واکنش به رجز خوانی بحرین: مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی!

اقتصادبرتر

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه بحرین گفت: مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی!

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  روابط عمومی وزارت امور خارجه، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان وزیر خارجه بحرین مبنی بر عدم اجازه به جمهوری اسلامی برای بستن تنگه هرمز، از مقامات این کشور خواست که به گفته او، «حد و اندازه خود را در تهدید بزرگ‌تر از خود بشناسند».

 عباس موسوی گفت: «جمهوری اسلامی ایران بر امنیت تنگه هرمز به عنوان شاهراه تأمین و ترانزیت انرژی جهان مادامی که منافع مردم ایران از این تنگه مهم و حیاتی تأمین شود، تاکید دارد».

وی اضافه کرد: «جمهوری اسلامی از روی خیرخواهی و حق همسایگی به مقامات این کشور ذره‌ای وابسته هم، توصیه می‌کند حد و اندازه خود را در تهدید بزرگ‌تر از خود بشناسند. قرن‌ها پیش حکیمان پارسی گفته‌اند: مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی».

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین (عکس از آرشیو)

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، گفته بود که به ایران اجازه داده نمی‌شود که حتی برای یک روز هم تنگه هرمز را ببندد.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، با اشاره به این‌که سیاست فعلی ایران، این کشور را به لبه «پرتگاه» رسانده، اظهار داشت، به ایران اجازه داده نمی‌شود که حتی برای یک روز تنگه هرمز را ببندد.

وزیر امور خارجه بحرین در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط» در پاریس گفته است: ایران با مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه، یعنی با فرستادن پول، اسلحه و شبه نظامی، اشتباه بزرگی مرتکب شد. وضعیت امروز نتیجه توافق هسته‌ای با (ایران) است که اکنون از واشینگتن از آن خارج شده است.

اشاره وزیر امور خارجه بحرین به توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، برجام، در سال ۱۳۹۴ است که بر اساس آن فعالیت های هسته ای ایران محدود شد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران تعلیق شد. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت سال گذشته از این توافق خارج شد و تمام تحریم‌ها را دوباره بازگرداند.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه گفته است: این توافق تنها به برنامه هسته‌ای ایران پرداخت، اما به برنامه موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های ایران برای اعمال هژمونی در منطقه نپرداخت.

وی اضافه کرده است: در حالی‌که این مسائل هنوز حل نشده‌اند، ایران همچنان به رویکرد قبلی خودش ادامه می‌دهد و تهدید می‌کند که تنگه هرمز را خواهد بست. اما این کشور می‌داند که با بستن (تنگه هرمز) خودش خفه خواهد شد.

وزیر امور خارجه بحرین در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص تهدیدهای ایران برای بستن تنگه هرمز گفته است،این یک تهدید جدی برای همه کشورهای خلیج (فارس) است. باور دارم ، ایران بهتر است پیش از دست زدن به چنین اقدامی به خوبی فکر کند، چرا که این اقدام تنش را وارد مرحله بسیار خطرناک خواهد کرد و اجازه داده نمی‌شود که حتی برای یک روز هم تداوم داشته باشد.

 خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه کویت، نیز نسبت به اظهارات مقام‌های ایرانی در خصوص تهدید به بستن تنگه هرمز ابراز نگرانی کرده بود.

ماه گذشته علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه، نیز گفته بود چنانچه جلو استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه این تنگه را خواهد بست.

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این چندین بار تهدید کرده‌اند که تنگه هرمز در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت ایران بسته خواهد شد.

در جدید‌ترین مورد وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه الجزیره که مشروح آن قرار است روز شنبه پخش شود، به طور تلویحی تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است.

وی گفته است: «اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تنگه هرمز را برای ما ناامن کند، ایران این اجازه را نخواهد داد».

دولت آمریکا روز دوشنبه، دوم اردیبهشت، اعلام کرد که به هیچ کشوری برای خرید نفت ایران معافیت نمی‌دهد تا صادرات نفت جمهوری اسلامی از دوم ماه مه (۱۲ اردیبشهت) به صفر برسد.

بر اساس آمارهای بین‌المللی، حدود ۳۰ درصد از نفتکش‌های جهان از تنگه هرمز می‌گذرند و روزانه نزدیک ۱۸٫۳ میلیون بشکه نفت و حدود ۱٫۷ میلیون بشکه فرآورده‌های نفتی و گاز مایع از این تنگه عبور می‌کند. حدود ۸۰ درصد محموله‌های نفتی که از تنگه هرمز می‌گذرد راهی آسیا، به‌ویژه هند و چین می‌شود که از بزرگترین شرکای تجاری ایران هستند.

خود آمریکا تقریباً از واردات خالص نفت خام بی‌نیاز شده و اروپا نیز بخش اندکی از نفت خود را از منطقه خاورمیانه وارد می‌کند. برای نمونه بر اساس آمارهای رسمی اروپا، این اتحادیه تنها از عراق واردات قابل توجه نفت انجام می‌دهد که سهم این کشور از کل واردات اروپا حدود شش درصد است. عربستان نیز مقداری نفت، آن هم عمدتاً از مسیر دریای سرخ به اروپا ارسال می‌کند.

گزارش‌ها حاکی است که عربستان و امارات به بازارهای جهانی تضمین داده‌اند که با توقف صادرات نفت ایران، کمبود عرضه را جبران کنند. سه چهارم کل صادرات نفت این دو کشور راهی بازارهای آسیایی می‌شود.

پاسخ دادن