پیوند نرخ نفت و طلا ادامه خواهد داشت ؟

پیوند نرخ نفت و طلا ادامه خواهد داشت ؟

طی چندین دهه است که بررسی نوسانات قیمت دو کالای استراتژیک جهان یعنی نفت و طلا ، نشان می دهد به طور معمول دوشادوش هم بوده اند ، اما اخیراً ، قیمت طلا سر به فلک کشیده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ آبان ۹۸

طی چندین دهه است که بررسی نوسانات قیمت دو کالای استراتژیک جهان یعنی نفت و طلا ، نشان می دهد به طور معمول دوشادوش هم بوده اند ، اما اخیراً ، قیمت طلا سر به فلک کشیده است.
سوال بزرگ معامله‌گران این است که آیا این جدایی نوسانات و وابستگی قیمت دو طلای سیاه و زرد مقطعی است یا اینکه دیگر هیچگونه رابطه تجاری میان این دو وجود نخواهد داشت.
قیمت های بالاتر نفت به افزایش قیمت مصرف کننده بستگی دارد زیرا باعث افزایش هزینه های ساخت و حمل کالا می شود.
از طرف دیگر ، انباشت و ذخیره کالای با ارزش طلا روشی محبوب برای محافظت در برابر تورم است.
همچنین بحران های ژئوپلیتیکی یا اختلال در عرضه مانند حمله هواپیماهای بدون سرنشین به آرامکوی عربستان سعودی باعث شده تا با قیمت های بالاتر نفت روبرو باشیم. قیمت های بالای نفت همزمان با دوره های تورم بالا و رشد اقتصادی پایین تر صورت می گیرد ، در حالی که طلا یک محافظ محبوب در برابر تورم است ، بنابراین همبستگی مثبت است.
به عبارت دیگر ، قیمت های بالاتر طلا در گذشته به معنای بالاتر بودن قیمت نفت بوده است ، گرچه یکی به طور مستقیم باعث دیگری نمی شود.
با این حال ، به نظر می رسد که این رابطه همانند سابق نبوده و شکسته شده است چرا که اخیراً طلا با افزایش قیمت ۲۳ درصدی طی ۱۲ ماه گذشته روبرو بوده است ، در حالی که قیمت نفت صرفاً بیشتر در حالت خنثی بوده و چندان نوسانی نداشته است.

*قیمت های نفت خام WTI ، نمودار ۱۰ ساله

حتی حملات گسترده به تاسیسات نفتی سعودی نتوانست بیش از یک روز این سوزن را جابجا کند. به عبارت دیگر ، اختلال در تأمین عمده ۵ درصد از نفت جهان نیز که بزرگترین رخداد در تاریخ صنعت نفت بوده نیز به این امر چندان کمکی نکرد.

سوال این است که پس چرا ، بازار نفت اینقدر ناخوشایند است؟ امروزه در بیشتر مواقع ، دیگر نمی توان به نگرانی های ژئوپلیتیک توجه کرد. چرا که قیمت نفت دیگر تنها بسته به تقاضای مداوم نفت ازسوی مصرف کنندگان بازار دارد لذا وقتی اتفاقات سیاسی رخ می دهد، به طور مقطعی بازار نفت دستخوش نوسانات می شود و دیگر آنقدرها تحت تأثیر ریسک های ظرفیت عرضه نفت قرار نمی گیرد.
لذا بازار نفت ، برای اولین بار در مدت زمان طولانی ، در گرو احساسات و رویدادهای سیاسی نیست و امروزه بیشتر به دلیل کندی رشد اقتصادی و کاهش تقاضای انرژی از سوی کشورهای بزرگ اقتصادی و همچنین تغییرات زیست محیطی و تصمیم کشورهای جهان برای مصرف کمتر سوخت های فسیلی ،دیگر اصول محضی که پیش از این بازار طلای سیاه را دستخوش نوسانات می کرد از بین رفته است.
از طرف دیگر نوسانات قیمت طلا حاکی از شرایط احساسی موجود در جهان است.

*ارتباط نرخ طلا و نفت

در گذشته ، عمدتا قیمت نفت و طلا گاهی بطور اتفاقی ازهم جدا می شده است، و شاهد نوسانات قیمتی جداگانه ای در خصوص این دو کالا بوده ایم.
اما این بار اختلاف قیمت آنها بسیار زیاد و ناراحت کننده است و نشان می دهد که حتی اگر زمانی قیمت طلا کاهش می یابد و یا قیمت نفت به طور قابل توجهی صعود می کند، باز هم انقدراز قیمت طلا فاصله دارد تا بخواهد به طلا برسد.
در طی ۲۵ سال گذشته ، نسبت قیمت طلا به نفت به طور متوسط ۱۵٫۸ بوده است. این بدان معنی است که با یک اونس طلا می توان ۱۵٫۸ بشکه نفت خام آمریکا را خریداری کرد.
کمترین نسبت نفت به طلا در ۲۵ سال گذشته مربوط به سال ۲۰۰۵ بود که میزان آن ۶٫۲ بوده است که نوسانات قیمت نفت با افزایش قیمت تقاضا همراه بود و قیمت طلا پایین بود. بالاترین میزان در سال ۲۰۱۶ به میزان ۴۷٫۶ بود که نفت در یک رکود جدی بسر می برد ، در حالی که قیمت طلا ثابت مانده است.
این نسبت از ابتدای امسال به طور متوسط ۲۴ بوده است و در ماه ژوئیه این عدد از ۲۵ عبور کرده است. درحال حاضر قیمت هر اونس طلا برابر با ۱٫۵۱۴٫۳۰ دلار و هر بشکه نفت خام برابر با ۵۴٫۲۴ دلار ، می باشد که این نسبت در بالاترین نرخ سال ۲۷٫۹ – یا نزدیک به ۸۰ درصد بالاتر از میانگین تاریخی قرار دارد.

*تنظیم مجدد این نسبت

پس واقعا چه خواهد شد؟ آیا نسبت نرخ طلا به نفت به سطح سنتی خود بازخواهد گشت؟

متأسفانه همراهی قیمت نفت و طلا تا الان خوب پیش نرفته است.

افزایش چشمگیر تولید نفت آمریکا طی شش سال گذشته ، تأمین کننده بزرگ جهانی را ایجاد کرده است که نسبت به ابرقدرت های سنتی نفت ، مستعد تنش های ژئوپلیتیکی است. رشد صادرات توسط آمریکا باعث کاهش برخی از نوسانات سنتی در قیمت نفت خام و جلوگیری از کاهش قیمت بازار می شود.
در حال حاضر ، قدرت عرضه شیل و نگرانی های فزاینده در مورد رشد کم تقاضا تأثیر عمیق تری نسبت به مسائل ژئوپلیتیکی در بازار دارد. با توجه به ریسک های زیست محیطی ،جای تردید وجود دارد که به به زودی، طلا بتواند دوباره خود را به عنوان محرک اصلی قیمت نفت دوباره معرفی کند.

*چشم انداز طلا بسیار روشن تر است

در ماه سپتامبر هنگامی که بانک مرکزی اروپا (ECB) دور اول محرک پول QE (سیاست پولی ، تسکین کمی تعیین شده اوراق دولتی و دارایی های مالی ) خود را آغاز کرد، قیمت طلا صعود کرد. اگرچه ممکن است فدرال رزرو ،آرزوی ترامپ را برای کاهش بیشترنرخ بهره – حداقل در سال جاری – برآورده نکند اما قبلاً برنامه ای را آغاز کرده است که انتظار می رود هر ماه ۶۰ میلیارد دلار اسکناس خزانه داری را خدشه دار کند (فدرال رزرو تأکید دارد که این امر فقط به گسترش ترازنامه خود کمک می کند و نه درگیر شدن در تسکین کمی). احتمالاً این امر نرخ بهره را پایین نگه می دارد ، که برای طلا مثبت است.
همچنین شورای جهانی طلا در گزارش خود نسبت به ارزش نرخ طلا بسیاراعتماد دارد و سرمایه گذاران را ترغیب می کند تا بیشتر اوراق بهادار خود را به طلا اختصاص دهند:
این شورا در گزارش خود می گوید: انتظار می رود، بازدهی اوراق قرضه کمتر از میزانی باشد که طلا می تواند در پرتفوی های متنوع خود به دست آورد. با کاهش بازده اوراق بهادار ، متنوع کننده هایی که بازده بالقوه بالاتری دارند ، مانند صندوق های تامینی ، املاک و مستغلات و سهام خصوصی ، وزن های سنگین تری را در اوراق بهادار بهینه به همراه دارند. تجزیه و تحلیل ما همچنین نشان می دهد نوسانات تاریخی بالاتر که همراه با این سرمایه گذاری های جایگزین است ، در مقابل دارایی های دیگر مانند سهام و اوراق قرضه ، ضمانت افزایش طلا در صورت عقب نشینی بازار سهام را افزایش می دهد . ”
بنابراین ، به نظر می رسد که حداقل در آینده ای قابل پیش بینی ، واگرایی بیشتر طلا در برابر نفت ، معیار جدیدی است.
این بدان معناست که اگر تجارت شما باتوجه به رابطه نوسانات نرخ طلا و نفت بوده است، احتمالا ضرر خواهید کرد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن