هیات دولت چرا اینقدر جلسه دارد؟|صادق الحسینی|تلگرام

هیات دولت که متشکل از وزرا و معاونین رئیس جمهور است هر هفته دوبار تشکیل می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ اسفند ۹۷

 هیات دولت ایران چرا اینقدر جلسه دارد؟

✍️رشته‌‌توییت صادق الحسینی/کارشناس ارشد اقتصاد دانشگاه تهران/سیاستگذاری عمومی و روابط بین الملل از امریکا

?️هیات دولت که متشکل از وزرا و معاونین رئیس جمهور است هر هفته دوبار تشکیل می‌شود. این درحالی‌ست که مثلا در آمریکا فقط در دوران اوباما این جلسات هر دوماه یکبار آن‌هم برای هماهنگی و نه تصمیم‌گیری تشکیل میشد.
در این رشتو ایراد این ساختار را می‌گویم.

?️ایراد این‌همه جلسه چیست؟

۱️⃣ فرایند تصمیم گیری مختل شده و امتناع تصمیم به‌وجود می‌آید. وقتی ۳۰ نفر که راجع به موضوعی خاص تخصص ندارند می‌خواهند تصمیم بگیرند یا به تصمیم نمی‌رسند یا تصمیم غلط می‌گیرند و می‌شود ارز ۴۲۰۰!
استدلال علمی می‌شود یک حرف در مقابل انبوه حرف‌های مربوط و نامربوط سایرین.

۲️⃣ با ساختار تصمیم‌گیری جلسه‌ای هیچ‌کس مسئولیت نمی پذیرد‌. مسئولیت بنزین و قیمتش با وزیر نفت است. او باید مسئولیت افزایش قیمت و مسئولیت مصرف زیاد و آلودگی در کشور را بپذیرد. ولی چون نتیجه از جلسه بیرون می‌آید (و همه این را دوست دارند) هیچ‌کس مسئول نیست و لوث مسئولیت اتفاق می‌افتد.

۳️⃣ در این شرایط چیرگی محافظه‌کاری بر جسارت و سابقه بر علم و سیاسی‌کاری بر کارشناسی پیش می‌آید. وزرای محافظه‌کارتر و باسابقه‌تر براحتی حرفشان را به کرسی می‌نشانند. استدلال‌های سیاسی و امنیتی بدون مطالعه دقیق و برخی اوقات صرفا با یک جمله کلیشه‌ای راه را بر اصلاحات می‌بندند.

?️چه باید کرد؟

?️هر وزارتخانه باید بر مبنای وظایفش تصمیم‌گیری کند. این تصمیمات بعد از پخته شدن باید به شوراهای عالی با حضور متخصصان آن حوزه بیاید و چکش‌کاری شود. ملاحظات سیاسی پس از این مرحله باید مطرح شده و به چگونگی پیشبرد طرح درست کمک کند نه این‌که طرح درست را متوقف سازد.

*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن