60میلیون نفر زیر چتر حمایت معیشتی دولت

اقتصاد برتر

«آخر هفته شوک‌آور اقتصادی»!؛ همین چندکلمه توصیفی رویدادهایی است که در72ساعت گذشته اقتصاد خانوارها ی ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است.از سهمیه‌بندی‌ جدید سوخت و عرضه بنزین آزاد 3هزارتومانی گرفته تا تلاش دولت برای آوردن منابع حاصل از آن بر سر سفره مردم و نوسان نرخ دلار.

تهران – اقتصاد برتر – 25 آبان 98

به گزارش #اقتصادبرتر، در این پیوند رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت به خانوارهای از یک نفر تا ۵ نفر، به میزان ۵۵ تا حداکثر ۲۰۵ هزار تومان کمک معیشتی پرداخت خواهد کرد.

محمد باقر نوبخت با اشاره به آغاز مرحله جدید اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی از بامداد روز، ۲۴ آبان ماه گفت : سازمان برنامه مکلف شد عینا همه منابع حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی را به حساب سرپرستان خانوارها واریز کند.

وی افزود: دولت به خانوارها از یک نفر تا ۵ نفر، به میزان ۵۵ تا حداکثر ۲۰۵ هزار تومان پرداخت خواهد کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: این کمک معیشتی یک هفته تا ۱۰ روز دیگر به حساب سرپرستان ۱۸ میلیون خانوار واریز می‌شود.

معاون رئیس جمهور گفت: دولت علیرغم داشتن مجوز قانونی در ۶ سال گذشته، تنها ۲ بار قیمت بنزین را اصلاح کرد و منابع حاصل ازآن نیز عمدتا صرف حمایت از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی شد.

وی توضیح داد: رئیس جمهور نظر داشت که اگر قرار است اصلاحی در قیمت بنزین انجام شود حتماً باید منابع آن به مردم پرداخت شود؛ از این جهت با تعریفی که صورت گرفت و در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه به تصویب رسید، قرار بر این شد که ۱۰۰ درصد منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها و سهمیه بندی به صورت حمایت معیشتی بین خانوارهای مورد نظر توزیع شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه جامعه هدف این طرح شامل بیش از ۱۸ میلیون خانوار (بیش از ۶۰ میلیون نفر) هستند، گفت: در همین راستا، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی موظف شد همه منابع حاصل از این برنامه را در یک حساب مشخص که به همین عنوان نزد خزانه افتتاح خواهد شد واریز کند.

نوبخت ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز موظف شد با ضوابطی که داردو توضیحات بیشتر آن در روزهای آینده اعلام خواهد شد، فهرستی از این ۱۸ میلیون خانوار که شامل ۶۰ میلیون نفر مورد نظر می‌شود را آماده کند.

وی گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز موظف شد همه مبالغی که به حساب واریز می‌شود را به این خانوارها که از یک نفر تا پنج نفر هستند به صورت ماهانه در قالب مبالغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان پرداخت کند.

*بسته حمایتی از یارانه نقدی مجزاست

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: بنابراین از این به بعد این سازمان هر ماه سه پرداختی خواهد داشت؛ یک حقوق و مزایا و پرداخت‌های مربوط به طرح‌های عمرانی که هر ماه از خزانه صورت می‌گیرد، دوم پرداخت یارانه‌ها که معمولاً ۲۶ هر ماه انجام می‌شود و از این به بعد پرداخت دیگری نیز صورت می‌گیرد که در قالب بسته‌های حمایت معیشتی خواهد بود.

وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود.

نوبخت همچنین تصریح کرد: البته وزارت رفاه موظف شد مازاد بر این ۱۸ میلیون خانوار، هر کسی که خودش را متقاضی دریافت این رقم می‌داند با ساز و کارهایی که تدارک دیده تقاضای او را بررسی کند و آن‌هایی را که مشمول پرداخت قرار می‌گیرند در فهرست پرداخت قرار دهد و این پرداخت از زمان شروع اجرای این طرح محاسبه و به آنها پرداخت خواهد شد.

وی گفت: سخنگوی دولت در روزهای آینده جزئیات بیشتری را درباره اجرای این طرح اطلاع رسانی خواهد کرد و مسئولان دستگاه‌های ذیربط نیز آماده ارائه توضیحات بیشتر در این زمینه هستند.

نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است را در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

در این پیوند مدیرکل روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: طرح حمایت معیشتی دولت ارتباطی به یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ندارد.

مهدی قمصریان افزود: همانگونه که صراحتاً اعلام شده، طرح حمایت معیشتی دولت هیچ ارتباطی به یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ندارد، میزان پرداخت در طرح جدید بر اساس خانوار است.به خانوارهای؛ تک نفره ۵۵، دو نفره ۱۰۳، سه نفره ۱۳۸، چهار نفره ۱۷۲، پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان پرداخت خواهد شد.

نخستین مرحله واریز این طرح حمایت معیشتی حداکثر تا ۱۰ روز آینده اجرا خواهد شد؛ میزان پرداخت به خانوارهای تک نفره ۵۵، دو نفره ۱۰۳، سه نفره ۱۳۸، چهار نفره ۱۷۲ و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان و همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.

*گمانه‌زنی‌ها در خصوص سناروهای احتمالی یارانه‌ای

رئیس‌جمهور چند روز پیش گفت 7 میلیون خانوار وضع زندگی‌شان خوب است و به 18 میلیون خانوار کمک خواهد شد. با رمزگشایی از این اظهارات می‌توان دریافت پرونده حذف یارانه نقدی سه دهک بالای جامعه روی میز دولت است.

رئیس‌جمهور در اظهارات خود گفته بود: «طبق محاسبات ما تقریبا در کشور حدود 7 میلیون خانوار وضع زندگی‌شان خوب است و 18 میلیون خانوار نیاز به مساعدت و کمک دارد.»

این گذاره از زبان روحانی از جهات مختلف قابل واکاوی و رمزگشایی است.

1- هرچند نامی از حذف برده نشده اما گفته شد وضع زندگی 7 میلیون خانوار خوب است و در ادامه کمک به 18 میلیون خانوار می‌شود؛ این عبارت پیام‌های متعددی دارد. طبق مفاد تبصره 14 قانون بودجه 98 کشور سه دهک درآمدی بالای جامعه که غیرنیازمند یارانه بگیر محسوب می‌شوند باید از قطار یارانه پیاده شوند. برای روشن شدن وضعیت تعداد یارانه بگیران قابل محاسبه است.

2- براساس آمار ثبت احوال در حال حاضر جمعیت کشور 83 میلیون نفر است. از این تعداد به گفته اکبر ایزدی مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها، حدود 78 میلیون نفر مشمول دریافت یارانه نقدی خانوار هستند. اگر بعد خانوار 3.2 باشد حدود 24 میلیون و 375 هزار خانوار اکنون یارانه می‌گیرند.

3- رئیس جمهور گفته‌ است که 18 میلیون خانوار نیاز به مساعدت و کمک دارند. با فرض این رقم، حدود 6 میلیون و 375 هزار خانوار دیگر باید از شمول قانون یارانه نقدی خارج شوند. این تعداد حدود 20 میلیون و 400 هزار نفر هستند. برخی مسئولان و کارشناسان پیشتر گفته بودند 3 دهک بالای درآمدی حدود 24 میلیون نفر هستند.

4- پیشتر حسین میرزایی سخنگوی ستاد حذف یارانه از پایان فرآیند شناسایی سه دهک بالای درآمدی با کمک اطلاعاتی هفت دستگاه و بر اساس هشت معیار خبر داده بود. وی گفته بود: با اعلام سخنگوی دولت فرآیند حذف انجام خواهد شد. اما ما قصد داریم فرآیند حذف یارانه نقدی مرحله به مرحله انجام شود یا حداقل خطا و حداکثر دقت در فرآیند حذف پردرآمدها لحاظ شود تا فرآیند رسیدگی به اعتراضات نیز با سرعت مناسب صورت گیرد.

با کنار هم گذاشتن یا اظهارات مانند یک پازل از اجرای قانون بودجه به نظر می‌رسد تلاش‌های بی نتیجه گذشته، در ماه‌های آینده به ثمر خواهد نشست و احتمالا پرونده تعیین تکلیف سه دهک درآمدی روی میز دولت است.

در صورتی که 18 میلیون خانوار در برنامه حمایتی ماهانه دولت قرار بگیرند حدود 57 میلیون و 600 هزار نفر مشمول خواهند شد و این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک اجرای مواد تبصره 14 قانون بودجه در رابطه با حذف سه دهک درآمدی با قوت بیشتر اجرا شود.

پاسخ دادن