چقدر سود به جیب سهامداران سرازیر شد؟

اقتصاد برتر

با پایان فصل مجامع مشخص شد که درصدی از شرکت‌های سودده، تمایلی به تقسیم سود از خود نشان ندادند و ۸۱ درصد از شرکت‌ها کمتر از ۱۰۰ تومان در جیب سهامداران خود گذاشتند.

تهران – اقتصاد برتر – 3 شهریور 98

به گزارش #اقتصادبرتر، به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، فصل مجامع تقریبا تمام شد و شرکت‌های بزرگی، چون «تاپیکو» و «گروه مپنا» نیز مجامع سالانه خود را برگزار کردند.

بالغ بر ۸۴ درصد شرکت‌هایی که مجامع خود را برگزار کردند، در وضعیت سوددهی قرار داشتند و ۱۶ درصد دیگر سال مالی خود را با تحمل زیان به پایان رسانده‎اند.

 دستان خالی ۲۷ درصد از شرکت‌ها در برابر سهامداران / ۲۸ هزار تومان سود به ازای هر سهم در مجامع تقسیم شد

در این میان، ۷۳ درصد شرکت‌ها سود بین سهامداران خود تقسیم کردند و سرمایه گذاران ۲۷ درصد شرکت‌ها دست خالی رهسپار خانه‌های خود شدند. شایان ذکر است که از میان ۳۵۶ شرکتی که سودآور بوده‌اند، ۳۵۴ شرکت بخشی از سود تحقق یافته را به عنوان سود نقدی تقسیم کردند و ۲ شرکت با وجود عدم شناسایی سود و یا زیان، مبلغ بسیار اندک یک ریالی را روانه جیب سهامداران کردند. البته شرکت «شوکو پارس» دست و دلبازی کرده و با وجود شناسایی ۷۶ ریال زیان، ۵۰ ریال سود تقسیم و کام سهامداران خود را به شدت شیرین کرد.

از بین ۳۵۶ شرکتی که تقسیم سود داشته‌اند، ۲ درصد بیش از ۵۰۰۰ ریال سود نقدی تصویب کردند و از سوی دیگر، سهامداران ۸۱ درصد شرکت ها، کمتر از ۱۰۰۰ ریال را در کیسه‌های خود دیدند.

تا به امروز، از مجموع مجامع عمومی عادی سالیانه برگزار شده، مبلغ ۲۷۹ هزار و ۶۵۶ ریال سود به ازای هر سهم بین سهامداران تقسیم شد.

«شفن» با تقسیم سود ۱۶۰۰۰ ریالی، بیشترین مبلغ سود نقدی را در بین شرکت‌ها داشت و پس از آن، «زاگرس» و «دشیری» به ترتیب با تقسیم سود ۱۴۶۰۰ و ۱۰۶۲۵ ریالی، در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

پاسخ دادن