واکنش بازار به لغو معافیت‌های نفتی ایران

برخی کشورها از آمریکا حرف شنوی ندارند، قیمت‌ نفت صعودی می‌شود و احتمالا خروج نفت ایران از بازار قیمت‌ها را ۴ تا ۵ دلار (۵ تا ۱۰ درصد) بالا ببرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، نفت روز سه‌شنبه پس از این که واشنگتن اعلام کرد همه معافیت‌های نفتی ایران تا ماه مه خاتمه پیدا خواهد کرد و واردکنندگان را برای توقف خرید از تهران تحت فشار قرار داد، نزدیک به بالاترین رکورد سال ۲۰۱۹ ایستاد.

و امروز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸ قیمت نفت برنت از ۷۴ دلار گذشت.

عدم تمدید معافیت‌های نفتی از سوی ایالات متحده شوک جدیدی به بازار وارد نمی‌کند چون بازار از قبل پیش بینی می‌کرد که ممکن است این اتفاق بیفتد و همه جوانب را در نظر گرفته است، ولی بستگی دارد به اینکه به چه نحوی این کار را می‌کنند، آیا واردات نفت از ایران باید فوری قطع شود یا بتدریج این اتفاق می‌افتد؟ آیا قرار است خریدار به طور کلی و به یکباره تمام خرید خود را متوقف کند یا خیر. تمام اینها باید مشخص شود.

 در هر حال بعضی از مشتریان مثل ترکیه و عراق حرف‌شنوی کامل از آمریکا ندارند و خرید خود را ادامه می‌دهند ولی مشتریانی که شرکت‌های خصوصی هستند از ترس آمریکا وارداتی نخواهند داشت.

 تصمیمات اوپک با اجماع است، ضمن اینکه ایران هم حق رای دارد علاوه بر آن کشورها اختیار دارند تصمیمات اوپک را اجرا کنند، یا خیر.
فعلا عربستان و امارات اعلام کرده‌اند که جای نفت ایران را پر می‌کنند.

احتمالا خروج نفت ایران از بازار قیمت‌ها را ۴ تا ۵ دلار (۵ تا ۱۰ درصد) بالا ببرد.

*دکتر وحید قربانی پاشاکلائی/ دکترای اقتصاد نفت و گاز

پاسخ دادن