آمریکا به جنگ چین می رود؟

جنگ آمریکا و چینََ
اقتصاد برتر

چین یکی از بزرگترین رقبای آمریکاست که تاکنون رشد بسیار سریعی در همه ابعاد داشته است. لذا برای آمریکا که ۱۰۰ سال در رأس قدرتهای جهان بوده است، هضم آن دشواراست که بتواند چین را بعنوان قدرت برتر جهان و بالاتر از خود ببیند .

تهران- اقتصاد برتر- ۲۱ اردیبهشت ۹۸

این امر نه تنها نظم بین المللی را برهم خواهد زد بلکه آمریکا حس می کند در معرض حمله این کشور قرار خواهد گرفت.

با یک نگاه اجمالی به تاریخ درمی یابیم حدود ۵۰۰ سال گذشته، ۱۶ مورد به تهدید قدرت برتروجود داشت که تمایل به جایگزینی قدرت داشتند، ۱۲ مورد از آنها با جنگ پایان پذیرفت؛ اما ۲۰ میلیون نفر کشته شدند. و حالا آمریکا در آستانه جشن صدمین سالگرد پایان آن جنگ ، وارد بزرگترین جنگ تجاری با چین شده است.

سوال:  چهل سال پیش، سال ۱۹۷۸، چین در نقطه ای قرار داشت که با وجود یک میلیارد شهروند، بازار به شکلی بود که هر شهروند برای زنده ماندن ، روزانه به دو دلار نیاز داشت و حالا رئیس جمهور چین پس از ۴۰ سال وعده داده است که ظرف سه سال آینده هر شهروند در آستانه کسب درآمد دهها میلیون دلار خواهد بود. چیزی شبیه به یک معجزه است. باورش سخت است که به نقطه ای رسیده است که در رقابت با آمریکا پیش افتاده است.

بنابراین، چالشی که درجهان وجود دارد این است که رشد چین ظاهرا غیر قابل توقف است و به سرعت به سمت حاکمیت جهانی پیش می رود و این امر بزرگترین چالش تاریخ بشمار می آید.

رشد چین در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی و نظامی نشانگر این است که این کشور با ایده جهان گستری بدنبال فتح حاکمیت جهانی است. به گفته هنری کیسینجر، امروز بیش از همه امنیت ایالات متحده را هدف قرار داده است آنچه با دنبال کردن اخبار روز در حال وقوع است و درک آن سخت است.

برای یادآوری باید گفت، آنچه ما را از رشد چین شگفت زده می کند، مقایسه آن با نحوه کارکرد ایالات متحده است، مثلا در سال ۲۰۱۲ایالات ماساچوست اعلام کرد بازسازی پل کمبریج ، دو سال طول می کشد.  در سال ۲۰۱۴، گفتند هنوز به پایان نرسیده و در سال ۲۰۱۵، اعلام کردند یک سال دیگرزمان می برد و در سال ۲۰۱۶، آ گفتند که این کار به پایان نرسیده است، و درنهایت سال گذشته، به پایان رسید، یعنی سه برابر بودجه در نظر گرفته شده!

در حال حاضر، مقایسه بازسازی این پل با پلی مشابه در پکن نشان می دهد که ، بازسازی پل Sanyuan  در۲۰۱۵، شروع شد. و طی ۴۳ ساعت با آن حجم دوبرابری ترافیک به پایان رسید!

پشت این سرعت عمل در حال اجرا، یک رهبر هدایتگر این هدف است و آن دولت چین است.  رهبری جاه طلب و صالح ترین  فرد در سطح بین الملل در جهان امروز،کسی نیست جز رئیس جمهور چین، وی هنگامی که شش سال پیش رئیس جمهور شد،  گفت: هدف او این است که دوباره چین را بزرگ کند.

دولت چین برای اهدافش تاریخ های مشخصی اعلام کرده است:  ۲۰۲۵، ۲۰۳۵، ۲۰۴۹.

تا سال ۲۰۲۵، چین قدرت برتر در بازار اصلی ۱۰ فناوری پیشرو است،  از جمله اتومبیل های خودران  ربات ها،  هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی.  تا سال ۲۰۳۵، چین  به تمام معنا رهبر نوآوری  در تمام فن آوری های پیشرفته است. این کشور تا سال ۲۰۴۹، که صد سالگی تاسیس جمهوری خلق چین است،  ارتش شماره یک جهان است بطوری که رییس جمهور چین از آن بعنوان ارتش پیروز در هرمبارزه ای خواهد بود.

