چگونه می توانیم با خودرو شخصی به خارج برویم؟

اقتصاد برتر

خیلی از مسافران خصوصا خانواده ها این روزها به ‌خاطر افزایش قیمت بلیت هواپیما، تردد زمینی را در سفرهای برون مرزی به کشورهای همسایه، ترجیح می‌دهند.

تهران – اقتصاد برتر – 12 آبان 98

به گزارش #اقتصادبرتر، شما که خیلی وابسته به خودرو خود هستید شاید هنگام سفر به یک کشور خارجی با مشکل نداشتن خودرو برای گشت و گذار در شهر مواجه شده باشید و همان موقع به فکر بیفتید که نوبت بعد که سفر خارجی دارید حتما با خودرو خودتان سفر کنید تا در شهر محل اقامت بتوانید راحت تر به همه جا بروید و هزینه کمتری را بابت کرایه خودرو یا استفاده از نقلیه عمومی پرداخت کنید و رفاه بیشتری داشته باشید.

البته هزینه عوارض خروج از کشور، کاپوتاژ خودرو و پرداخت مابه التفاوت قیمت سوخت، سفر با اتوبوس را به صرفه‌ تر از خودرو شخصی می کند. در این مطلب مروری خواهیم داشت به جوانب مختلف سفر با خودرو شخصی تا خودتان تصمیم بگیرید که سفر با خودرو شخصی بهتر است یا اتوبوس و سایر وسایل نقلیه عمومی ؟

  • هزینه سفر به خارج با خودرو شخصی

بیشترین هزینه سفر با خودرو شخصی به خارج از مرزها مربوط به هزینه کاپوتاژ خودرو و چند برابر بودن نرخ سوخت در آن سوی مرزها نسبت به ایران است . کسانی که قصد دارند با خودرو شخصی به کشورهای همسایه سفر کنند، برای اینکه بتوانند از خودرو شخصی خود در کشورهای دیگر استفاده کنند، باید پلاک و گواهینامه بین‌المللی (کاپوتاژ) داشته باشند.

کاپوتاژ خودرو در ایران برای یک سال صادر می‌شود و در این مدت می‌توانید بارها و بارها بدون پرداخت عوارض گمرکی دو راهه، خودروی خود را از مرز خارج کرده و دوباره وارد کشور کنید. هزینه کاپوتاژ 30 هزار تومان است. به این هزینه باید هزینه پلاک بین‌المللی به قیمت ۳۶۰هزار تومان، دفترچه مالکیت خودرو ۱۱۰هزار تومان، گواهینامه بین‌المللی یکساله ۱۱۹هزار تومان، برچسب IR هم ۴۸۰۰ تومان اضافه کرد. نکته مهم در مورد کاپوتاژ خودرو این است که بعد از یک سال و اتمام اعتبار برگه کاپوتاژ خودرو باید آن را باطل یا تمدید کنید. در صورت باطل نکردن برگه کاپوتاژ خودرو، مشمول جریمه خواهید شد.

  • افزایش سفرهای زمینی

با افزایش قیمت بلیت هواپیما سفرهای زمینی به کشورهای همسایه نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است. محمد بایبوردی، مدیر پایانه مرزی نور دوز به‌ عنوان پایانه مرزی برای سفر به ارمنستان می گوید، 5 ماهه ابتدای امسال تردد مسافران ایرانی برای رفتن به ارمنستان 60 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. به‌گفته بایبوردی « سفر اتباع ارمنستان به ایران نیز در همین مدت 124 درصد رشد داشته است که سفر آنان روزانه است.

در واقع به ‌خاطر تفاوت نرخ ارز و لغو روادید از مرداد ماه سال 95، اتباع ارمنستان هر روز برای خرید کالای ایرانی وارد خاک ایران می‌شوند.» در مقایسه تردد مرزی با اتوبوس و خودرو شهری در مرز نور دوز، به گفته مدیر پایانه مرزی نوردوز در 5 ماهه امسال تردد اتوبوس‌ها برای رفتن به ارمنستان 26 درصد و تردد با خودرو شخصی 9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده است.

