آخرین اخبار از مناطق سیل زده

اقتصادبرتر

وزیر کشور به‌ منظور ارزیابی میدانی از روند امدادرسانی به مناطق سیل‌زده و دیدار با مردم، صبح امروز وارد گلستان شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ فروردین ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، رحمانی فضلی در بدو ورود به گلستان در فرودگاه گرگان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از همه دستگاه‌های امدادرسان و صبر و همراهی مردم عزیز تقدیر می‌کنم.

عزیمت هلیکوپترها و گسیل تجهیزات به آق‌قلا/ دستور تخلیه آب‌های رسوبی با بیل‌های مکانیکی و پمپ‌ها را دادم

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور پس از حضور در ستاد مدیریت بحران شهرستان آق‌قلا در گفت‌وگو با شبکه خبر گفت‌: از مردم آق‌قلا و روستاهای اطراف تشکر کرده و بابت همکاری و تحمل صبرشان ممنونم.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی همه اقداماتی که بایستی در مراحل ابتدایی این سیل و بحران انجام دهند صورت داده‌اند این در حالی است که ۶۰ درصد بارش سالانه در ظرف چند روز منجر به طغیان رودخانه و آب‌گرفتگی خیابان‌ها و جاری شدن سیل شده است.

وزیر کشور تصریح کرد: تا کنون ۲ نفر در مینودشت و کلاله جان خود را از دست داده‌اند اما تمام تمرکز ما برای کاهش تلفات جانی است.

رحمانی‌فضلی اظهار داشت:‌خدمات پشتیبانی و تدارکات لازم انجام شده و هم دستگاه‌های نظامی، انتظامی، هلال‌احمر و راهداری همکاری‌های لازم را در این خصوص انجام داده‌اند و در تماس‌هایی که با من داشته‌اند اعلام آمادگی بیشتر کرده‌اند.

وی اظهار امیدواری کرد با توسعه خدمات‌رسانی در گام اول، آب‌های انباشته شده در شهر تخلیه شود.

وی درباره دلیل اصلی سرایت سیل به شهرها گفت:‌ دلیل اصلی رسوب‌گذاری در رودخانه‌هاست و به همین جهت دستور دادیم تا ۶ بیل مکانیکی مسیرها را برای تخلیه آب‌های رسوب شده و استفاده از پمپ‌های ویژه کارها خود را آغاز کنند.

وزیر کشور از مردم خواست با متانت و آرامش کمک کنند تا این شرایط به وضعیت عادی برگردد.

وی گفت: مردم با آنکه خانه و زندگی خود را در ایام نوروز تخریب شده دیده‌اند و ناراحت هستند اما با این حال گلایه خاصی ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا خدمات‌رسانی با تأخیر صورت گرفته است،‌گفت: در حوزه امدادرسانی با اعزام هلی‌کوپتر به منطقه وضعیت بهتر شده اما کمی از این تأخیر به دلیل وضعیت خاص آب و هوایی منطقه و عدم شرایط پرواز هلی‌کوپترها باز می‌گردد.

رحمانی‌فضلی در پایان با بیان اینکه تدارکات خوبی از همه شهرداری‌های کشور و به ویژه شهرداری تهران به این منطقه اعزام شده است.

وزیر کشور گفت: حجم بالای بارش‌ها و عدم کشش رودخانه‌ها باعث جاری شدن سیلاب شد و با وجود هدایت آبها به سمت دشت‌ها و زمین های کشاورزی، باز هم آب گرفتگی به منازل مسکونی رسید و و مشکلاتی را برای مردم فراهم آورد.

وی افزود: امروز به صورت هوایی و زمینی بازدیدهایی را از مناطق سیل زده خواهیم داشت و در جلسه مدیریت بحران تصمیمات لازم جهت امدادرسانی بهتر و تسریع در تعمیر منازل مسکونی اتخاذ خواهد شد.

رحمانی فضلی یادآور شد: تلاش داریم با همراهی مردم از نگرانی آنها بکاهیم و در کوتاه‌مدت خسارات وارده را جبران کنیم.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز به همراه وزیر کشور از فرودگاه گرگان عازم مناطق سیل زده استان گلستان شد.

بازدید رحمانی فضلی وزیر کشور از وضعیت سیلاب در شهرستان آق قلا، گفتگو با مردم و بررسی روند امداد رسانی توسط تمامی دستگاه ها

بازدید وزیر اقتصاد از مناطق سیل‌زده گنبدکاووس به نمایندگی از رئیس جمهوری و گفتگوی مستقیم با مردم

آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم در توئیتر نوشت: ارتباطات دیتای بخشهایی از شهرستان سوادکوه در استان مازندران که بر اثر سیل دچار اختلال شده بود، از شب گذشته به حالت عادی بازگشت. متاسفانه مراکز و تجهیزات مخابراتی و مسیرهای فیبرنوری و کابلی دچار آسیب جدی شده‌ بودند.

بازدید علی لاریجانی از مناطق سیل‌زده‌ی ساری

رئیس مجلس شورای اسلامی امروز، شنبه سوم فروردین، به همراه مجید حسین‌زادگان، استاندار مازندران از روستاهای سیل‌زده فرح‌آباد ساری بازدید کرد.

وی ضمن بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان نکا و روستاها قرار است از مناطق سیل‌زده شهرستان‌های میاندورود، جویبار و سیمرغ بازدید کند.

رئیس مجلس ضمن بازدید از روستاهایی که دچار سیل‌زدگی شده، به بررسی نحوه خدمت رسانی و رفع مشکلات خسارت دیدگان می پردازد.

اقدامات بنیاد مستضعفان برای کمک به سیل‌زدگان، از توزیع آب و غذا تا سیمان رایگان

محمد سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان:
سیمان مورد نیاز جهت بازسازی منازل مسکونی آسیب‌دیده در شهرها و روستاها بصورت رایگان در اختیار بنیاد مسکن قرار خواهد گرفت

 شب گذشته پنج تن پنیر و سه تن سایر اغذیه‌ها و نان را بین مردم مناطق سیل زده گلستان توزیع کردیم.

 بیش از ۲۰۰۰ تخته پتو نیز خریداری شده و از امروز در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 خانه‌های بسیاری در روستاها و شهرهای کوچک آسیب دیده و ما همانند زلزله سر پل ذهاب، هرچه سیمان برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده نیاز باشد به صورت رایگان تأمین می‌کنیم

غراوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان:

با همکاری راه آهن جمهوری اسلامی دو شکاف در مسیر خط آهن ایجاد شد تا آب های انباشته شده در شهر آق قلا به سمت دشت سرازیر شود.

با اقدام صورت گرفته پیش بینی می شود ظرف مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده آبها از سطح شهر جمع آوری شود.

ارسال مواد غذایی، پوشاک و وسایل گرمایشی اولویت نخست کمک به مناطق سیل زده/استاندار گلستان از ابتدای فروردین در منطقه حضور ندارد

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس وضعیت منطقه سیل زده اق قلا و نیازهای مردم را تشریح کرد.

نورمحمد تربتی نژاد نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مناطق سیل زده استان گرگان، گفت:در پی بارش شدید باران از اوایل آخرین هفته سال گذشته (دوشنبه ۲۷ اسفند ماه ۹۷) سیل و سیلاب استان گلستان را فرا گرفت و شهرهای آق قلا و گنبد دو روز پیش به زیر آب رفت.

نماینده مردم گرگان و آق قلا با بیان اینکه وضعیت شهر آق قلا وخیم است افزود: دو سوم شهر دچار آبگرفتگی شده و راه های ارتباطی آق قلا از ۳ جهت بسته و تنها از سوی بندر ترکمن باز است.

وی با اشاره به وضعیت مردم در آق قلا، اظهار کرد: اکثر منازل مسکونی در این شهر و روستاهای شمالی این منطقه به زیر آب رفته است برخی از مردم منازل را تخلیه کرده و با کمک نیروهای امدادی به مدارس و مکان های امن منتقل شدند و برخی دیگر همچنان علی‌رغم آبگرفتگی در منازل خود در طبقات فوقانی حضور دارند.

پوشاک، مواذغذایی و پتو نیاز اولیه مردم در آق قلا

اقتصادبرتر

این نماینده مردم در مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر تهیه پوشاک، مواد غذایی، غذا و وسایل گرمایشی برای مردم این منطقه در اولویت قرار دارد.

تربتی نژاد ادامه داد: تاکنون خبری در رابطه فروکش کردن سیل در این منطقه به گوش نرسیده که امیدواریم مسئولان با تمام توان اقدامات لازم را برای جابه‌جایی مردم و اسکان آنها انجام دهند تا گرفتار سیل نشوند.

