آقای ظریف شما چرا ؟

جواد-ظریف
اقتصادبرتر

یکی از مهمترین ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران در شرایطی که آمریکا و متحدان منطقه ای اش علیه ما بسیج شده اند، سیستم دیپلماسی کشور است.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ اسفند ۹۷

احمد خادم المله-مدیر مسئول – شرایط جنگ نرم به‌گونه ای پیش می رود که دیپلماسی و وزارت امور خارجه به عنوان ساختار آن در خط مقدم این نبرد قرار دارد. با وجود همه فشار های داخلی و خارجی تاکنون دیپلماسی ایران سدی در برابر فشارهای خارجی برای مخدوش نشان دادن چهره داخلی و امنیتی کردن فضای ایران توسط آمریکا و اسرائیل بوده است.

در شرایطی که سیستم دیپلماسی ایران و در راس آن وزیر امور خارجه باید با تمام توان امکانات داخلی و خارجی را برای مقابله با توطئه های دشمنان بسیج کند، متاسفانه از وزارت امور خارجه کوک ناساز به گوش می رسد و بالاترین مقام دیپلماسی کشور خود عامل مشوه نشان دادن چهره نظام جمهوری اسلامی ایران می شود. از روز گذشته که با پیغام مجازی آقای ظریف شایعات استعفای ایشان مطرح شد، چون ظریف را از گذشته می شناسم تصور می کردم ، بازی رسانه های همگانی خصوصا رسانه های مجازی وابسته به آمریکا و اسرائیل است که چنین اخباری را پخش می کنند تا روحیه دیپلمات های ما در سراسر جهان را تضعیف کنند و چهره نظام را مخدوش جلوه دهند اما رفته رفته دیدم متاسفانه این بار مشکل سازی از داخل وزارت امور خارجه و شخص وزیر خارجه است ! دلیل استعفای آقای ظریف هر چه باشد ، از کمبود امکانات تا عدم اطلاع از سفر بشار اسد یا موضوع FATF و موضوعات متعدد دیگر که می توان فهرستی برای آن نوشت، سئوال اینجاست که امروز در شرایطی که کشور مورد هجوم دشمنان قرار دارد و بر اساس سخنان خود آقای ظریف ما درگیر جنگ نرم با آمریکا ، اسرائیل و متحدانشان هستیم ، چه وقت استعفا و بازی سیاسی و اعتراض به سیستم است !

آیا واقعا آقای ظریف نمی توانست انتقاد خود به هر موضوعی که به آن اعتراض دارد را به روش مناسب آن بیان کند! و حتما باید با استعفا آن هم با پخش خبر از رسانه های مجازی مراتب اعتراض خود را به گوش مقام های بالا دستی برساند! دیروز صبح که خبر استعفا تقریبا قطعی شد و همه رسانه ها آن را منتشر کردند در مروری بر خبرها خیلی تعجب کردم ، در خارج از کشور اولین کسی که از استعفای ظریف خشنود شده بود و ندای پیروزی سر داده بود، نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی قرار داشت که ظریف بارها اشک وی را در آورده بود. نتانیاهو گفته بود ” چه بهتر که ظریف رفت ! ” در داخل هم متاسفانه کسانی از رفتن ظریف خوشحال بودند که اوضاع و احوال آینده کشور را متوجه نیستند و گویی شرایط کشور را درک نمی کنند! و نسبت به تبعات استعفای وزیر خارجه بیگانه اند! اگر این کار را وزیر دیگری انجام می داد ، می گفتیم شاید شرایط بین المللی را نمی داند و تبعات کارش را نمی دانسته !

اما نمی توانیم بگوییم وزیر امور خارجه شرایط بین المللی و تبعات خارجی این کار را نمی داند !؟ وزیر خارجه محترم که شرایط داخلی و خارجی کشور را بهتر از هر کسی می فهمد و تبعات بین المللی استعفا و هزینه هایش برای کشور را خوب درک می کند ! چرا باید این روش را برای استعفا انتخاب کند و هزینه سنگینی را به کشور تحمیل نماید؟ در کشوری که سیستم دارد و بر نظام استواری مدیریت می کند ،

این اقدام آقای ظریف علاوه بر این که حرکتی احساسی، بچگانه ، غیر منطقی و نپخته بود! نوعی دهن کجی به کل نظام ، مردم و شخص رئیس جمهوری است که این همه از ایشان حمایت کرده و می کند! بهتر است آقای ظریف بدون توجه به جو سازی های اطراف خود و فشار های روحی و روانی که در این مدت متحمل شده ، قدری با خود خلوت کند و تبعات این تصمیم را برای کشور تجزیه و تحلیل نماید و تجدید نظر کند. کشور مجموعه ای از مشکلات و فشارهای داخلی و خارجی را به اشکال مختلف تحمل می کند ، دیگر استعفای آقای ظریف جایی برای عرض اندام ندارد. از محمد جواد ظریفی که ما شناخت داشتیم چنین حرکت نسنجیده بعید بود ، امیدواریم این اقدام ناشی از خستگی و فشار های روحی و روانی بر ایشان باشد و ایشان سریع تر نسبت به اصلاح روش خود اقدام کند و از مردم بخاطر این اشتباهی که مرتکب شده عذر خواهی کند و سکان دیپلماسی را قوی تر از گذشته دوباره به دست بگیرد و پاسخ کوبنده ای به امثال نتانیاهو بدهد.

پاسخ دادن