  • پرداخت مابه التفاوت نرخ بنزین

یکی از علت ‌های دیگر ارزان‌تر بودن سفر زمینی با اتوبوس نسبت به خودرو شخصی الزام پرداخت مابه التفاوت نرخ بنزین است. بر اساس قانون خودروهایی که از مرز خارج می‌شوند باید 90 درصد قیمت مابه التفاوت نرخ بنزین در داخل نسبت به کشور مبدأ را پرداخت کنند. به‌عنوان مثال آن‌طور که مدیر پایانه مرزی نوردوز می‌گوید، خودروهایی که از این مرز به مقصد ارمنستان خارج می‌شوند، باید به ازای هر لیتر بنزین 8500 تومان مابه التفاوت نرخ سوخت را بپردازند.

حسن داداش ‌زاده مدیر پایانه مرزی جلفا، که در مرز سفر زمینی به جمهوری نخجوان است، نیز می‌گوید مابه‌التفاوت نرخ بنزین در ایران و در جمهوری نخجوان زیاد نیست و این تفاوت حدود 100 تومان است، اما به ‌طور کلی چون جاذبه ‌های گردشگری این جمهوری کم است بیشتر تردد از این مرز مربوط به تجار است.

به‌گفته داداش زاده با توجه به افزایش عوارض تردد، رفت و آمد از این مرز کاهش یافته است. داداش‌ زاده درباره سوخت نیز می گوید می‌گوید: « با توجه به تفاوت اندک نرخ بنزین در ایران و نخجوان قاچاق گالنی بنزین در این مرز نسبت به مرزهای دیگر کمتر است. یکی از مشکلاتی که در مورد سفر به ترکیه با ماشین شخصی وجود دارد، قیمت‌ بنزین در ترکیه است که بسیاری از افرادی که با ماشین شخصی خودشان به ترکیه سفر کرده ‏اند، از این موضوع گلایه دارند . قیمت بنزین در ایران تقریباً یک ششم قیمت بنزین در ترکیه است.»

  • در مرز پارک کنید

با توجه به هزینه ‌های ذکر شده برخی مسافران سفر خود با خودرو شخصی را تا مرز ادامه می‌دهند و در مرز خودرو خود را پارک و ادامه سفر را با خودروهای مستقر در مرز ادامه می‌دهند. به این ترتیب این مسافران هزینه‌ای برای کاپوتاژ یا مابه التفاوت نرخ بنزین نمی‌پردازند. هزینه سفر از مرز تا کشور مقصد متفاوت است و در زمان اوج سفر در ایام تعطیل این هزینه‌ ها افزایش می‌یابد. به‌عنوان مثال در تعطیلات هزینه سفر از مرز آستارا تا باکو با خودروهای مستقر در مرز 134 هزار تومان و هزینه سفر از مرز رازی تا شهر وان 50 هزار تومان است.

  • سفر با اتوبوس اقتصادی تر است

سفر با خودرو شخصی به کشورهای همسایه حداقل 700 هزارتومان هزینه‌های مربوط به پلاک و گواهینامه بین‌المللی را برای مسافران رقم می‌زند که به این هزینه‌ها باید هزینه سوخت، عوارض خروج و… را هم اضافه کرد. اما بررسی قیمت‌های بلیت اتوبوس نشان می‌دهد برای سفر به کشورهای همسایه بیش‌ترین قیمت بلیت اتوبوس مربوط به بلیت تهران – استانبول با نرخ 360 هزار تومان است. نرخ بلیت اتوبوس در مسیرهای پرمتقاضی دیگر مانند مسیر تهران- ارمنستان 250 و تهران- باکو 280 و تهران- اربیل 120 هزار تومان است.

  • رفاه در سفر با خودرو شخصی

در مجموع با وجود اینکه استفاده از خودرو شخصی برای مسافرت خارجی با پذیرش هزینه بیشتر می‌تواند رفاه بیشتری داشته باشد، اما مسافرت با اتوبوس با توجه به تعدد حرکت از پایانه‌های مسافری، مقرون به صرفه‌تر است. سفر با خودرو شخصی بسیار پر تجربه و خاطره است و ارزش این را دارد که هر مسافری یک بار سفر با خودرو شخصی را تجربه کند.

پاسخ دادن