و یک لغزش باعث اتفاقات اخیر شده است و اکنون در حال نزدیک‌تر شدن به هم هستند.

وی افزود: “اگر بتوانیم به یک توافق تجاری منصفانه برسیم، اتفاقی تاریخی رخ خواهد داد”؛ وی در ادامه بدون اینکه جزئیاتی در مورد توافق مد نظرش ارائه دهد، افزود: “ما کاملاً آماده توافق هستیم و می‌دانم که شما نیز آماده آن هستید”.

پیش‌تر ترامپ اعلام کرده بود که اگر در این مذاکرات به توافق نرسند و چین اصلاحات اقتصادی مد نظر آمریکا را لحاظ نکند، ایالات متحده تعرفه واردات محصولات از چین را به تمام کالاهای چینی اعمال خواهد کرد.

شی جین پینگ به ترامپ گفته است که آماده تبادل نظر درخصوص مسائل اساسی است و بر لزوم گفتگو به جای مقابله تاکید کرده است. وی همچنین اعلام کرده است که پس از چهل سال، تغییراتی بنیادین در وضعیت بین‌الملل و نیز روابط چین و آمریکا رخ داده است، اما مسئله اصلی این است که آمریکا و چین هر دو از همکاری نفع می‌برند و در صورت مناقشه، ضرر خواهند کرد.

رئیس‌جمهور چین نیز اظهار داشت: “من آماده تبادل نظر با شما درخصوص امور اساسی برای بهبود روابط آمریکا و چین بر اساس همکاری، هم‌سویی و ثبات هستم.”

در همین حال گزارش شده است شی جین پینگ به ترامپ گفته است که امیدوار است آمریکا بتواند با شرکت‌های چینی منصفانه رفتار کند. وی هم‌چنین عنوان داشته که بر اساس موضوعاتی مانند حق حاکمیت و احترام، چین مدافع منافع و حقوق خود است.

ترامپ: تعرفه بر کالاهای چینی را لغو نمی‌کنیم

دیداری عالی با رئیس‌جمهور چین داشتم.
توافق کردیم گفت‌وگوهای تجاری از سر گرفته شود.
در حال حاضر ما تعرفه بر کالاهای چینی را لغو و یا اضافه نمی‌کنیم.
تصمیم گرفتیم بر لیست جدید کالاهای چینی تعرفه اعمال نکنیم

امروز، روزنامه “گلوبال تایمز” چین به ضرورت توجه همگان به “اقدامات دمدمی مزاجانه آمریکا” اشاره کرده است؛ خروج ترامپ از معاهده اقلیمی پاریس، یکی از موارد ذکر شده توسط این روزنامه است.

در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده است: “کشورها علی‌رغم مشکل بودن این کار، باید از اقدامات آمریکا ممانعت به عمل آورند؛ مشکل در این است که بسیاری از کشورها بخاطر قلدری آمریکا، در ابراز مخالفت خود با این کشور عاجز هستند و یا چشم امید به نفع بردن از اقدامات فرصت‌طلبانه آمریکا در بهم زدن نظم جهانی دارند.

در همین حال به نوشته روزنامه “نیهون کیزای” ژاپن، رهبران بزرگ اقتصادی در مقابله با پروتکشنیسم (سیاست‌های حمایتی از تولید داخلی علیه مراودات جهانی) اقدامات جدی اتخاذ نکرده‌اند.

به گفته مارک شورت، رئیس دفتر معاون رئیس‌جمهور آمریکا، از سرگیری مذاکرات تجاری، بهترین نتیجه مذاکرات ترامپ و شی جینپینگ می‌تواند باشد.

آمریکا اظهار داشته است که چین برای سال‌ها، با وادار کردن شرکت‌های آمریکایی برای افشای رموز تجارت به عنوان شرط انجام فعالیت در چین و نیز حمایت مالی از شرکت‌های ایالتی برای تسلط بر بازار داخلی و بین‌المللی، از دارایی‌های معنوی آمریکا سرقت کرده است.

مقامات چینی می‌گویند که آمریکا خواسته‌های غیرمنطقی دارد و باید به فکر اعطای امتیاز به چین نیز باشد.

