کاهش 40 درصدی درآمد شیرینی‌فروشی‌ها

درآمد واحدهای قنادی امسال تحت تاثیر بحران اقتصادی رخ داده بیش از ۴۰ درصد کاهش یافت.

تهران – اقتصاد برتر – 16 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرآنلاین علی بهره مند، رییس اتحادیه صنف قنادان با اعلام این مطلب، افزود: علاوه بر کاهش میزان فروش،‌شاهد افزایش هزینه مواد اولیه نیز هستیم اما با این وجود هیچ کدام از همکاران ما، افزایش قیمت را به صلاح نمی دانند زیرا مردم توان خرید ندارند.

همکاران ما در اتحادیه قنادان آمادگی کامل دارند تا نیاز هموطنان را به مناسبت ایام نوروز تامین کنند. بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است اعضای اتحادیه نسبت به تهیه و عرضه شیرینی های با کیفیت و ماندگاری بالا اقدام کنند.

در هفته های اخیر قیمت آرد، روغن و … در بازار آزاد افزوده شده زیرا شرکت های تولیدکننده روغن به جای ارایه روغن به واحدهای صنفی، تولیدات خود را به بازار آزاد عرضه می کنند و با این کار سبب ایجاد بازار سیاه شده اند.

تا هفته گذشته واحدهای صنفی روغن ۱۶کیلویی مایع را ۹۰ هزار تومان خریداری می کردند اما در روزهای گذشته و بازار سیاه قیمت این کالا تا ۱۲۰ و ۱۳۰ هزار تومان افزایش یافته است. کمبود کالا وجود ندارد اما کارخانه های تولیدکننده با اتحادیه همکاری ندارند.

فاصله قیمتی مواد اولیه در بازار آزاد سبب شده تا همکاران ما از سود قانونی خود بزنند و با حاشیه سود کمتری نسبت به نرخ نامه اول سال ۹۷، مجبوریم سود کمتری دریافت کنیم.

وی در خصوص تاثیر افزایش نرخ ارز بر فعالیت واحدهای قنادی گفت:۱۸۰ قلم جنس مصرفی در صنف قنادان مصرف می شود که حدود ۷۰ درصد این اجناس وارداتی هستند بنابراین نوسانات نرخ ارز سبب شده تا قیمت مواد اولیه در یازده ماه گذشته به طرز چشمگیری بالا رود. این مواد شامل شکلات، پودر کاکائو، وانیل و … می‌شود.

قیمت شیرینی برای نوروز افزایش نمی‌یابد

به دلیل اینکه شیرینی جزو اقلام پرمصرف خانوارهای ایرانی به شمار می رود و همچنین با توجه به افزایش قیمت ها و پایین آمدن توان اقتصادی خانواده ها، باوجود مشکلاتی فراوانی که صنف ما با آن مواجه است، ترجیح داده ایم به مناسبت نوروز قیمت اجناس خود را افزایش ندهیم و این گونه به هموطنان در کاهش هزینه های سال جدید کمک کنیم.

با توجه به مشکلات اقتصادی ماه های گذشته، اتحادیه و اعضای آن خود را ملزم به حمایت از هموطنان می دانند بنابراین به مناسبت نوروز، سیاست افزایش قیمت شیرینی و … اصلا در برنامه کاری ما جایی ندارد. برای افزایش قیمت شیرینی در سال ۹۸ بعد از ماه رمضان تصمیم گیری خواهیم کرد.

قنادی ها مجاز به فروش آجیل و خشکبار هستند

بهره مند در پایان خاطرنشان کرد: با توافقی که میان اتحادیه قنادان و آجیل و خشکبار از سال ۶۷ منعقد شده ، قنادان می توانند نسبت به فروش محصولات بسته بندی مانند گز و پولکی و … همچنین آجیل اقدام کنند.

وی افزود: امسال حجم فروش آجیل به نسبت سال پیش بسیار کاهش یافته به طوری که به مناسبت شب یلدا میزان فروش خشکبار و آجیل به نسبت سال پیش ۷۰درصد کاهش یافت. با توجه به وضعیت اقتصادی مردم به نظر می رسد هموطنان قادر به خرید آجیل نباشند و شاهد کاهش ۳۰ تا ۵۰درصدی فروش آجیل به مناسبت سال نو باشیم.

پاسخ دادن