آب، برق و گاز مناطق سیل زده در آق قلا قطع است

وی با بیان اینکه آب، برق و گاز مناطق سیل زده در آق قلا قطع است، تصریح کرد: مردم گرفتار سیل به مناطق جنوبی شهر آق قلا و برخی روستاهای گرگان منتقل شده اند که کمک‌های مردمی نیز نقش بسیار مهمی در ساماندهی مردم داشت.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ادامه داد: آب هایی که از سدهای بالادست به طرف شهر آق قلا می‌آید ممکن است به سمت بندر ترکمن سرازیر شود که باعث آبگرفتگی و سیل در این منطقه می شود.

تلفات جانی در سیل آق قلا؛۲نفر/تعداد کشته‌شدگان سیل استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی به ۹ نفر رسید.
سیل در استان مازندران موجب مرگ ۵ نفر و ناپدید شدن یک نفر دیگر شده است.
دو نفر در استان خراسان شمالی و دو نفر دیگر در استان گلستان جان باخته‌اند.

تربتی نژاد بیان کرد: بر اساس اخبار غیر موثق، سیل در آق قلا دو نفر تلفات به جای گذاشته است.

وی با بیان اینکه در اثر سیل در آق قلا خسارت زیادی ایجاد نمی‌شود چرا که این منطقه شیب زیادی ندارد، اضافه کرد: در حال حاضر در این منطقه از قایق برای رفت و آمد استفاده می شود.

تاکنون استاندار گلستان در منطقه سیل زده حاضر نشده است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه از ابتدای فروردین تاکنون استاندار گلستان در منطقه حضور ندارد که این موضوع باعث نارضایتی مردم شده است، گفت: در مسیر جاده آق قلا به اینچه برون مشکل وجود دارد این جاده مانع گذر آب از این منطقه شده است که روز گذشته این جاده برای عبور آب شکافته شد از سوی دیگر راه آهن گرگان- اینچه برون نیز مانع دیگر است.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسئولان برای ساماندهی امور حضور فعال داشته باشند و استاندار نیز برای رفع مشکلات به صحنه بیاید.

نماینده گرگان: رحمانی فضلی را به دلیل ضعف مدیریت بحران،به مجلس می‌کشانم/ نماینده بابلسر: استاندار مازندران قول کمک‌های بلاعوض به مردم سیل‌زده داد

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس گفت:
با توجه به حجم بحران اخیر و عدم اهتمام لازم وزارت کشور و ستاد مدیریت بحران حتماً رحمانی فضلی را به مجلس می‌کشانم و از او دلایل این ضعف را جویا می‌شوم چرا که ستاد بحران در استان گلستان و گرگان و آق‌قلا می‌توانست مسیر سیل را به سمت دیگری سوق دهد.

نماینده مردم بابلسر:
▫️بنده با استاندار مازندران که صحبت کرده‌ام قول داده‌اند کمک بلاعوضی را برای مردم داشته باشند. اگر این کمک‌های بلاعوض را به مردم بدون دردسر بدهند، در حل مشکلات آن‌ها موثر خواهد بود.

فرماندار آق‌قلا: ۷۰ درصد شهر #آق‌قلا زیر آب قرار گرفته است و ۲۱ روستای این شهرستان در محاصره آب قرار دارد/ وضعیت در آق‌قلا اضطراری است

فرماندار ویژه گنبدکاووس: مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد

ارشد نظامی ارتش در استان گلستان: تا آخرین لحظه در کنار مردم گلستان هستیم.

آخرین وضعیت ارتش و سیل زدگان

تا این لحظه بیش از ۱۵ هزار قرص نان در پادگان های ارتش طبخ و بین سیل زدگان تقسیم شده است.
همچنین بیش از ۸۰۰ نفر از پرسنل ارتش همراه با ادوات و ماشین آلات سبک و سنگین به کمک مردم سیل زده شتافته اند.

اسکان موقت بیش از ۸ هزار حادثه دیده سیل و برف در گلستان/ فعالیت مستمر ۴ بالگرد برای امدادرسانی به حادثه دیدگان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان از اسکان موقت بیش از ۸ هزار حادثه دیده سیل و برف و کولاک در این استان خبر داد.

محمدعلی هروی در خصوص آخرین آمار امدادرسانی به مناطق سیل زده استان گلستان و گرفتار در برف و کولاک اظهار کرد: از تاریخ ۲۶ اسفندماه سال گذشته تا ساعت ۲۳ دوم فروردین ماه جاری که ۱۰ شهرستان درگیر حوادث سیل و برف و کولاک بوده ۵۶ هزار و ۲۵۳ نفر دچار حادثه شده که به ۵۰ هزار و ۲۳۱ نفر امدادرسانی شد.