یک دیپلمات چینی که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفته است: “ما فکر می‌کنیم فشار از سوی آمریکا بسیار زیاد است؛ آن‌ها با وجود بیشتر کردن درخواست‌هایشان، حاضر به اعطای امتیاز به چین نیستند”.

مناقشه تجاری آمریکا و چین بعد از ناکامی در مذاکرات ماه مه بالا گرفت؛ زمانی که واشنگتن، پکن را متهم به متوقف کردن اصلاحات تجاری کرد. ترامپ تعرفه واردات ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد رساند و چین نیز در تلافی این اقدام، تعرفه واردات کالاهای آمریکایی را افزایش داد.

اختلافات دو کشور اخیراً حتی از سطح تجاری فراتر رفته است و دولت آمریکا، با منع کردن شرکت‌های آمریکایی از تجارت با شرکت هوآوی، آن را یک تهدید امنیتی خوانده است.

مقامات آمریکایی، دولت‌های دیگر را نیز برای تحریم هوآوی در برنامه‌های توسعه شبکه نسل پنجم، تحت فشار قرار داده‌اند. ترامپ اعلام کرده است که کاهش محدودیت‌ها بر فعالیت هوآوی می‌تواند یکی از موارد مذاکره با چین باشد.

در همین راستا چین با اعلام اینکه این شرکت، نمی‌تواند تهدید امنیتی محسوب شود، از آمریکا درخواست کرده است که آن را از تحریم خارج کند.

بسیاری از رهبران گروه ۲۰، دیروز در آغاز اجلاس ژاپن هشدار دادند که جنگ تجاری آمریکا و چین، یک تهدید برای اقتصاد جهان به شمار می‌رود.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری اظهار داشته است که مناقشات تجاری چین و آمریکا باعث کاهش رشد اقتصاد جهانی است.

ترزا می: برجام دنیا را به مکانی امن تبدیل می کند

ترزا می: برجام دنیا را به مکانی امن تبدیل می کند

«ترزا می» نخست وزیر انگلیس بر اهمیت برجام تاکید کرد و گفت که معتقدیم این توافق دنیا را به مکانی امن تبدیل می کند و می خواهم شاهد باشم که ایران به تعهداتش پایبند باشد.

وی این سخنان را روز شنبه در نشست سران گروه جی ۲۰ بیان کرد و افزود: انگلیس به همکاری با اعضا برجام ادامه می‌دهد و تمام تلاش خود را برای حفاظت از این توافق انجام می‌دهد.

نخست‌وزیر انگلیس همچنین درباره تحولات در منطقه خلیج‌فارس هم اظهارنظر کرد و گفت: درحالی‌که تنش‌ها در این منطقه رو به افزایش است ما بایستی کنار یکدیگر بایستیم.
«می» بابیان اینکه افزایش تنش‌ها به نفع هیچ‌کس نیست، بر لزوم پیدا کردن راه‌حل سیاسی در این زمینه تأکید کرد.
نخست‌وزیر انگلیس در بخش دیگری از اظهارات خود به تحولات یمن اشاره و عنوان کرد در دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درباره ضرورت ادامه روند صلح یمن به رهبری سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرده است. او همچنین راه‌حل دیپلماتیک را تنها راه خروج از درگیری‌ها در این کشور عنوان کرد
«می» به دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه هم اشاره و گفت در این دیدار به ولادیمیر پوتین گفته است که عادی‌سازی روابط دو کشور زمانی رخ خواهد داد که روسیه دست از اقداماتی که انگلیس و متحدانش را تهدید می‌کند بردارد.
نخست‌وزیر انگلیس مدعی شد که این کشور برای داشتن رابطه متفاوت آمادگی دارد، به شرطی که دولت روسیه مسیر دیگری را انتخاب کند.
اظهارات ترزا می درباره توافق هسته‌ای ایران در حالی مطرح شد که اعضاء کمیسیون مشترک برجام دیروز درباره آینده این توافق در وین تشکیل جلسه دادند.
سه کشور اروپایی عضو برجام سرانجام یک سال پس از خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران، با اعلام عملیاتی شدن سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس تلاش کردند تا ایران را از تصمیم خود برای کاهش تعهداتش در برجام منصرف کنند.

