کلاهبردار انتخاباتی در استانداری تهران دستگیر شد

سخنگوی قوه قضاییه از بازداشت فردی در استانداری تهران در رابطه با کلاهبرداری از نامزد‌های مجلس شورای اسلامی خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتربه نقل از صدا و سیما، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حمایت رئیس قوه قضاییه از برخی جریان‌ها در انتخابات را تایید می‌کنید؟ افزود: این شایعه در فضای مجازی را ما هم دیشب و امروز دیدیم و صراحتا اعلام می‌کنیم ریاست قوه قضاییه هیچ فهرستی ندارد و از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند.

وی گفت: البته گروه‌های مختلف و جریان‌های سیاسی در این ایام ملاقات‌هایی داشته اند، اما رئیس قوه قضاییه در برابر همه تقاضا‌ها و مراجعه‌ها صراحتا اعلام کرده است که در امر انتخابات و تایید صلاحیت‌ها و فهرست‌ها و احزاب به لحاظ رعایت شان حقوقی قوه قضاییه مداخله‌ای نمی‌کند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: از نظر ما همه نامزد‌های تایید صلاحیت شده محترمند و قوه قضاییه از هیچ فرد یا فهرستی حمایت نمی‌کند.

قوه قضاییه در فرایند اجرا و نظارت بر انتخابات مداخله مستقیم ندارد

سخنگوی قوه قضاییه: قوه قضاییه در فرایند اجرا یا برگزاری و نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی مسئولیت و مداخله مستقیم ندارد.
اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اینکه ورود قوه قضاییه به فرآیند تبلیغات، رای گیری و شمارش آرای انتخابات مجلس به چه شکل است و برای بهتر برگزار شدن این انتخابات چه اقداماتی شده است؟ افزود: مجریان انتخابات مشخص هستند که وزارت کشور و هیئت اجرایی که از اقشار مختلف مردم انتخاب می‌شوند و برگزارکننده انتخابات هستند و شورای نگهبان هم ناظر بر برگزاری انتخابات است.

وی ادامه داد: ما دو اقدام را انجام دادیم، یکی بر اساس ماموریت کلی قانونی خود، ستاد‌های پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی را تشکیل دادیم و شعب ویژه‌ای را در سراسر کشور برای رسیدگی به این موضوع تعیین کردیم، این ستاد‌ها با رویکرد پیشگیرانه در همه حوزه‌های انتخابیه فعال است و اقدامات موثری نیز در استان‌های مختلف انجام دادند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اقدام بعدی ما اگر گزارشی چه از ناحیه مجریان، چه از ناحیه ناظران، این ستاد، ضابطان و چه از ناحیه مردم در ارتباط با برگزاری انتخابات که وصف مجرمانه دارد به ما واصل شود ما حتما نسبت به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد، اما دستگاه قضا بر سر صندوق‌های اخذ رای نماینده‌ای ندارد و مسئولیتی در فرآیند اجرا و نظارت ندارد.

بازداشت فردی از استانداری تهران در رابطه با کلاهبرداری از نامزد‌های مجلس

سخنگوی قوه قضاییه از بازداشت فردی در استانداری تهران در رابطه با کلاهبرداری از نامزد‌های مجلس شورای اسلامی خبر داد.
اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره دستگیری افرادی که از نمایندگان رد صلاحیت شده سوءاستفاده و کلاهبرداری می‌کردند، افزود: این که این‌ها ادعا می‌کنند ذی نفوذ هستند با اینکه واقعا ذی نفوذ باشند دو مقوله است؛ بله، این‌ها مدعی ذی نفوذ هستند، اما آیا واقعا صاحب نفوذ به حساب می‌آیند یا خیر؟ این مقوله متفاوت است.

وی گفت: ما تا الان به ادعای نفوذ رسیدیم، اما به صاحب نفوذ بودن نرسیدیم، و اعلام کرده‌اند این موضوع ارتشاء نیست بلکه کلاهبرداری است.
اسماعیلی ادامه داد: البته در هر حال جرم است و برای ما عمل مجرمانه، عمل مجرمانه است، چه کلاهبرداری باشد و چه ارتشا؛ چه اعمال نفوذ باشد و چه ادعای اعمال نفوذ، همه این‌ها وصف مجرمانه دارد و ما به این اوصاف مجرمانه رسیدگی خواهیم کرد و تا الان حدود ۲۰ نفر شناسایی و دستگیر و برخی از آن‌ها با قرار تامین آزاد شدند و ۴ یا ۵ نفر از آن‌ها هنوز در بازداشت هستند.
سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: آنچه که ما بررسی کردیم به ارتباط با نهاد نظارتی انتخابات نرسیدیم و به هیچ عنوان تحقیقات ما چنین نتیجه‌ای را حکایت نمی‌کند.

وی تاکید کرد: اما اینکه شما می‌گویید علی القاعده دارای نفوذ هستند باید گفت خیر. مدعیان دروغ بسیار قشنگ می‌توانند صحنه سازی کنند و یکی از کسانی که در یک فرآیند این قصه دستگیر شد که ابتدا ربطی به انتخابات نداشت بلکه در یک پرونده کلاهبرداری دیگری دستگیر شد.
اسماعیلی بیان داشت: عواملی که دستگیر شدند به ادعای اعمال نفوذ در تأیید صلاحیت‌ها نیز انجامید، این فرد ادعا می‌کرد که پسر یکی از مقامات است. بعد به وی گفتند که این ادعایی که شما می‌کنید خیلی بد است چرا که همه می‌دانند که این فرد پسر ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: سپس آن فرد گفت من برادرزاده آن مقام هستم بعد مشخص شد که برادرزاده وی هم نبود تا اینکه ادامه پیدا کرد و در نهایت وصل شد به اینکه در همین راستا در ارتباط با صلاحیت نامزد‌های نمایندگی مجلس کاسبی می‌کرد.
وی افزود: شاهد مثال دیگری آن است که یکی از کسانی که در این برهه بازداشت شد و تحت تعقیب قرار گرفت یک کاندیدای رد صلاحیت شده دوره قبل بود؛ اگر این آدم عرضه و نفوذ می‌داشت مشکل خود را حل می‌کرد، کسی که کاندیدای رد صلاحیت شده دوره قبل بود این دفعه آمده بود از کاندیدای رد صلاحیت شده دیگر پول می‌گرفت و مدعی بود که من نفوذ دارم و می‌توانم صلاحیت شما را تایید کنم.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: این موردی که اشاره کردید ربطی به نهاد‌های نظارتی ندارد؛ بله، در این بین از استانداری تهران کسی بازداشت شد و جزو متهمان قرار گرفت و آن‌ها نیز در دستگاه‌های اجرایی هستند و ربطی به صلاحیت ندارند، اما ارتباط با جا‌های دیگر را ما تا الان به آن نرسیدیم.

خانواده شهید سلیمانی تاکنون شکایت نکرده اند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: شعبه ویژه‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای رسیدگی به شکایت شهروندان از دولت آمریکا تعیین شده است، اما تاکنون شکایتی از ناحیه خانواده شهید سپهبد سلیمانی به این شعبه واصل نشده است.

وی افزود: خانواده شهید سلیمانی و شهدای همراه این شهید اعلام کردند ما اقدام قضایی خود را بعد از مراسم چهلم انجام خواهیم داد تا این ساعت هنوز اقدام خاصی از ناحیه آن‌ها به این شعبه واصل نشده است، منتظر هستیم ببینیم آن‌ها چه تصمیمی می‌گیرند، اما اقدامات عمومی انجام شده است.

محکومیت قطعی بیش از پنجاه مفسد اقتصادی در دو هفته اخیر

سخنگوی قوه قضاییه از محکومیت قطعی بیش از پنجاه مفسد اقتصادی در دو هفته اخیر خبر داد.
اسماعیلی در نشست خبری افزود: در حد فاصل نشست قبلی تا امروز، بیش از ۵۰ نفر از مفسدان اقتصادی محکومیت قطعی حاصل کرده‌اند. چند مصداق را می‌خوانم و همین امروز فهرست این ۵۰ مفسد اقتصادی که آرای محکومیت آن‌ها صادر شده است توسط مرکز رسانه قوه قضاییه در اختیار شما قرار خواهد گرفت و حتما اتهامات و محکومیت‌های این ۵۰ مفسد اقتصادی را منتشر کنید.
وی ادامه داد: حمیدرضا مرادی فرزند هدایت به جرم اخلال در نظام ارزی به صورت عمده به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، رد یک میلیون و ۸۹ هزار یورو در حق بانک ملت و ۷۹۲ هزار یورو در حق بانک سپه و پرداخت جزای نقدی به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان محکوم شد.
اسماعیلی تصریح کرد: محمد نائینی تهرانی فرزند ابراهیم به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به صورت عمده، به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، رد یک میلیون و ۸۹ هزار یورو در حق بانک رفاه و ۷۹۲ هزار یورو در حق بانک سپه و پرداخت جزای نقدی معادل ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان محکوم شد.

مرتضی فلاح اشتری، مفسد اقتصادی به بیست سال حبس محکوم شده است

به گفته سخنگوی قوه قضاییه امیرخسرو علایی به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و شلاق و رد مال، سعید علیزاده فرزند علی به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۰ سال حبس و شلاق و رد مال، مرتضی فلاح اشتری فرزند احمد به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به صورت عمده و اعتبارسازی از طریق پروفرم و جابجایی وجوه مربوط به شرکت میعادسازان به تحمل دو فقره بیست سال حبس و شلاق و رد مال و جزای نقدی، مهرداد داوودی فرزند عباس به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به صورت عمده به تحمل ۱۰ سال حبس، رحیم تبریزی میاندوآب فرزند اکبر مدیرعامل شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۲ سال حبس و ضبط ۱۰۰ میلیارد ریال به عنوان جزای مالی و محرومیت از مشاغل مختلف، مجید هرسی فرزند یونس به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۰ سال حبس، مهرداد صفری فرزند غلامعلی به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل ۱۲ سال حبس و ضبط ۱۲۸۰ میلیارد ریال به عنوان جزای نقدی، حمید عبادی کجانی فرزند حبیب الله به جرم معاونت اخلال در نظام ارزی به تحمل ۸ سال حبس و ضبط ۲۰ میلیون لیر ترکیه به عنوان جزای نقدی و محرومیت برخی از مشاغل، محکوم شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: امر مبارزه با مفسدان اقتصادی در قوه قضاییه با جدیت در حال انجام است و ما نیز از مبارزه با مفسدان کوتاه نیامده و نخواهیم آمد.