لذا مواردی که شرح داده شد اهدافی است که چین در حال حاضر در مسیر موفقیت  به آنها قرار دارد و واقعیت تلخ برای آمریکای قدرتمند بشمار می رود. باور کنیم که سی سال پیش، وب جهان گستر هنوز اختراع نشده بود. لذا همانطور که چین از پیشرفت های تکنولوژیکی برخوردار می شود و به همان ترتیب قوی تر و ثروتمند تر، ناگزیر موقعیت های آمریکا را اشغال و جایگزین قدرت آن می شود.

تا سال ۲۰۰۴، تولید ناخالص چین تنها نصف میزان تولید ناخالص آمریکا بود.این میزان تا سال ۲۰۱۴، با آمریکا برابر بود. با روندی که در حال حاضر پیش می رود تا سال ۲۰۲۴، دوباره بزرگتر خواهد شد.  این تغییرات و رشد سریع چین در همه موارد ملموس است.

در درگیری های کنونی تجارت،  چین در حال حاضر یکی  از مهم ترین شرکای تجاری کشورهای آسیای میانه است.

این امرزمانی که جنگی واقعی دربگیرد همان زمان جنگ جهانی اول شرکای تجاری در هر منطقه با هم علیه دشمن یکی از آنان متحد می شوند

حال همه بدنبال یک رهبر مناسب برای جهان هستند و با مقایسه رییس جمهور چین و دونالد ترامپ قطعا همه ترجیح می دهند رهبری به دست رییس جمهور چین باشد .

بنابراین، در نهایت،باید گفت : اگر چالش ها بین آمریکا و چین به حدی برسند که غیر قابل حل باشند، این اختلافات عواقب جدی بدنبال خواهد داشت. یا اینکه به صورت تخیلی قبول کنیم که چین و آمریکا  تصمیم بگیرند شکل جدیدی از قدرت را به شکل رهبری مشترک جهان در قرن بیست و یکم در دست بگیرند.

اما ترامپ در حال حاضر با جنگ تجاری که علیه چین بکار گرفته است تلاش دارد تا هم جایگاه آمریکا را به چین گوشزد کند و هم جایگاه خودش را برای دور بعدی ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۲۰ تثبیت بخشد و با تبلیغات ظاهری به همگان بگوید مناسب ترین فرد برای هدایت رهبری جهان در سالهای پیش روست!

لذا دوباره جنگ تجاری دو کشور در این مرحله بالا گرفته است و رئیس جمهور آمریکا در جدیدترین مرحله از این جنگ اعلام کرد عوارض ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین را به ۲۵ درصد افزایش می دهد.

 به گزارش رویترز، دونالد ترامپ روز  یکشنبه گفت عوارض بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالا های چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش می دهد.

آمریکا از ژانویه ۲۰۱۸ پس از وضع اولین عوارض تجاری توسط دونالد ترامپ، بر ۲۵۰ میلیارد دلار واردات چین ، واردات جهانی فولاد و آلومینیوم و محموله های ماشین لباسشویی و صفحه های خورشیدی عوارض وضع کرده است.

 ترامپ خود را «مرد عوارض» می خواند و می گوید این عوارض وضع شده بر واردات کالاها و فلزات خزانه دولت را پر میکند.

 بر اساس اطلاعات حفاظت مرزی و گمرک آمریکا ، واشنگتن از فوریه ۲۰۱۸ تا اواسط مارس امسال ، ۱۵.۶ میلیارد دلار خالص ازطریق وضع عوارض سود برده است.

 وی در توییتر خود نوشت چین ۱۰ ماه است که به آمریکا عوارض می پردازد.

 ترامپ در ۲۴ ژانویه گفته بود:« میلیاردها دلار در راه خزانه داری است – میلیاردها – از چین. هیچ وقت حتی۱۰ سنت هم وارد خزانه داری ما نمی شد. حالا میلیاردها دلار می آید».

نکته قابل توجه آنکه، پس عوارض را شرکتهای وارد کننده به دولت آمریکا می پردازند. اکثر واردکنندگان کالاهای ساخت چین شرکت‌های آمریکایی هستند یا واحدهایی از شرکت‌های خارجی که در آمریکا ثبت شده‌اند.

با این تفاسیر، در شرایط کنونی آمریکا به هیچ وجه توان مدیریت جنگ نظامی و اقتصادی در چند نقطه جهان را ندارد. لذا فرماندهان نظامی این کشور تلاش دارند در شرایطی که توان تهاجمی پنتاگون به شدت کاهش یافته از ورود به جنگهای ناخوانده که می تواند ظرفیت های آمریکا را در جبهه های مختلفت به شدت کاهش دهند پرهیز کنند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن