کنترل گرانی و قیمت های لحظه ای برعهده کیست؟

اقتصاد برتر

نوسانات بازار ارز و گران شدن لحظه ای و یا روزانه کالاهای اساسی مردم را عصبانی کرده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۹ آبان ۹۷
هنگامی که ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی معاونت رییس جمهوری اعلام شد و پس از اینکه دیگر بازار ارز آرام نگرفت شاهد گران شدن بسیاری از کالاهای اساسی و لوازم خانگی و انواع لوازم بهداشتی و دارویی بوده ایم.
همه متفق القول می گویند گرانی ها حاصل همین نوسانات ارزی است ، اما با تغییرات شرایط و کنترل نوسانات بازار ارز که با دستگیری و بازداشت اخلالگران ارزی ، قول های پی در پی رییس بانک مرکزی برای کنترل قیمت ارز و کاهش منطقی آن ،مردم انتظار داشتند که این کنترل نوسانات بطور ملموس روی کاهش قیمت کالاها تاثیرگذار باشد.
به گزارش اقتصاد برتر، وقتی مشتری برای خرید ملزومات خود به فروشگاه مراجعه می کند با قیمت های نجومی کالاها مواجه می شود. زمانی که از فروشنده سوال می کند علت این گرانی چیست؟ با این جواب مواجه می شود: خب ما مواد اولیه یا کلا کالا را با ارز آزاد و گران تهیه کرده ایم. حتی زمانی که قیمت ارز کاهش یافت هم باز فروشنده در پاسخ مشتری می گوید: خب ما این کالا را با همان ارز گران تهیه کرده ایم!
به این ترتیب سریال گرانی کالاها در برابر حقوق و درآمد ثابت مردم تکرار می شود. حتی نظارتی هم وجود ندارد که کمی خیال مردم راحت شود.
برای مثال افزایش قیمت لبنیات در بازار تقریبا روزانه و هفتگی شده است. روز به روز هم این قیمت ها افزایش پیدا می کند و ناظری وجود ندارد که یا این گرانی افسارگسیخته مقابله نماید.
در همین راستا، عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: قانون تمرکز وظایف کشاورزی دروزارت جهاد موسوم به قانون انتزاع، این وزارتخانه را مکلف کرده که بر قیمت محصولات کشاورزی در بازار از جمله لبنیات نظارت داشته باشد.
صنایع لبنی به ۲ دلیل قیمت لبنیات را افزایش می‌دهند نخست اینکه مدعی هستند، با افزایش قیمت ارز قیمت تمام شده بسته بندی آنها بالا رفته است، چرا که لوازمی که برای بسته‌بندی استفاده می‌کنند وارداتی است.
دوم اینکه مدعی هستند حجم ورودی شیر خام به کارخانه‌های لبنی ۲۵ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است و کارخانه‌های آنها با ظرفیت کمتری کار می‌کند.

اما سوال این است که :مگر نمی شود با توجه به این دو دلیل از سوی تولیدکنندگان صنایع لبنی به یک قیمت ثابت و واحد رسید؟ پس چرا این گرانی به صورت روزانه و هفتگی اتفاق می افتد؟
مردم از چه ارگان و سازمانی باید خواهان نظارت بر قیمت کالاها و خدمات باشند؟ قیمت گذاری منطقی چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

*اکرم صدیقی

پاسخ دادن