پیامدهای اقتصادی تروریستی خواندن سپاه

سپاه پاسداران
اقتصادبرتر

 حمیدرضا صدیقی سردبیر- با قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «تروریستی» آمریکا که روز دوشنبه (۱۹ فروردین/ ۹ آوریل) اعلام شد، عده‌ای می‌پرسند که حجم فعالیت‎های اقتصادی سپاه در اقتصاد ایران چقدر است و اقدام اخیر آمریکا علیه این نهاد چه پیامدهای اقتصادی خواهد داشت؟

تهران – اقتصاد برتر – 21 فروردین 98

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قالب بنیاد تعاون سپاه و قرارگاه های سازندگی، یکی از ارکان اقتصادی ایران در بخش‎های صنایع پایین دستی نفت و گاز، معادن، مسکن، صنایع تبدیلی، کشاورزی، ترابری و کشتیرانی فعالیت می‌کند.

اما آیا با توجه به اقدام آمریکا، در خصوص فعالیت اقتصادی سپاه جای نگرانی وجود دارد؟ برای رسیدن به این پاسخ باید نگاهی داشته باشیم به فلسفه وجودی عملیات اجرایی و اقتصادی سپاه در ارکان مختلف کشور.

اولین بار مرحوم هاشمی رفسنجانی، درخواست آغاز فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران را مطرح کرد. به گفته محسن رضایی پس از پایان جنگ، رئیس جمهوری وقت از سپاه پاسداران درخواست کرد تا فعالیت‌های نظامی خود را به حوزه سازندگی انتقال دهند. هاشمی رفسنجانی درجایی عنوان کرده بود، سپاه باید وارد فعالیت‌های ساختمان سازی شود تا نوسازی کشور با سرعت بیشتری پیگیری شود. فاز اولیه تاسیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا هم در همین دوره آغاز شد. مرحوم هاشمی اعتقاد داشت، سپاه می‌تواند بخش مهمی از امور اقتصادی را برعهده گیرد. فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم هم در این مورد می‌گوید:« قرارگاه خاتم حاصل تجربیاتی است که در دوران دفاع مقدس به دست آوردیم و ما با توجه به شاخص‌های مهمی که در سازندگی کشور مورد نیاز است، آماده ایم هر جایی که نیاز به کمک برای آبادانی و عمران کشور داشته باشد به میدان بیاییم.»

هر کشوری پس از فروکش کردن آتش جنگ اگر نتواند ویرانی‌های خود را بازسازی نماید با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد. بر این اساس سپاه در راستای پاسداری از انقلاب وارد عرصه‌های سازندگی شد و الحق و والانصاف توانست گام‎های بزرگی را در این زمینه بردارد و حتی پروژه‌های سنگینی را که شرکت‌های خصوصی عاجز از انجام آن بودند، سپاه آنها را به انجام رسانید. بعضا در این رابطه گرفتار جنگ روانی هستیم و گفته می‌شود به چه دلیل سپاه وارد این عرصه می‌شود و چرا با بخش خصوصی رقابت می‌کند؟

تمامی مسئولان رده بالا و حتی میانی سپاه پاسداران در مورد دلایل فعالیت اقتصادی سپاه پاسداران یک نظریه مشخص را مطرح می‌کنند. آنها بارها اعلام کرده اند سپاه وارد پروژه‌هایی می‌شود که بخش خصوصی کشور توان اجرایی آن را ندارد. به گفته این گروه از مدیران سپاه، این نهاد نظامی با انگیزه سازندگی و خدمت رسانی وارد فضای اقتصادی کشور شده است. حضور سپاه براساس همین گفته‌ها در مناطق محروم هم صورت می‌گیرد. در سایت رسمی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، بخشی به عنوان «خدمت رسانی به مناطق محروم» هم قرار گرفته است.

با توجه به ذات فعالیت‌های سپاه در حوزه اقتصاد که جنبه سازندگی دارد و در واقع به خاطر استقلال اقتصادی صورت گرفت و بر بومی سازی تکیه دارد طبیعتا نباید از تصمیم جدید ترامپ نگران بود زیرا ساختار فعالیت سپاه با تکیه بر توان داخلی شکل گرفته است.

ضمن اینکه در پی تداوم اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران از گذشته تا حال، نیروی قدس سپاه پاسداران و بسیاری از نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته به سپاه، تحت تحریم‌های گسترده قرار دارند و  همچنین، واشنگتن مدت هاست ایران را کشور حامی تروریسم می‌خواند و تحریم‌های بسیار گسترده ای را برای ما ایجاد کرده است نباید نگران تحریم و تهدید جدید باشیم همان طور که در این رابطه ریچارد نفیو، معاون سابق هماهنگ کننده سیاست تحریم‌ها در وزارت امور خارجه آمریکا می گوید: «به سختی می‌توان تصور کرد که تحریم‌ها از حد کنونی بیشتر شوند.»

 

پاسخ دادن