پاسخ رهبری به برداشت از صندوق توسعه برای سیل زدگان

اقتصادبرتر

 پاسخ آیت الله خامنه ای به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی، ضمن موافقت کلی با اصل درخواست، اما نکاتی را به عنوان مقدمه‌ی برداشت متذکر شده‌اند.

تهران – اقتصادبرتر – 26 فروردین 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پایگاه رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیلهای اخیر، جدیت دستگاههای مسئول در پیگیری و جبران خسارتهای مالی سنگین سیل بویژه خسارتهای وارده بر کشاورزان را لازم دانستند و از دولت خواستند که با استفاده از محلهای قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود.
متن پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیت،
در پاسخ به مرقوم شماره ۶۳۶ – ۹۸/م مورخ ۱۸/۱/۱۳۹۸ آن‌جناب اشعار میدارد:
خسارت‌های مالی ناشی از سیل ویرانگر بویژه در چند استان بسیار سنگین و مصیبت‌بار است و لازم است به‌طور جدّی از سوی دستگاههای مسئول پیگیری و جبران شود.

البته کمک‌های مردم و نهادهای انقلابی و دستگاههای متعدد دولتی و نظامی در این ایام حقاً چشمگیر و موجب سپاس و قدردانی است ولی این کمک‌ها نمی‌تواند خسارت‌های وارده به آحاد مردم بویژه کشاورزان و صاحبان کشتزارهای سیل‌زده را جبران کند و ورود دولت لازم است.

مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راههای دیگر ممکن است لذا تأکید میشود که دولت سریعاً از محل‌هائی همچون:
• پنج درصد مقرر در بودجه‌ی عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه
• جابجایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی
• بیمه‌ها و تسهیلات بانکی
اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این‌جانب خواهد بود.

لازم می‌دانم توصیه‌های زیر را برای جریان بهتر کارها مطرح نمایم:

۱- فرماندهی واحد برای مدیریت یکپارچه، هماهنگی، انسجام، پیگیری، نظارت و پاسخگویی نسبت به اقدامات پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی ایجاد شود.
۲- پایگاه اطلاعات جامع و قابل اتکاء از کلیه عناصر حقیقی و حقوقی متأثر از سیلاب اخیر با قابلیت برآورد دقیق خسارات و نیازها و رصد کلیه خدمات و کمک‌های دریافتی از مبادی مختلف در اسرع وقت ایجاد شود.
۳- برنامه اقدامات با اولویت‌بندی و زمان‌بندی مشخص تهیه و تقسیم کار بین دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی و انقلابی و مردمی با تعیین مسئولیت‌ها تهیه و به اجرا گذاشته شود.
۴- اقدامات لازم برای تأمین نیازها و مایحتاج عمومی و فوری افراد متأثر از سیلاب خصوصاً تأمین خسارات کشاورزان در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد.
۵- به‌منظور رونق کسب‌وکار در مناطق سیل‌زده حداکثر استفاده از ظرفیت‌های مناطق مذکور برای بازسازی صورت پذیرد. ضمن اینکه تدابیر لازم و فوری برای بازسازی و تعمیر سریع و ایمن واحدهای آسیب‌دیده مسکونی و تجاری و تولیدی به اجراء گذاشته شود.

توفیقات همه‌ی دست‌اندرکاران را مسألت می‌نمایم.

سیّد علی خامنه‌ای
۲۳ فروردین ۱۳۹۸

1 پیام

  1. با توجه به شدت تحريم ها؛ بايد بخش اصلي اين برداشت از صندوق توسعه مالي در جهت بهسازي صنايع حياتي و كارخانجات مهم كشور به منظور رونق توليد و بخش ديگري از آن در خدمت تهيه تجهيزات پزشكي و بعد از آن به منظور تامين كالاهاي اساسي و ضروري با توزيع عادلانه بين اقشار مستحق( با ايجاد كالابرگ الكترونيكي براي خانوارها) شود. براي تهيه مسكن و تهيه لوازم اوليه زندگي و تامين البسه و غذاي روزانه سيل زدگان بايد از منابع ذيل استفاده گردد: 1- بهتر است هر كسي كه دوست دارد به صورت دلخواه مبلغ يارانه اش را به حساب هلال احمر به در جهت ساخت مسكن و تامين معيشت سيل زادگان به تعداد دلخواه واريز كند. 2- نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد حداقل يك سال از هزينه هاي برگزاري جلسه ها بكاهند و مبالغ صرفه جويي شده را به سيل زدگان واريز كنند. 3- وزارت نيرو و شركت گاز و شركت مخابرات مي توانند 1% به هزينه مبالغ قبوض آب، برق و گاز و تلفن خانوار و همچنين تلفن همراه اشخاص در جهت كمك به ساخت زير ساخت ها و مسكن و معيشت سيل زدگان اضافه كنند. 4- حتي وزارت نفت مي تواند 10% به قيمت بنزين در جهت براي كمك به تهيه مسكن و لوازم زندگي و ايجاد اشتغال سيل زدگان افزايش دهد.
    همه كمك هاي نقدي بايد به صورت كاملا شفاف در حساب هاي هلال احمر گرد آوري شود و به صورت بهينه و هدفمند و با نظارت سازمان هاي مردم نهاد، سازمان بازرسي كل كشور و نمايندگان قوه قضاييه و مجلس شوراي اسلامي صرف بازسازي زمين هاي كشاورزي و باغ ها، واحدهاي تجاري و صنعتي و ايجاد شهرك هاي مسكوني به نام اميد يا باران، تهيه لوازم اوليه زندگي و تامين غذايي و البسه به مدت 1 سال شود. مهرداد رجبي – دكتراي مكانيك

پاسخ دادن