پایتخت انرژی ایران در برداشت گاز از قطر پیشی گرفت

اقتصادبرتر

 رئیس جمهوری که صبح امروز (یکشنبه، ۲۶ اسفندماه) وارد استان بوشهر شد، دقایقی پیش، با حضور در فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به‌طور رسمی پالایشگاه این فاز را افتتاح کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شنا،  حسن روحانی، رئیس جمهوری که صبح امروز (یکشنبه، ۲۶ اسفندماه) وارد استان بوشهر شد، دقایقی پیش، با حضور در فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به‌طور رسمی پالایشگاه این فاز را افتتاح کرد و پس از آن با حضور در فاز ۱۳، به‌طور رسمی بهره‌برداری از این پالایشگاه را آغاز کرد.

رئیس جمهوری پیش از افتتاح رسمی این فازها، با حضور در ویوگالری فاز ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، در جریان جزئیات توسعه این فازها قرار گرفت.

هدف از توسعه هرکدام از فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش، ۷۵ هزار بشکه میعانات‌گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع ال‌پی‌جی (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان به‌منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است. ارزش اقتصادی حاصل از بهره‌برداری و دستیابی به تولیدات این طرح‌ها حدود ۵ میلیارد دلار در سال برآورد شده است.

مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در این دو مگاپروژه، ۱۱میلیارد دلار بوده است که با توجه به میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور در سال ۱۳۹۶ (معادل ۴۲۷ میلیارد دلار)، ارزش‌آفرینی محصولات این دو طرح فراتر از ۲ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است.

با بهره‌برداری از این فازها، برای نخستین بار ایران در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی می‌گیرد.

همزمان با افتتاح این دو مگاپروژه، سامانه‌های اندازه‌گیری‌ گاز پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی (میترینگ)، کارخانه تولید مواد بوددارکننده گاز در عسلویه (مرکاپتان) و خط لوله راهبردی اتان «عسلویه – کنگان» به‌صورت ویدئو کنفرانس از سوی رئیس جمهوری افتتاح شد.

پارس جنوبی، آینه تمام‌نمای تعهد و تخصص متخصصان ایرانی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: فازهای ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی‎ آینه تمام‌نمای تعهد و تخصص متخصصان ایرانی است.

محمد مشکین‎فام، در آیین افتتاح پالایشگاه‎های فاز ١٣ و فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی اظهار داشت: پس از توسعه و بهره‌برداری ۱۰ فاز اولیه پارس جنوبی و متعاقبا تکمیل ۱۱ فاز، امروز افتخار دیگری در فازهای ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ را تجربه می‎کنیم؛ طرح‎هایی که آینه تمام نمای تعهد و تخصص متخصصان ایرانی است.

وی ادامه داد: از میدان پارس جنوبی تاکنون ۱.۵ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی برداشت شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، فرآیند توسعه فازهای پارس جنوبی از ابعاد گوناگون به سیاست‎های کلان توسعه کشور یاری رسانده است.

مشکین فام گفت: از نکات قابل توجه در این طرح‎ها، توجه ویژه به راه‌اندازی همزمان واحدهای زیست‌محیطی بوده است.

مشکین فام با تاکید بر این که بازیابی و احیای شرکت صدرا در استان بوشهر قابل اهمیت است گفت: پس از پیگیری‎های مستمر شرکت ملی نفت ایران برای رفع مشکلات به جا مانده از سال‌های پیش سبب شد این مجموعه عظیم صنعتی دوباره در این دو طرح با حداکثر ظرفیت فعال شود و ١٠ سکوی پارس جنوبی را با کیفیت مناسب بسازد که تاکنون ۵ سکو را حمل و نصب کرده است.

پاسخ دادن