وی ادامه داد: از این تعداد ۸ هزار و ۱۵ نفر اسکان موقت داده شده و عملیات تخلیه آب از ۱۰ هزار و ۸۳ منزل اجرایی شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان با اشاره به اینکه در این مدت ۲۸۹ خودرو رهاسازی شد، تاکید کرد: یک هزار و ۵۵۱ امدادگر و نجاتگر در غالب ۳۴۹ تیم در این مدت عملیات امداد و نجات را بر عهده داشته که ۴۷ دستگاه آمبولانس، ۱۱ دستگاه خودروی نجات، ۲۱۶ دستگاه خودروی کمک‌دار، ۱۲ قایق نجات، ۱۴۸ موتور پمپ لجن‌کش و چهار فروند بالگرد در عملیات‌های امداد و نجات بکارگیری شدند.

هروی بیان کرد: این چهار بالگرد در این مدت ۲۴ ساعت و ۱۵ دقیقه پرواز را در ۲۵ سورتی همراه ۶۱ نیروی امدادی اجرایی کردند که ۹ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بار از قبیل تجهیزات و مواد خوراکی مورد نیاز برای حادثه دیدگان توسط این بالگردها به منطقه ارسال شد.

وی تاکید کرد: در این مدت ۲۱ هزار بطری آب معندی، یک هزار و ۲۹۱ چادر امدادی، ۱۶ هزار و ۷۰۴ قوطی کنسرو، ۳۲ هزار و ۱۲۰ قرص نان، ۲۰۰ کیلوگرم برنج، ۷ هزار و ۱۸۰ تخته پتو، ۱۰ هزار و ۹۱۰ بسته غذلیی، ۶۷ بطری روغن، ۳ هزار و ۲۸۴ تخته موکت و ۳ هزار و ۱۷۰ کیلوگرم نایلون بین حادثه دیددگان توزیع شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان تصریح کرد: خوشبختانه نگاه مهربانانه هم استانی‌ها و مردم خوب کشورمان در حوادث همیشه وجود داشته و با هماهنگی‌های صورت گرفته کمک‌های مردمی به پایگاه‌های امدادی هلال احمر در استان تحویل که با مدیریت و برنامه‌ریزی بین حادثه دیدگان توزیع شد.

هروی گفت: در این مدت ۸ هزار و ۲۰۰ بطری آب معدنی بزرگ و ۲۵۰ بطری آب معدنی کوچک، ۷۸ قوطی شیر خشک و ۲۵ عدد پوشک اقلام اهدایی جمع‌آوری شده بوده است.

وی در پایان بیان کرد: مردم عزیزی که قصد کمک نقدی به مردم سیل زده استان گلستان دارند می‌توانند از طریق کد دستوری #۱۱۲*۷۸۰* اقدام کنند.

دعوت سینماگران از مردم برای کمک به سیل‌زدگان شمال کشور

هشدار پلیس فتا در مورد کلاهبرداری به بهانه کمک به سیل زدگان

معاون اجتماعی پلیس فتا نسبت به واریز کمک‌های نقدی برای سیل زدگان به شماره حساب‌های ناشناس هشدار داد.

سرهنگ پاشایی درباره احتمال سودجویی و کلاهبرداری برخی افراد به بهانه دریافت کمک‌های نقدی برای سیل‌زدگان اظهار کرد: لازم است شهروندان نوع‌دوست که قصد کمک به سیل‌زدگان در استان‌های شمالی کشور به خصوص استان گلستان را دارند حتماً کمک‌های خود را از طریق شماره حساب‌هایی که از سوی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی و معتبر اطلاع رسانی می‌شود، واریز کنند.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان نباید به شماره حساب‌های اعلام شده از سوی افراد غریبه و غیررسمی اعتماد کرد، گفت: متأسفانه برخی از افراد سودجو با سوء استفاده از عواطف و احساسات شهروندان اقدام به تبلیغات در فضای مجازی و به این شیوه از شهروندان کلاهبرداری می‌کنند.

پاشایی با تاکید بر اینکه پلیس فتا نیز بر این موارد نظارت دارد و حتماً با آن برخورد خواهد کرد، خاطرنشان کرد: شهروندان نیز موارد مشکوک را می‌توانند به پلیس گزارش کنند.