احکام قطعی پرونده جاسوسی در پوشش محیط زیست صادر شد

سخنگوی قوه قضاییه گفت: احکام قطعی پرونده جاسوسی در پوشش محیط زیست صادر شده است.
اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه ظاهرا احکام متهمان پرونده موسوم به محیط زیست، در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است، در مورد این احکام توضیح دهید، افزود: پروند متهمان موسوم به پرونده محیط زیست که از نظر ما یک پرونده اقدام علیه امنیت است، رسیدگی و رای نهایی آن صادر و قطعی هم شده است.
وی گفت: در این پرونده آقای مراد طاهباز فرزند قاسم به جرم همکاری با آمریکا به عنوان دولت متخاصم به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت آمریکا محکوم شده است.

خانم نیلوفر بیانی فرزند یوسف به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه ماخوذه، آقای هومن جوکار فرزند هوشنگ به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به ۸ سال حبس، آقای طاهر قدیریان فرزند محمود به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به هشت سال حبس، آقای سام رجبی تبریز فرزند پرویز به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به شش سال حبس، خانم حمیده یا سپیده کاشانی دوست فرزند علی اکبر به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به شش سال حبس، آقای امیرحسین خالدی حمیدی فرزند میرتوحید به جرم جاسوسی به شش سال حبس و آقای عبدالرضا کوهپایه فرزند محمود به جرم اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل چهار سال حبس محکوم شده‌اند و محکومیت آن‌ها در دادگاه تجدیدنظر قطعی شده است.

تبادل یک زندانی تبعه آلمان با زندانی ایرانی
سخنگوی قوه قضاییه گفت: با پیگیری‌های این قوه و وزارت امورخارجه یک تبعه‌ی آلمانی که در ایران زندانی بود در مقابل آزادی یک تبعه ایرانی از زندان‌های آلمان، آزاد شد.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری درباره سرنوشت تاجر ایرانی که به بهانه دور زدن تحریم‌ها در آلمان دستگیر شده است، افزود: متاسفانه شاهد بودیم که یکی از شهروندان ایرانی که فعالیت‌های تجاری انجام می‌داد در آمریکا برایش تحت عنوان دور زدن تحریم‌ها پرونده‌ای تشکیل شد و بر خلاف ضوابط تحت تعقیب قرار گرفت.

چهاردهم اسفند آخرین جلسه رسیدگی به پرونده ورمی کمپوست
سخنگوی قوه قضاییه گفت: آخرین جلسه رسیدگی به پرونده ورمی کمپوست ۱۴ اسفند برگزار و تا پایان سال رای این پرونده بزرگ صادر می‌شود.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع پرونده ورمی کمپوست، گفت: این پرونده از پرونده‌های مهم دستگاه قضایی است و بار‌ها اعلام کرده ایم که رئیس قوه قضاییه درباره پرونده‌هایی که شکات متعدد دارد و دغدغه مردم شده است، تاکید دارد به صورت ویژه رسیدگی شود.

اعتراض، غیر از اقدام علیه امنیت است
آقای غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری افزود: اعتراض، غیر از اقدام علیه امنیت است، ما در حوادث اخیر هم این موضوع را اعلام و حساب معترضان را از حساب اغتشاشگران جدا کردیم.

اعلام آمار کشته شدگان آبان با شورای امنیت کشور است
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اعلام آمار کشته شدگان حوادث آبان ماه با شورای امنیت کشور است.
آقای اسماعیلی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آمار کشته شدگان حوادث آبان ماه را اعلام کنید، چون هیچ نهادی حاضر به اعلام آن نیست، گفت: ما سعی مان بر این است که در چارچوب ضوابط و قوانین مباحث را مطرح کنیم.

مستندات جدیدی در پرونده هلال احمر به دست آمده است
سخنگوی قوه قضاییه گفت: دلایل و مستندات جدیدی در پرونده هلال احمر به دست آمده که البته بخشی ناظر به هلال احمر و بخشی به دانشگاه شهید بهشتی مربوط است.

بازداشت خریدار ایران ترانسفو و واگذاری به بورس
سخنگوی قوه قضاییه: با ورود قوه قضاییه، خریدار شرکت ایران ترانسفو دستگیر و واگذاری این شرکت فسخ و مقرر شد شرکت از طریق بورس واگذار شود.

پاسخ دادن