چرا آمریکا حاضر نیست سوریه را رها کند؟

اقتصاد برتر

بعد از تصمیم ترامپ برای خروج فوری از سوریه و حتی استعفای مقام بزرگ دفاعی این کشور از پست وزارت دفاع، ترامپ در چرخشی عجیب، فرصت باقی مانده را افزایش داد و به نیروهای خود این فرصت را داد تا با زمان مناسب از سوریه خارج شوند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ دی ۹۷

به گزارش #اقتصاد_برتر بعد از تصمیم ترامپ برای خروج فوری از سوریه و حتی استعفای مقام بزرگ دفاعی این کشور از پست وزارت دفاع، ترامپ در چرخشی عجیب، فرصت باقی مانده را افزایش داد و به نیروهای خود این فرصت را داد تا با زمان مناسب از سوریه خارج شوند. در پشت این زمان دادن چند تحلیل مهم وجود دارد:

۱٫احتمال اول این است که ترامپ تصور میکرد با خروج از سوریه، ترکیه زمان مناسب برای یورش به نیروهای کرد را دارد و ارتش سوریه نیز به دلیل درگیر بودن در چند جبهه فرصت و توان لازم برای حضور در منبج و تصاحب بخش دیگری از خاک خود را ندارد. اما این فرضیه شکست خورد و سوری ها توانستند با ورود به منبج و بر افراشتن پرچم سوریه پیروزی مهمی در نبرد میدانی بدون هیچ هزینه ای بدست آوردند.

احتمال دیگر، سخت شدن شرایط ترامپ برای مذاکرات آتی سیاسی است. ترامپ خواهان بدست آوردن حداقل سهم سیاسی از آینده سوریه است و با ورود ارتش سوریه به منبج و همراهی کردها به نظر می رسد سیاسیون واشنگتن به این نتیجه رسیدند که، پیروزی در آینده سیاسی سوریه سخت تر از میدان نبرد شده و با دستاوردهای اخیر ارتش سوریه، قطعا به این راحتی نمی توان با دمشق کنار آمد.
از طرفی خالی شدن منطقه از ارتش آمریکا قطعا در مرحله اول به ضرر کشورهای دیکتاتور و در ثانی رژیم صهیونیستی است. عربستان، امارات و دیگر کشور ها از خروج آمریکا ناراضی هستند و معتقدند این خروج قطعا به ضرر این کشورها است و می تواند فرایند جدید موج بیداری اسلامی را سرعت ببخشد و طوفانی جدید ایجاد کند. از طرف دیگر با شکست اخیر رژیم صهیونیستی در شمال سرزمین های اشغالی و نبرد دو روزه در غره، تل آویو نیازمندی بیشتری به یک بازیگر خارجی دارد و برداشت های امنیتی نشان میدهد اسرائیل شکننده تر از ۲۰۱۱ است که منطقه را بدون آمریکا مدیریت کند. حضور آمریکا قوت قلبی برای رژیم صهیونیستی است به ویژه در حال حاضر که سران این رژیم در یک اختلاف سیاسی عمیق به سر می برند.

البته بعضی دیگر معتقدند ترامپ تاجر برای نمایش یک فیلم تبلیغاتی اعلام خروج از سوریه کرد تا هرچه سریعتر چک های سعودی را نقد و باج بیشتری بگیرد. به عبارت دقیق تر پرونده سوریه برای ترامپ کم اهمیت تر از دلارهای نفتی ریاض است. اگر ترامپ بتواند دلارهای سعودی را در چرخه اقتصادی واشنگتن وارد کند و قراردادهای جدیدی امضا کند ضمن بدست آوردن شانس بیشتر در انتخابات آتی ریاست جمهوری، مسیر استیضاح خود را به عقب می اندازد و شانس پیروزی دمکرات هارا کم میکند. از سویی ادعای مخالفت دمکرات ها با چرخش اقتصاد آمریکایی را برجسته تر از گذشته «توییت» میکند.

البته احتمال دیگری نیز وجود دارد. ترامپ در بدترین شرایط سیاسی در داخل کاخ سفید است. همه حامیان او از کنارش رفتند و او تنها در میان کاخ سفید باقی مانده است. اصرار ترامپ بر خلاف نظامیان این کشور قطعا برای سرعت دهی به فروپاشی سیاسی ترامپ کمک میکند. و ترامپ این را نمیخواهد.
نباید فراموش کرد هرکدام از این تحلیل ها و احتمالات درست باشد، این پیروزی ارتش سوریه و محور مقاومت است که ترامپ را در این وضعیت قرار داده و گزینه های روی میز واشنگتن را محدود ساخته است.

با اینکه به نظر می رسد اسد با کمک دوستانش مدتهای طولانی در رأس قدرت خواهد بود، اما رویای سرنگونی اسد از بین نمی رود.

اقتصاد برتر

در مورد دوستان روسی و ایرانی بشار اسد، چشم انداز غالب آمریکایی، این است که نفوذ آنها به طور حتم بد بوده و خلاف منافع ایالات متحده خواهد بود. در کنار این دیدگاه از سر عادت، تفکر دیگری وجود دارد که می گوید برای مقابله با نفوذ شرارت بار! ایران و روسیه، دخالت و حضور فیزیکی و نظامی آمریکا الزامی است.

این الگوهای فکری رایج، با هم، مسیر فرار از سوریه، یعنی اعلام پیروزی نظامی علیه داعش و بازگشت به خانه را بست. ولادیمیر پوتین، در مقایسه با اکثر متخصصان آمریکایی از خطر گیر کردن در سوریه آگاه تر است، از این گزینه استفاده می کند.

اقتصاد برتر

بدین ترتیب سوریه نیز تبدیل به یک مکان دیگر مانند افغانستان می شود که ایالات متحده در آن به طور پیوسته دست به جنگ افروزی می زند. در همین حال روس ها یادآوری می کنند که در زمان تشکیل دولت جدید حضور داشته اند و آمریکا نمی تواند چنین ادعایی کند. ترک ها به دلیل همکاری تاکتیکی ایالات متحده با کردها از دست آمریکا عصبانی خواهند بود. تندروهای سنی از خرابی های به بار آمده از سوی آمریکا نهایت استفاده را برای تشکیل گروه های ضد آمریکایی می کنند. و در این میان پنتاگون هم تعداد واقعی نیروهای ایالات متحده را شاید بگوید، شاید هم نه!

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن