ژاپن و آمریکا با ابراز نگرانی از تسلط چین بر دستیابی به اسرار هسته‌ای شرکت وستینگهاوس، همکاری و رایزنی گسترده ای را به منظور جلوگیری از تحقق این امر آغاز کرده اند.

تهران – اقتصاد برتر – 24 فروردین 96

شرکت وستینگهاس آمریکا که در زمینه نیروگاه‌های هسته‌ای فعالیت دارد و توسط شرکت توشیبای ژاپن خریداری شده بود، کمتر از دو هفته پیش اعلام ورشکستگی کرد.
این شرکت که در سال مالی گذشته بیش از چهار میلیارد دلار زیان مالی داشت، قرار است برای چین چندنیروگاه اتمی نسل سومی بسازد و اعلام کرده برای راه اندازی این نیروگاهها ۸۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته است.

پس از بروز این اتفاق، ژاپن و آمریکا اعلام کردند که این نگرانی وجود دارد، شرکت ورشکسته وستینگهاوس به دنبال فروش تجارب تجاری خود بوده و این احتمال می رود که اولین خریدار آن نیز چین باشد.
هر دو کشور افزوده اند که اگر چنین اتفاقی رخ دهد بسیاری از اسرار اتمی و فناوری های پیشرفته هسته ای در اختیار چین قرار خواهد گرفت.

تارنمای «ژاپن نیوز» نیز پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که توشیبا همچنین از وستینگهاوس خواسته است برای بررسی وضعیت ورشکستگی و موضوع سهام مشترک آنها، مدیر تسویه تعیین کند.
ژاپن و آمریکا بر این باورند که چین سال هاست تلاش می کند به فناوری های پیشرفته اتمی برای ساخت نیروگاه و راکتور دست یابد و اعلام ورشکستگی وستینگهاوس فرصت خوبی برای این کشور است تا به بهانه خرید تجارب تجاری آن به این فناوری ها دست یابد.

چین و این شرکت آمریکایی از سال 2009 میلادی در حال اجرای یکی از بزرگترین طرح های هسته ای بوده اند که بر اساس آن با فناوری این شرکت برای چین و در شرق این کشور چهار نیروگاه با فناوری نسل سوم هسته ای و راکتورهای «آ پی 1000» ساخته می شود.

شرکت توشیبا هم در یک هرج و مرج مالی قرار گرفته است و بسیاری از مقام های ژاپنی نگران هستند که این وضعیت برای این شرکت خطرهای زیادی به دنبال داشته باشد.
گزارش ها حاکی است که برخی از فناوری های هسته ای ابعاد دوگانه برای مصارف نظامی و غیرنظامی دارد و برای همین از حساسیت بالایی برخوردار است.
همچنین گفته می شود، شرکت برق الکتریک کره جنوبی موسوم به «کپکو» نیز از جمله شرکت های علاقمند به خرید شرکت وستینگهاوس است.

*ایرنا

پاسخ دادن