اردوغان: آنکارا در حال خرید ۱۱۶ جنگنده اف ۳۵ آمریکا است

اردوغان: آنکارا در حال خرید ۱۱۶ جنگنده اف ۳۵ آمریکا است

“رجب طیب اردوغان” رییس جمهوری ترکیه با بیان اینکه کشورش در یک بازار آزاد و با حفظ حاکمیت خود، کار تحویل سامانه اس ۴۰۰ روسیه را دنبال می کند، گفت: آنکارا همچنین در حال خرید ۱۱۶ جنگنده اف ۳۵ آمریکا بوده و چهار فروند آن را هم تحویل گرفته است.

به گزارش کیودو، اردوغان روز شنبه در کنفرانس خبری پایان اجلاس سران گروه ۲۰ در اوزاکا ژاپن افزود: این دو موضوع را در حاشیه این اجلاس با ترامپ و پوتین در میان گذاشته ام.

این اظهارات اردوغان در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا گفته بود کشورش با «شرایط پیچیده ای» در مورد نحوه واکنش به ترکیه در ارتباط با خرید سامانه اس – ۴۰۰ روسیه مواجه است و واشنگتن راه حل های مختلفی را در این مورد بررسی خواهد کرد و این واکنش‌ها، بحث در مورد احتمال اعمال تحریم‌ها را هم شامل می‌شود.

رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از شورای امنیت سازمان ملل گفت این شورا که اکنون خود را برتر از دنیا می‌داند نیازمند اصلاحات اساسی است.

وی در مورد جنگ سوریه نیز گفت: میزبانی از ۴ میلیون پناهجو با صرف هزینه‌ای افزون بر ۳۷ میلیارد دلار یکی از اثرات و عواقب این جنگ است و برای ادامه پذیرش مهاجران سوری نیازمند یاری جامعه جهانی هستیم.

رئیس جمهوری ترکیه در خصوص وضعیت جنگ در سوریه نیز گفت: در کنار ایران و روسیه در قالب نشست آستانه به دنبال برچیده شدن تروریسم در این کشور هستیم.

اردوغان درباره قتل خاشقجی نیز گفت: ولیعهد عربستان مسئول اصلی این قتل است و او قول داد که پیگیری کند اما کاری نکرد بلکه با پول همه چیز از جمله قلم و تفکر را خرید.

اردوغان: ولیعهد عربستان باید هویت عاملان قتل خاشقجی را فاش کند/ آمریکا ما را تحریم نمی‌کند

ولیعهد عربستان باید هویت قاتلان روزنامه نگار مخالف سعودی را فاش کند.

وی همچنین خواهان رسیدگی به مرگ «محمد مرسی» شد و گفت دولت مصر باید به جای حمایت از سوی کشورهای اروپایی به خاطر این موضوع مورد شماتت قرار گیرد.

اجلاس دو روزه سران گروه ۲۰ از روز گذشته در اوزاکا آغاز شده و امروز پایان یافت.

گروه بیست که ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد؛ شامل، آمریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مکزیک است.

این گروه از سال ۲۰۰۸ با تشکیل یک جلسه اضطراری برای بحث در باره واکنش به بحران مالی جهانی آغاز بکار کرد و از آن پس سالانه نشست این گروه با حضور سران کشورهای عضو برگزار می‌شود.

غیرمنتظره‌ترین گفت‌وگو بین پوتین و ترامپ، رؤسای جمهور روسیه و آمریکا، صورت گرفته است؛ این دو هیچ فرصتی را از دست نمی‌دادند تا نشان دهند همدیگر را به خوبی می‌فهمند. ترامپ اعلام کرد که روسیه و آمریکا درباره مشکلات احتمالی تجاری و مسائل نظامی و کاهش تسلیحات با هم گفت‌وگو خواهند کرد. این در حالی است که تا پیش از این افزایش تسلیحات حرف اول را در روابط روسیه و آمریکا می‌زد.

بر عکس آن، گفت‌وگوهای میان رهبران آمریکا و آلمان بود: در حالی که دونالد ترامپ به طور مبالغه‌آمیز از آنگلا مرکل استقبال کرد و او را زنی بی‌نظیر خواند، صدراعظم آلمان در ابتدا او را حتی نگاه هم نکرد.