به‌کارگیری ماشین‌آلات امدادی و خودروهای نظامی سپاه در مناطق سیل‌زده

فرمانده سپاه کربلا:
در سیل چند روز اخیر، ماشین‌آلات سنگین امدادی سپاه و حتی خودروهای نظامی به شهرستان‌های سیل‌زده اعزام شده‌اند.
نیروهای امدادی بسیج برای مقابله با بحران به صورت عملی وارد میدان شدند و از توزیع مواد غذایی بین سیل‌زدگان تا به‌کارگیری قایق‌ها و جت اسکی‌های سپاه برای نجات جان مردم محاصره‌شده در سیل بخشی از اقدامات امدادی سپاه بود.

سرهنگ جواد بخشی معاون هماهنگ‌کننده سپاه کربلای استان مازندران با بیان اینکه از روز ۲۷ اسفندماه درگیر سیل شدیم و کانون سیل نیز شهرستان سیمرغ بود، اظهار داشت: از ۲۸ اسفند، ۹ شهرستان دیگر هم درگیر سیلاب شد و از آن روز تا الان که جلسه داشتیم، تمام نواحی و کلیه پاسداران و بسیجیان و بیش از ۶۱ گروه جهادی سپاه استان، پای کار هستند و تا زمانی که آرامش به خانه ها مردم برنگردد، ما هم به خانه‌هایمان برنمی‌گردیم.

پاسخ سخنگوی وزارت کشور به انتشار گلایه یک شهروند توسط حسام‌الدین آشنا

حسام الدین آشنا پیغام یک شهروند را در کانال تلگرامی خود مبنی براینکه « از شهرهای مختلف قایق سوار وانت می‌کنند که به شهر سیل زده برسونن. سر راه راهنمایی و رانندگی جریمه می‌کنه چون بار زدن قایق خلافه» منتشر کرد.

سلمانی سامانی، سخنگوی وزارت کشور در واکنش به این گلایه در صفحه توییتری خود نوشت:
درپی گلایه هایی مبنی برجلوگیری ازانتقال قایق های شهرهای همجواربه مناطق سیل زده استان گلستان،درآخرین تماس تلفنی که بامعاون سیاسی استانداری گلستان داشتم موضوع رابررسی وپیگیری کردم.باهماهنگی که با ناجا بعمل آمد موضوع حل شد و اکنون هیچ مشکلی درانتقال قایقها به مناطق سیل زده وجود ندارد.

برق شهرهای سیل‌زده تا عبور سیلاب قطع است

سخنگوی صنعت برق کشور گفت‌: با توجه به اینکه دبی سیلاب به ۸۰۰ متر مکعب رسیده است، برای جلوگیری از برق گرفتگی و خطرات احتمالی مجبور به قطع برق مناطق سیل زده تا زمان عبور سیلاب شده‌ایم.

محمودرضا حقی فام در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که سه شهر گنبد، آق‌قلا و گمیشان در منطقه شمال گلستان دچار سیلاب شده‌اند، اظهار کرد: در حال حاضر آبگرفتگی در شهر آق‌قلا بسیار زیاد است و در برخی از مناطق به دو متر نیز می‌رسد.

وی در ادامه صحبت‌های خود، افزود: به دلیل این که این مناطق حالت صحرایی دارد، خالی کردن آب از این نقاط بسیار دشوار است که مسئولیت این بخش به ارگان‌های دیگر مربوط می‌شود، اما در حوزه برق باید این را بگویم که در حال حاضر آمادگی کامل برای وصل مجدد برق در این مناطق وجود دارد.

سخنگوی صنعت برق کشور با تاکید بر این مساله تا زمانی که مجوز وصل برق داده نشود، نمی‌توانیم برق این مناطق را وصل کنیم، در این باره ابراز کرد: در حال‌ حاضر منتظر خروج آب، لوله کشی مناطق و عبور سیلاب هستیم و پس از اخذ مجوز برق این مناطق در سریع‌ترین زمان ممکن وصل خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت شبکه گفت‌: در حال حاضر آسیب گسترده‌ای به شبکه برق کشور وارد نشده و فقط این آسیب‌ها جزئی است که در نهایت یک نصفه روز این مشکلات بر طرف خواهد شد.

حقی فام در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر مشکلی از نظر خدمات، امکانات و نیرو در حوزه صنعت برق وجود ندارد و آمادگی کامل برای برق رسانی را داریم و برای این منظور نیز از امکانات ارتش استفاده کرده‌ایم.

پاسخ دادن