پومپئو: کلید دستیابی به صلح در خاورمیانه مقابله با ایران

اقتصادبرتر

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، صبح پنج‌شنبه، ۲۵ بهمن، ساعاتی پیش از مراسم گشایش کنفرانس ورشو از ایران به عنوان «بالاترین تهدید در خاورمیانه» نام برد و گفت: مقابله با ایران کلید دستیابی به صلح در سراسر منطقه است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری فرانسه، مراسم گشایش رسمی کنفرانس ورشو که بر «صلح و امنیت در خاورمیانه» تمرکز دارد روز پنج‌شنبه با سخنرانی وزیران خارجه آمریکا و لهستان برگزار شد، اما این کنفرانس از روز چهارشنبه با انتشار بیانیه مشترک رئیس‌جمهور لهستان و معاون رئیس‌جمهور آمریکا کار خود را آغاز کرد.

صبح پنج‌شنبه همچنین دیدارهایی دوجانبه، از جمله بین مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برگزار شد.

 پومپئو پس از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «بدون مقابله با ایران نمی‌توان شاهد صلح و ثبات در خاورمیانه بود؛ واقعا ممکن نیست» و مقابله با ایران «کانون مرکزی حل تمام مشکلات دیگر منطقه است».

نخست وزیر اسرائیل، نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به ضیافت شام مشترکی که چهارشنبه با مقام‌های بلندپایه برخی کشورهای عربی داشت، آن را نقطه عطفی در «تغییر اولویت‌ها» خواند.

 نتانیاهو گفت: «حدود ۶۰ وزیر خارجه، نخست‌وزیر اسرائیل و وزرای خارجه کشورهای پیشرو عربی در یک سالن کنار هم ایستادند، و با قدرت، صراحت و وحدتی جدید درباره ایران، که تهدیدی مشترک است، سخن گفتند».

نخست وزیر اسرائیل این رویداد را «یک تغییر» خواند که به گفته او «نشانگر درکی مهم نسبت به آنچه آینده ما را تهدید می‌کند» بوده است.

 در مراسم شام چهارشنبه‌شب، بنیامین نتانیاهو در کنار نمایندگان کشورهای عربستان سعودی، امارات و بحرین به گفت‌وگو پرداخته‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی به‌شدت از نشست ورشو انتقاد کرده‌اند و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، آن را «سیرک ورشو» خوانده و همزمانی آغاز به کار این کنفرانس با حمله به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران در جاده خاش – زاهدان را تلویحا «غیرتصادفی» خوانده است.

 ظریف بدون ذکر جزئیات گفته است که «تروریست‌ها از خیابان‌های ورشو» برای این حمله جشن گرفتند.

با این حال وزارت خارجه لهستان با محکوم کردن تمامی اشکال تروریسم، از جمله حمله به اتوبوس در شرق ایران، تأکید کرده است: «هیچ تروریستی امروز در ورشو حضور ندارد».

همزمان با مراسم رسمی کنفرانس ورشو که با میزبانی مشترک آمریکا و لهستان برگزار می‌شود گروه‌هایی از مخالفان جمهوری اسلامی نیز تظاهراتی در خیابان‌های ورشو برگزار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، هواداران  منافقین «سازمان مجاهدین خلق ایران» و همچنین شماری از هواداران پادشاهی از جمله معترضانی هستند که در روزهای چهارشنبه و صبح پنج‌شنبه تجمعاتی در ورشو برگزار کردند.

1 پیام

  1. کلید حل مشکلات منطقه نابودی اسراییل و کوتاه کردن دست شما گاوچرونهای تروریست هست،،آمریکا و هم پیمانان و مزدوران بزدلش هیچ غلطی نمیتوانند انجام بدن با این نشستهای مزخرف هم به هیچ جا نمیرسند،،هر اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام بدهید سیلی جانانه ای نوش جان خواهید کرد،،،مرگ بر آمریکا،اسراییل و آل سعود

پاسخ دادن