با این حال، او پس از گفت‌وگو با ترامپ گفت که کوشیده تا بتواند نقشی در کاهش تنش میان ایران و آمریکا ایفا کند. مرکل گفت خواستار شروع روند مذاکره شده است، «اما طبیعی است که وضعیت هنوز بسیار پرتنش است».

همچون بسیاری از نشست‌های بین‌المللی که ترامپ در آن حضور می‌یابد، خبرنگاران با دوربین‌هایشان در پی شکار تصویری از او بر می‌آیند و نظر او می‌تواند بر دیگران تاثیر بگذارد.

اما به گفته ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، نباید به اشتباه افتاد، زیرا «این گونه نیست که جی20 تنها تحت تاثیر خلق و مزاج رئیس جمهور آمریکاست، بلکه دیگران هم عقایدی دارند.»

و بدین ترتیب به نظر می‌رسد که گفت‌وگوها تنها به زحمت پیش برود. در رابطه با پیمان تجاری بین‌المللی، ترامپ ترجیح می‌دهد که آمریکا وارد این پیمان نشود. در رابطه با پیمان حفاظت اقلیمی، کسی نه آمریکا را می‌خواهد و نه برزیل را و حتی شاید ژاپن را نیز نمی‌خواهند.

برای همین روشن نیست که این اجلاس اصلا بیانیه‌ای پایانی داشته باشد. البته به قول یونکر، این بیانیه را به هر حال کسی نمی‌خواند.

در ضمن آنگلا مرکل که در روزهای اخیر دو بار در مجامع رسمی دچار لرزه شده بود بدون مشکل توانست در اجلاس دوروزه پنجشنبه و جمعه در ژاپن شرکت کند و به گفته گزارشگر تلویزیون تنها برخی اوقات چند کلمه جدی و خشک بگوید مثل: «اینجا مثل کلاس‌های مدرسه است!»

نمایندگان کشورهای گروه ۲۰ از این نشست دو روزه در اوزاکا برای بحث درباره تجارت، نوآوری فناورانه و تغییرات آب و هوایی و موضوعات دیگر استفاده خواهند کرد این نشست در حالی برگزار می‌شود که اصطکاک بین آمریکا و چین بر اقتصاد جهانی سایه افکنده است و از طرف دیگر روسیه و آمریکا نیز دیگر پیمانی برای منع استقرار موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد در اطراف یکدیگر ندارند.

نشست سران گروه ۲۰ هر سال به منظور فرصتی برای دیپلماسی سطح بالا عمل می‌کند بسیاری از کشورها ترتیبی داده‌اند تا رهبرانشان در حاشیه این نشست گفت و گوهایی رو در رویی داشته باشند.

گروه ۲۰ با حضور کشورهای قدرتمند اقتصادی، ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد این گروه شامل، آمریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مکزیک است.

نشست آتی گروه ۲۰ در عربستان برگزار می شود

نشست آتی گروه ۲۰ در عربستان برگزار می شود

ولیعهد سعودی در پایان این اجلاس در سخنانی از رهبران این کشورها برای شرکت در نشست آتی گروه ۲۰ در ریاض (۲۰۲۰)، دعوت کرد.

محمد بن سلمان همچنین بر لزوم تلاش برای رویارویی با چالش‌های سایبری و جلوگیری از تبدیل آن به موانع بزرگ اقتصادی تاکید کرد.

وی گفت: کشورش در چارچوب این گروه برای شکل گیری یک توافق برای حل و فصل بحران‌های موجود در جهان تلاش خواهد کرد.

ولیعهد سعودی همچنین بر لزوم مشارکت زنان و جوانان در اداره امور تاکید و خاطرنشان کرد که آنها محور اصلی برای تحقق توسعه در جهان به شمار می‌روند.

اجلاس دو روزه سران گروه ۲۰ که از روز گذشته در اوزاکا آغاز شده بود، امروز پایان یافت.

گروه ۲۰ که ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد؛ شامل، آمریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مکزیک است.

این گروه از سال ۱۹۹۹ تشکیل شد و در سال ۲۰۰۸ با تشکیل جلسه اضطراری برای بحث در باره واکنش به بحران مالی جهانی اهمیت خاصی پیدا کرد و از آن پس سالانه نشست این گروه با حضور سران کشورهای عضو برگزار می‌شود.

پاسخ دادن