چرا در روزهای اخیر بازار ارز کم‌نوسان است؟

آینده دلار
اقتصادبرتر

برخی فعالان باور دارند، در‌صورتی‌که #قیمت_دلار به همین روند کم‌نوسان ادامه دهد و توان عبور از سطح ۱۲هزار و۲۰۰ تومان را از خود نشان ندهد، امکان ورود خالی‌فروشان در بازار وجود دارد که با افزایش فروش‌ها زمینه را برای ورود دلار به قیمت‌های پایین‌تر فراهم کنند.

تهران – اقتصادبرتر – 9 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بنکر، این در حالی است که عده دیگری باور دارند، مرز ۱۲ هزار تومانی کف قیمت دلار است و از این نقطه خریدهای ارزی افزایش خواهد یافت، هرچند ممکن است منجر به ورود قیمت‌ها به سطوح بسیار بالاتر نشود. عده زیادی از فعالان باور دارند؛ در‌صورتی‌که بازارساز همین طور عرضه خود را ادامه دهد، احتمال رفتن قیمت به سطوح بالا محدود است. این در حالی است که عده‌ای از فعالان معتقدند به‌دلیل محدود شدن درآمدهای نفتی، بازارساز نمی‌تواند این میزان سطح عرضه را ادامه دهد.

قیمت دلار بازار ساز و آزاد 9 مرداد 98
اقتصادبرتر

💵🔻دلار نقدی تهران ۱۱٫۹۰۰
🔆 سکه ۴٫۱۱۰٫۰۰۰
✴️ هر مثقال طلای آب‌شده ۱٫۷۵۸٫۰۰۰

چرا در روزهای اخیر بازار ارز کم‌نوسان است؟

✅ پاسخ: نهنگ‌ها یا معامله‌گران بزرگ از بازار خارج شده‌اند. چرا؟
1⃣ «کوچ به بازارهای دیگر»،
2⃣ «کمبود نقدینگی»،
3⃣ «انتظارات» و
4⃣ «محدود شدن بازه نوسان»
☝️که احتمال کسب سود از بازار ارز را کم می‌کند.

❓چرا دامنه نوسانات روزانه به شدت کاهش یافته است؟
✅ پاسخ: کانال‌های موازی تحریک دلار کم‌اثر شده است. چرا؟
1⃣ «ثبات نرخ حواله درهم»،
2⃣ «نبود فاصله آربیتراژی با بازارهای همسایه» و
3⃣ «فاصله نرمال قیمت صرافی‌های بانکی با بازار آزاد».

⚠️ گروهی معتقدند، با توجه به دست بالای بازارساز، نهنگ‌ها تمایلی برای زورآزمایی با او ندارند. معامله‌گران بزرگ به‌دنبال ورود به بازار پس از کاهش قدرت بازارساز هستند.

💡پیشنهاد: اگر #بازارساز می‌خواهد روند میان‌مدت بازار را مدیریت کند، باید قیمت و حجم مداخله را با انتظارات خود از درآمدهای ارزی آتی تنظیم کند.

☝️سیاست‌گذاران نیز باید قدرت مانور بازارساز را به رسمیت بشناسند و به جای فشار در جهت کنترل قیمت تمرکز را بر مدیریت نوسان قرار دهند. چرا؟

💢 نزدیک شدن قیمت صرافی‌های بانکی و سامانه نیما به بازار آزاد، تا حدی قیمت را از هجوم نوسان‌گیران در امان نگه داشته است.

🚨اما فشار برای کاهش قیمت بدون توجه به درآمدهای آتی، احتمال کاهش قدرت مانور و افزایش ریسک حملات سفته‌بازانه را بالا می‌برد.

نبود فاصله آربیتراژی با بازارهای همسایه: به گفته فعالان، دیروز ارزش دلار در کشورهای همسایه نیز فاصله چندانی با بازار داخلی نداشت و همین عامل مهمی بود که موجب می‌شد خریداران آربیتراژی وارد بازار نشوند. به‌عنوان مثال براساس صحبت‌های فعالان، دیروز قیمت دلار در هرات افغانستان و سلیمانیه عراق فاصله زیادی با بازار داخلی نداشت که معامله‌گران ارز را از بازار داخلی خارج کنند و به آن سوی مرزها ببرند.فاصله نرمال قیمت صرافی‌های بانکی با بازار آزاد: روز گذشته صرافی‌های بانکی نیز قیمت فروش دلار خود را نزدیک به قیمت بازار آزاد تعیین کردند تا از این سو نیز تقاضای کاذبی وارد بازار نشود. در ساعات ابتدایی دیروز نرخ فروش توسط صرافی‌های بانکی ۱۲ هزار و ۵۰ تومان اعلام شد که اختلاف بسیار محدودی با قیمت این ارز در بازار آزاد داشت. پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت بر تابلوی این صرافی‌ها تا ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان پایین رفت. در مجموع می‌توان گفت دیروز بازار از سوی عوامل معمول، مانند نرخ حواله درهم، ارزش دلار در کشورهای همسایه و نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی تحریک نشد. از آن سو به‌دلیل نبود تقاضای معامله‌گران بزرگ امکان نوسان صعودی خاصی نیز در بازار وجود نداشت.

پاسخ دادن