کاهش ۱۵۰‌هزارتنی تولید مس کمپانی KCM در سال ۲۰۱۹

با توجه به افزایش هزینه‌های خرید مواد اولیه به‌دلیل طرح افزایش تعرفه واردات کنسانتره مس در زامبیا، کمپانی Konkola Copper Mines، تولید مس خود را تا سقف ۱۵۰ هزار تن در سال آینده کاهش خواهد داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ آبان ۹۷

متال‌بولتن اعلام کرد که بر پایه گزارش‌های دریافتی، کمپانی KCM که متعلق به کمپانی Vedanta است و در کشور زامبیا قرار دارد، در تلاش برای به نصف رساندن ظرفیتِ واحدِ ذوب خود در زامبیا است که اکنون حدود ۳۱۱ هزار تن در سال ظرفیت دارد.
به‌منظور کسب درآمد بیش‌تر از بخش معدن، دولت زامبیا در بودجه سال ۲۰۱۹ خود که در اواخر ماه سپتامبر منتشر شد، پیشنهاد کرده است که ۵ درصد تعرفه بر واردات کنسانتره مس و کبالت اعمال شود.
یک منبع دیگر این کمپانی بیان داشت، هزینه‌های خرید مواد اولیه تا حد زیادی افزایش خواهد یافت، زیرا تقریباً نیمی از این مواد از کشورهایی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو و بوتسوانا وارد می‌شود. این کمپانی قادر نیست همه مواد اولیه را از معادن محلی خود به دست آورد.
واحد ذوب کمپانی KCM در زامبیا به‌طور عمده بلیستر و آند مس تولید می‌کند. این عملیات نیاز به فرآوریِ بیش از ۲/۱ میلیون تن کنسانتره مس در یک سال دارد تا به ظرفیتِ تولیدِ کاملِ خود دست یابد. در سال گذشته، تولید #مس معدنیِKCM بیش از ۹۱ هزار تن گزارش شد که عمده آن از معادن روباز و زیرزمینی در Nchanga و Konkola استخراج شده است. داده‌های دفتر جهانی آمار فلزات (WBMS) نشان می‌دهد که زامبیا، دومین تولیدکننده مس در آفریقا، در هشت ماه نخست سال جاری برابر با ۳۸۱ هزار و ۸۵ تن کانسنگ و کنسانترهِ مس برای خوراک واحد ذوب و عملیات تصفیهِ خود وارد کرده است.
در سال ۲۰۱۷، این کشور ۵۷۳ هزار و ۳۵۸ تن کنسانتره #مس وارد کرده است که نسبت به سال قبل؛ ۱۰ درصد افزایش داشته است. تعرفه واردات می‌تواند یک اثر ثانویه بر انتقال کنسانتره از افریقا به مناطق دیگر داشته باشد. این منبع مطلع همچنین افزود، تولیدکنندگان آفریقایی، کنسانتره مس خود را به کشورهای دیگر مانند چین و هند صادر خواهند کرد.
تعرفه واردات واحد ذوب Chambishi، متعلق به کمپانی چینیChina Nonferrous Mining را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. این واحد ذوب قصد دارد به‌دلیل افزایش تعرفه‌ها، میزان تولید مس بلیستر در سال ۲۰۱۹ را تا ۶۰ هزار تن کاهش دهد.

*مس پرس

پاسخ دادن