وام اجاره از قول تا عمل!

وام اجاره از قول تا عمل!
اقتصادبرتر

فرح خادم المله – خبرنگار اقتصادی-آقای دژپسند وزیر اقتصاد اواخر هفته گذشته خبر از پرداخت وام رهن به اجاره نشین‌ها داد که باعث خوشحالی بسیاری از مستاجران شد.

تهران – اقتصادبرتر – 9 تیر 98

طبق گفته وزیر اقتصاد دولت قرار است برای حمایت از مستاجران که یکی از آسیب پذیرترین قشر‌های جامعه هستند و در شرایط تورم و افزایش قیمت‌ها خصوصا در ماه‌های خرداد تا شهریور که فصل جابجایی و اجاره است بیشترین فشار اقتصادی به این قشر در جامعه می‌آید، صندوقی به نام صندوق حمایت از مستاجران تشکیل دهد. دولت گفته برنامه دارد 70 درصد مبلغ رهن اجاره مستاجران را تامین کند و این مبلغ را به نام مستاجر به حساب مالکان بریزد. این تصمیم دولت باعث خوشحالی بسیاری از اجاره نشین‌ها شد و می‌تواند تحولی در زندگی آنان باشد و فشار دوش آن را در شرایط دشوار کنونی اقتصاد کاهش دهد. اگر این قول دولت عملی شود، اقدام موثری در حمایت از مستاجران خواهد بود. اما ذکر چند نکته در این زمینه ضروری است که دولت خصوصا وزیر اقتصاد باید به آن توجه داشته باشند. دولت نباید مستاجران را که به معنی واقعی نیاز به چنین طرح‌هایی دارند را متوقع کند و بعد نتواند چنین طرحی را اجرا کند! اگر آنطور که وزیر اقتصاد گفته کار پیش نرود و این طرح دردی از دردهای مستاجران نیازمند دوا نکند، دولت فشار روحی مضاعفی را به آنان وارد کرده است. گرچه این تصمیم دولت بسیار پسندیده و به جاست؛ اما متاسفانه وزارت اقتصاد از نظر زمانی دیر به فکر افتاده زیرا خرداد تا شهریور فصل جابجایی مستاجران است و اگر دولت می‌خواست کاری انجام دهد حتما باید در اردیبهشت برنامه کار و جزئیات اجرای آن تمام و کمال انجام می‌شد تا این تصمیم در خرداد آماده اجرا می‌شد و از قبل مستاجران هم در جریان جزئیات بهره مندی از آن قرار می‌گرفتند تا بتواند فشار دوش آنان را کاهش دهد؛ اما با بروکراسی عریض و طویلی که در سیستم دولت سراغ داریم تا قول وزیر اقتصاد عملی شود احتمالا ماه‌ها به طول خواهد انجامید و از طرف دیگر مستاجران نیز منتظر دریافت وام اعلام شده خواهند ماند و نهایت این خواهد شد که این قشر از جامعه از طرف دولت رانده و از طرف صاحبخانه‌ها مانده خواهند شد و آنوقت در شرایط دشوارتری باید به‌دنبال پیدا کردن خانه بگردند و چه بسا آنوقت قیمت‌ها بیش از اینکه الان هست شود و شرایط آنان را بدتر کند. نکته دیگر اینکه دولت باید پیش از اجرای این طرح چهار رکن اصلی اجاره نشینی یعنی مستاجر، مالک، بنگاه داران و بانک‌های وام دهنده را کاملا توجیه می‌کرد که وقتی دولت تصمیم به اجرا می‌گیرد مثل سایر طرح ها، بانک‌های کارگزار اعلام نکنند ابلاغیه ندارند یا توجیه نیستند و بنگاه داران نیز بدانند چطور باید قولنامه را تنظیم کنند.

شواهد کار نشان می دهد، قول آقای وزیر به فصل جابجایی امسال مستاجران وصال نخواهد داد و احتمالا در طرح این موضوع همه طرف های معامله بازنده خواهند بود، دولت بازنده است که نتوانسته طرح را اجرا کند و مردمی که انتظاری از دولت نداشتند را متوقع کرده است و دست آنان به جایی نرسیده است ، مالکان منتظر اجرای طرح می مانند و برای اجاره دادن واحد های خود بلاتکیف هستند و بنگاه داران نیز معاملات فصل را از دست می دهند. و در این طرح هیچکس راضی بیرون نمی آید . خوب است دولت قبل از اینکه طرحی داشته باشد از قبل موقعیت زمانی و شرایط آن را بررسی کند و زمانی موضوع را مطرح کند که همه جزئیات طرح مشخص شده و آماده اجراست .

پاسخ دادن