وزارت نفت تحت فشار داخلی و خارجی

وزارت نفت تحت فشار داخلی و خارجی
اقتصادبرتر

احمد خادم‎المله-مدیر مسئول-در دو ماه اخیر چندین رویداد همزمان داخلی و خارجی که همه آنها به نوعی صادرات نفت ایران را هدف گرفته بودند اتفاق افتاد که جای شکی باقی نمی گذارد که آمریکا و اذنابش صنعت نفت ایران را آماج حمله قرار داده اند تا از طریق کاهش یا توقف صادارت نفت، فشار بیشتری بر اقتصاد کشور وارد کنند.

تهران – اقتصادبرتر – 15 تیر 98

چنین اوضاع و احوالی شرایط ویژه ای را ایجاب می کند که در این مقال به آن خواهیم پرداخت . در اردیبهشت ماه یک فروند کشتی ایرانی وابسته به شرکت ملی نفتکش که در آب‎های دریای سرخ به سمت کانال سوئز در حرکت بود، از ناحیه موتورخانه دچار مشکل شد و نهایتاً برای تعمیر و رفع نقص فنی در بندر جده عربستان پهلو گرفت . پس از رفع نقص، عوامل دولت سعودی اجازه ترخیص به کشتی را ندادند و در حالیکه تاکنون بیش از ده میلیون دلار به مسئولان سعودی در بندر جده عربستان بابت هزینه‎های تعمیر و نگهداری پرداخت شده است اما آنها از تحویل نفتکش خودداری می کنند! در شرایطی که این مبلغ ۷ تا ۸ برابر هزینه های متعارف تعمیر است اما با وجود پرداخت تمام و کمال این رقم، مقامات سعودی دستور داده اند از بازگشت کشتی به ایران جلوگیری شود. نکته دیگر اینکه عربستان نه تنها اجازه ترخیص به کشتی ایرانی و حرکت آن به سوی آبهای ایران را نمی دهد، بلکه روزانه ۲۰۰ هزار دلار هزینه اضافه ( بابت نگهداری) نیز برای شرکت ملی نفتکش منظور می کند. از سوی دیگر، دو یدک کش ایرانی که برای بازگرداندن این نفتکش راهی بندر جده شده اند نیز به دلیل کار شکنی سعودی ها امکان انجام ماموریت ندارند و روزانه رقمی حدود ۳۰ هزار دلار از این جهت به شرکت ملی نفتکش تحمیل می شود. خدمه نفتکش ایرانی نیز از ۱۲ اردیبهشت ماه تاکنون در شرایط سختی در داخل کشتی به سر برده و اجازه خروج و بازگشت به آنها داده نمی شود.

در اقدام تهاجمی دیگری تفنگداران نیروی دریایی انگلیس در یک تصمیم نیابتی از سوی آمریکا ابرنفتکش گریس یک که مدعی هستند پر از نفت ایران به مقصد پالایشگاه نانیاس در سوریه بود را به بهانه نقض تحریم‌ های اتحادیه اروپا در تنگه جبل الطارق توقیف کرد. وزارت خارجه ایران در واکنش به این اقدام انگلیس آن را راهزنی آشکار دریایی خواند و سفیر انگلیس را به وزارت امور خارجه احضار کرد. این دو اقدام اخیر و اقدامات دیگری از جمله جلوگیری از نقل و انتقال پول حاصل از فروش نفت ایران به سایر کشورها توسط آمریکا نشان می دهد واشنگتن و اذنابش برنامه ای جامع و از پیش طراحی شده برای مقابله با صادرات نفت ایران دارند . این دو رویداد احتمالا آغاز برنامه جدیدی برای فشار بیشتر به صنعت نفت ایران خواهد بود و شواهد نشان می دهد احتمالا در آینده با اقدامات مشابه دیگری نیز  مواجه خواهیم شد. در چنین شرایطی که صنعت نفت کشور آماج حملات بیگانه قرار دارد، نیازمند تمهیدات داخلی و خارجی ویژه برای خنثی کردن توطئه دشمن هستیم که اولین گام آن هشیاری و باور به برنامه دشمن برای زمین گیر کردن صنعت نفت است . نکته دیگر کنار گذاشتن اختلافات داخلی و پرهیز از حملات سیاسی و رسانه ای داخلی به بخش‎های مختلف صنعت نفت است.

جمهوری اسلامی ایران مثل ادوار گذشته برای خنثی کردن این توطئه خارجی نیاز به برنامه ریزی چند وجهی، هوشمندانه، غیر احساسی و عاقلانه دارد. بدون شک اقدام مشترک سعودی، انگلیس و آمریکا در جلوگیری از صادرات نفت ایران، مغایر با اصول حقوقی ( از جمله حقوق دریاها) و توافقات برجام است و خصوصا اقدام عربستان مصداق «توقیف غیر قانونی» اموال یک کشور محسوب می شود، ایران نیز باید از منظر حقوق بین‎الملل موضوع را با جدیت دنبال کند . از سوی دیگر آمریکا، انگلیس و عربستان باید بدانند کشتی‎های آنان نیز در همین آبراه‏های بین ‏المللی در حرکت هستند و اقدامات مشابهی نیز می تواند برای نفتکش‎های آنان رقم بخورد. در آن صورت آنها نباید به حوادث مشابهی که ممکن است در آینده برای کشتی‎های آنان روی دهد معترض شوند . اگر قرار باشد هر کشتی که نیاز به تعمیر دارد در سایت تعمیراتی کشور مقصد به بهانه های مختلف توقیف شود، امنیتی برای آبراه‏های بین‏ المللی باقی نخواهد ماند لذا این بازی که شروع کننده آن آمریکا، انگلیس و عربستان هستند هزینه سنگینی برای انتقال انرژی آنان از خاورمیانه خواهد داشت. نکته مهم‎تر داخلی اینکه در این شرایط همه عوامل داخل کشور برای حمایت از صنعت نفت باید بسیج شوند و هر نوع اختلافی در این زمینه باید کنار گذاشته شود تا با بسیج فکر و نیرو بتواند توطئه جدید دشمن در متوقف ساختن صادرات نفت را خنثی کند. مهم‎تر اینکه رسانه‏ های همگانی با آگاهی و درک از ضرورت اقدامات محرمانه وزارت نفت برای عبور از تحریم نباید اصراری بر انتشار اخبار خاص نفتی این وزارتخانه داشته باشند.

پاسخ دادن