آخرین وضعیت بازار: حبس دلار و سکه در بازه محدود

آخرین وضعیت بازار: حبس دلار و سکه در بازه محدود

امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران با نوسان بسیار محدود و ثبات قیمتی همراه شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ مهر ۹۸

به‌‌ گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اقتصادنیوز؛ پس از آنکه قیمت سکه حدود دو ماه در یک دامنه بسته و محدود نوسان کرد؛ از بیستمین روز مهرماه مرز حمایتی دو ماهه خود پایین رفت و وارد کانال ۳ میلیون تومانی شد. از روز شنبه هفته جاری، فلز گران بهای داخلی با نزول از مرز ۴ میلیون تومانی وارد فاز تازه ای شد؛ این در حالی بود که شماری از معامله گران انتظار داشتند مانند دفعات پیش، سکه بتواند به سرعت به بالای کانال ۴ میلیون تومانی بازگردد. برخلاف انتظار این دسته، نوسان سکه زیر مرز روانی ادامه یافت و روز چهارشنبه نیز این فلز گران بها با افت ۵ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان رسید.

به این ترتیب فلز گران بهای داخلی برای پنجمین روز متوالی زیر مرز ۴ میلیونی سکه در روزهای اخیر در حوالی کف قیمتی سال ۹۸ خود نوسان می کند و ماندن در محدوده ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی موجب شده است که برخی از فعالان عنوان کنند بازار سکه وارد مرحله تازه ای شده است.

تمدید حبس دلار و سکه
قیمت دلار از اواخر شهریورماه نتوانسته است به بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی پا بگذارد و نیز حدود یک ماه است که بازه محدود ۱۱ هزار و ۳۵۰ تا ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی حرکت کرده است. از سوی دیگر سکه از تاریخ ۲۲ مرداد تا ۲۰ مهر، حدود ۶۰ روز در بازه ۴ تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی حرکت کرد. در این بازه نسبتا طولانی هر زمان قیمت به محدوده ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی نزدیک می شد، میزان فروش‌ها بالا می رفت و در حوالی مرز ۴ میلیونی بود که سطح خریدها فزونی می گرفت. با آغاز مهرماه شیب نوسان سکه محدودتر شد و این فلز گران بها دیگر نتوانست به بالای سطح ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومانی قرار بگیرد و در یک سراشیبی نزولی آرام به زیر مرز ۴ میلیون تومانی رفت.

بخشی از افت سکه تمام بهار آزادی ناشی از نزول بهای دلار در ماه های اخیر و عدم توان آن برای رشد بیشتر بوده است. قیمت دلار از اواخر شهریورماه نتوانسته است به بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی پا بگذارد و حدود یک ماه هست که بازه محدود ۱۱ هزار و ۳۵۰ تا ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی حرکت کرده است. از نگاه فعالان همین محدود شدن دامنه نوسان موجب شده است که انتظارات افزایشی معامله گران بازار سکه نیز کم تر شود. روند کم نوسان دلار را به وضوح می توان در تغییرات قیمتی روز چهارشنبه بازار مشاهده کرد، جایی که دلار نه می تواند به بالای محدوده ۱۱ هزار و ۴۲۰ تومانی قدم بگذارد و نه توان شکست به زیر محدوده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی را دارد. نتیجه این نوسانات محدود در روز پنجم هفته قرار گرفتن بر روی عدد ۱۱ هزار و ۴۱۰ تومان بود که تغییری را نسبت به قیمت بسته شده روز سه شنبه نشان نمی داد.

در حالی که کاهش دامنه نوسانات دلار و افت تدریجی آن به عنوان یکی از عوامل کاهش بهای سکه معرفی شده است، عده دیگری از فعالان باور دارند، کاهش تقاضای مصرفی و سرمایه گذاری در بازار سکه عامل اصلی افت بوده است. از نظر آن ها حباب قیمتی فلز گران بهای داخلی به وضوح نشان می دهد که تقاضای خاصی در بازار سکه وجود ندارد و تمایل خرید در بازار بسیار پایین است.

حباب سکه
حباب سکه در هفته های اخیر با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده به حدود ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. در واقع ارزش بازاری سکه بسیار کمتر از ارزش ذاتی آن است و همین عامل نگرانی های را نیز در میان معامله گران به منظور قاچاق سکه به کشورهای همسایه ایجاد کرده است. این در حالی است که عده ای هم باور دارند خروج طلا منجر به ورود ارز به کشور می شود. البته دسته ای از فعالان نیز قاچاق سکه و طلا را تکذیب می کنند و باور دارند برای معامله گران صرفه چندانی در قاچاق با توجه به ریسک های آن وجود ندارد. به گفته یکی از فعالان باتجربه بازار تا زمانی که سطح تقاضای بازار در چنین شرایطی قرار دارد، حباب سکه منفی خواهد بود؛ البته خروج دلار از زندان یک ماه اخیر تا حدی می تواند قیمت های بازار سکه را نیز تحریک کند. با این حال، تغییرات قیمتی دلار به گونه ای نبوده است که افزایشی های بازار سکه را به رشد امیدوار کند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج
امروز ۹۸/۰۷/۲۴ دلار آمریکا در بازار آزاد درمحدوده ۱۱۴۰۰ تومانی باقی ماند و بین ۱۱۴۰۰ تا ۱۱۴۵۰ تومان نوسان کرد. عصر امروز شاخص ارزی نهایتاً بین ۱۱۴۱۰ تا ۱۱۴۳۰ تومان خرید و فروش شد.

قیمت دلار کانادا ۸۷۷۰ تومان و دلار استرالیا نیز ۷۷۵۰ تومان است.

همچنین بهای یورو ۱۲۶۰۰ تومان، پوند انگلیس به ۱۴۶۰۰ تومان، فرانک سوئیس ۱۱۵۰۰ تومان، یوان چین ۱۶۳۰ تومان و لیر ترکیه ۱۹۶۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی از ۳۱۳۲ تومان روز سه‌شنبه به ۳۱۲۸ تومان در عصر روز چهارشنبه کاهش یافت. همچنین هر ۱۰۰۰ دینار عراق امروز تا ۹۳۵۰ تومان کاهش یافت.

امروز سه‌شنبه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را ۵۰ تومان افزایش داد و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۳۰۰ تومان قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۱,۴۰۰ تومان

قیمت خرید یورو: ۱۲.۵۰۰ تومان قیمت فروش یورو: ۱۲,۶۰۰ تومان

آخرین قیمت طلا و سکه
عصر امروز سکه طرح جدید ۳ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان و سکه طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۲۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بوده است. سکه گرمی هم با قیمت ۸۱۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلا در بازار جهانی حدود ۱۴۸۳ دلار بود و در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده با قیمت یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۰۴ هزار تومان است.

پاسخ دادن