پیروزی مقتدی صدر در همه پرسی خیابانی علیه آمریکا

المیادین نوشت: عراقی‌ها با به اهتزاز درآوردن پرچم کشورشان در میدان التحریر، با حضور آمریکایی‌ها در این کشور مخالفت کردند.

تهران – اقتصادبرتر – 4 بهمن 98

به گزارش #اقتصادبرتر ، 30 دسامبر  سيد مقتدى صدر طی پست توئیتری نوشت: من آماده اخراج نيروهاي آمريكايي به روش هاي قانوني و سياسي هستم. و از عراقی هایی که مایل به اخراج و اتمام اشغالگری نیروهای نظامی امریکا هستند دعوت کرد تا در تظاهرات روز  جمعه شرکت کنند.

همچنین مقتدی صدر گفت: ‌سفارت آمریکا در بغداد تعطیل شود .رهبر جریان صدر در نامه‌ای به پارلمان عراق، خواستار تعطیلی سفارت واشنگتن در بغداد و لغو توافق امنیتی با آمریکا شد.

 امروز جمعه 4 بهمن ماه ، تظاهرات‌کنندگان عراقی با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته «آمریکا از عراق بیرون برو»، از گروه‌های مقاومت در این کشور حمایت کردند.

خبرنگار المیادین از میدان التحریر گزارش داد که پیام این تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق این است که گروه‌های مقاومت از پایگاه مردمی برخوردار بوده و فراکسیون‌های پارلمانی به تلاش برای اجرای تصمیم اخراج آمریکایی‌ها ادامه خواهند داد.

ده‌ها هزار نفر از مردم عراق برای شرکت در تظاهرات ضد اشغالگری آمریکا در حال رساندن خود به تقاطع دانشگاه بغداد نزدیک منطقه «الجادریه» مسیر تعیین شده برای آغاز تظاهراتی هستند که پیش‌بینی شده است به تظاهرات میلیونی و بی سابقه‌ای در عراق تبدیل شود.

ازدحام خودروها و اتوبوس‌هایی که از استان‌های مرکز و جنوب بغداد آمده‌اند در مسیرها و دروازهای جنوبی شهر بغداد در ساعات بعد از ظهر تا شب گذشته به اوج خود رسیده بود.

المیادین گزارش داد این تظاهرات اولین حضور مردمی در چنین وسعتی برای محکوم کردن حضور نظامیان خارجی در عراق است.

تظاهرات‌کنندگان عراقی همچنین بنرهایی خطاب به نظامیان اشغالگر آمریکایی با خود حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود: «خارج شوید تا زنده بمانید!»

«جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گروه کتائب حزب الله عراق با حضور در این تظاهرات، در گفت‌وگو با شبکه المیادین تاکید کرد که عراقی‌ها امروز یکصدا مخالفت با حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان را فریاد می‌زنند.

در یکی از مکان‌های تظاهرات ضد آمریکایی بغداد، بنر بزرگی از تصویر سردار حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» معاون شهید الحشدالشعبی عراق به چشم می‌خورد.

پیام مقتدی صدر در این تظاهرات میلیونی به این شرح خوانده شد:

بخشی از پیام مقتدی صدر به مناست راهپیمایی ضد امریکایی امروز در عراق:

خروج امریکایی ها از عراق با انجام موارد زیر محقق می شود:
1.بسته شدن تمام پایگاه های نظامی امریکایی که در خاک عراق وجود دارد.
2. بسته شدن مقرهای شرکت های امنیتی امریکایی و پایان به فعالیت آنها در عراق؛
3. بسته شدن آسمان عراق به روی هواپیماهای جنگی و جاسوسی اشغالگران؛
4. لغو تمام توافق نامه های امنیتی با اشغالگران به واسطه عدم توازن بین المللی در این توافق نامه ها؛ برای اینکه این توافق نامه ها در سایه وجود اشغالگران امضا شده است؛
5. ترامپ نباید با یک نگاه از بالا، متکبرانه و خود برتر بینی، در تصمیمات و سخنرانی های خود درباره عراق عمل کند؛ در غیر این صورت ما نیز مقابله به مثل خواهیم کرد؛
6. اگر اشغالگران در عراق باقی ماندند و نپذیرفتند که نیروهای خود را از عراق خارج کنند، هیچ کدام از کشورهای همسایه نباید در خصوص نوع تعامل ما با اشغالگران دخالتی داشته باشند؛
7. اگر موارد فوق انجام شد، تعامل ما با امریکایی ها به عنوان یک دولت غیر اشغالگر است، در غیر این صورت به عنوان دولت دشمن عراق به حساب می آید؛ چرا که با شروط و مدت زمان مشخص شده مخالفت کرد.

پاسخ دادن