هزینه نظامی کشورها؟

اقتصادبرتر

کشورهای مختلف طی سالیان و با در نظر گرفتن شرایطی که داشته‌اند، هزینه‌هایی را برای بخش نظامی کشور خود کرده‌اند، از خرید ابزار نظامی تا تولیداتی که ممکن است در این بخش‌ها داشته باشند.

تهران – اقتصاد برتر – 20 شهریور 98

به گزارش #اقتصادبرتر، مواردی مانند جنگ‌های داخلی و خارجی یا رساندن سلاح به کشورهای متحد از مواردی است که روی میزان هزینه‌های نظامی کشورها تأثیر می‌گذارد.

هزینه‌های نظامی کشورها به دو صورت محاسبه می‌شود؛ بخش اول هزینه‌های واقعی است و بخش دوم درصد تولید ناخالص داخلی هر کشور را شامل می‌شود. برای مثال مخارج نظامی بریتانیا حدود ۲.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی در زمان صلح است، اما همین رقم در زمان جنگ جهانی دوم افزایش چشمگیری پیدا کرده و به ۵۳ درصد می‌رسد.

پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰ سال آینده با اینکه آمریکا همچنان بزرگترین سرمایه‌گذار باقی می‌ماند، اما چین به وضوح فاصله‌ای که وجود دارد را پر خواهد کرد.

بین سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۷ رتبه اولی بین کشورهای آلمان و انگلیس جابه‌جا می‌شده و ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۱ و به مدت سه سال آمریکا این جایگاه را می‌گیرد. اما روسیه با ورود پرقدرت طی سال‌های ۱۹۲۱ تا ۱۹۳۷ صدرنشین می‌شود.

بعد از سال ۱۹۴۲، آمریکا و روسیه برای صدرنشینی این جدول رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند، تا سال ۴۷ آمریکا بالاتر قرار می‌گیرد، سه سال بعد روسیه در صدر می‌نشیند و دوباره از ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ این آمریکاست که بالاتر قرار می‌گیرد.

۱۸ سال بعدی را هم روسیه در دست می‌گیرد و این آخرین دوره‌ای است که روسیه در این حوزه بالاتر قرار می‌گیرد، از سال ۱۹۸۸ که آمریکا باز هم صدر نشین می‌شود، تا سال ۲۰۱۸ تغییری نمی‌کند و هممچنان ایالات متحده آمریکا بیشترین هزینه را برای ادوات نظامی می‌کند.

از سوی دیگر در سال ۱۹۹۲ روسیه در این بخش کاهش چشمگیری دارد و تا رده پنجم هم سقوط می‌کند. در این میان چین فعالیت‌های جدی در این حوزه را شروع کرده و از سال ۲۰۰۸ در رده دوم قرار گرفته است.

پاسخ دادن