آمریکا خواستار تمدید توقیف نفتکش ایران شد

آمریکا خواستار تمدید توقیف نفتکش ایران شد
اقتصادبرتر

در حالیکه انتظار می‌رفته دولت جبل الطارق نفتکش گریس-۱ حامل نفت ایران را از توقیف آزاد کند، دولت ایالات متحده دادخواستی را برای ادامه توقیف و ضبط این نفتکش به دادگاه عالی جبل‌الطارق تسلیم کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، امروز، پنجشنبه، ۲۴ مرداد (۱۵ اوت)، دادگاه عالی جبل الطارق به پرونده توقیف نفتکش گریس-۱ رسیدگی می‌کند. به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، انتظار می‌رفته به آزادی این نفتکش از توقیف رای دهد.

منابع محلی به نقل از وکلای مشاور عالی دولت جبل‌الطارق گفته‌اند که دولت دادخواستی برای تمدید توقیف نفتکش تسلیم دادگاه نکرده است. منابع نزدیک به فابیان پیکاردو، رئیس دولت جبل‌الطارق هم به روزنامه بریتانیایی سان گفته بودند که دولت در نظر ندارد خواستار تمدید مدت توقیف این نفتکش شود و از ناخدای نفتکش تعهد گرفته شده است که در صورت آزادی از توقیف، به سوریه نرود. مقامات دولت محلی گفته‌اند که دولت به سه تن از چهار خدمه کشتی اجازه خروج از جبل‌الطارق را داده است.

دادگاه جبل‌الطارق پیشتر به درخواست دولت این سرزمین برای تمدید توقیف این نفتکش جهت رسیدگی به اتهام تخلف از مقررات اتحادیه اروپا در آب‌های سرزمینی این اتحادیه رای داده بود.

آزادی نفتکش در صورتی است که شاکیان دیگری خواستار تمدید توقیف کشتی نشوند یا در صورت ارائه چنین درخواستی، دادگاه این دادخواست را نپذیرد. به نقل از نماینده دادستان کل این سرزمین گزارش شده است که در ساعات اولیه بامداد امروز وزارت دادگستری ایالات متحده با ارسال دادخواستی حقوقی خواستار ضبط این نفتکش شد. هنوز جزئیاتی در مورد محتوای دادخواست احتمالی و مبنای حقوقی آن در دست نیست. براساس برخی گزارش‌ها، در حالیکه انتظار می‌رفت دادگاه به سرعت حکم لغو توقیف را صادر کند، صدور حکم به خاطر تسلیم دادخواست آمریکا چند ساعت به تعویق افتاده و مقامات دولتی مشغول بررسی موضع خود در قبال این دادخواست هستند.

چندی پیش گزارش شده بود که یک سازمان غیردولتی اسرائیلی هم به نمایندگی از سوی گروهی از شهروندان این کشور که خود را قربانیان “تروریسم تحت حمایت ایران” می‌خوانند جهت دریافت غرامت از دولت جمهوری اسلامی ایران، خواستار مصادره کشتی هستند و در نظر دارند دادخواستی را در این زمینه تسلیم مراجع قضایی جبل‌الطارق کنند. در مورد این دادخواست و پیگیری احتمالی آن هنوز جزئیاتی منتشر نشده است.

مقام جبل الطارق به یورونیوز: واشنگتن می‌خواهد نفتکش ایرانی به نفع آمریکا توقیف شود

یک مقام رسمی جبل الطارق به یورونیوز گفت که واشنگتن می‌خواهد نفتکش ایرانی گریس-۱ به نفع آمریکا توقیف شود. دادگاه عالی جبل الطارق که قرار بود صبح امروز درباره ادامه یا عدم ادامه توقیف این نفتکش تصمیم بگیرد تا ساعاتی دیگر در خصوص درخواست رسمی آمریکا رای خود را صادر خواهد کرد.

دولت محلی جبل الطارق، امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آمریکا طی دادخواستی خواستار ادامه توقیف گریس-۱ شده است. وزارت دادگستری آمریکا طی درخواستی اتهام‌های جدیدی را در این رابطه مطرح کرده است.»

اگر دادخواست آمریکا نبود، نفتکش گریس-۱ تاکنون آزاد شده بود
آنتونی دادلی قاضی دادگاه عالی جبل الطارق

جزییات بیشتر در مورد دادخواست وزارت دادگستری ایالات متحده منتشر نشده است. از سوی دیگر روزنامه «جبل الطارق کرونیکل» به نقل از آنتونی دادلی، قاضی دادگاه عالی نوشت که اگر دادخواست آمریکا نبود، نفتکش گریس-۱ تاکنون آزاد شده بود.

بیشتر بخوانید: نشریه سان: کشتی«گریس ۱» امروز آزاد می‌شود

این دادخواست ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه چهارشنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) به مقام‌های جبل الطارق ارائه شد.

رویترز

پیش از این یک منبع آگاه که نامش ذکر نشده است به رویترز گفته بود: «نفتکش توقیف شده گریس-۱ که حامل نفت خام ایران بود، احتمالا طبق تصمیم دادگاهی که امروز پنجشنبه ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) برگزار می‌شود، اجازه خواهد یافت که جبل الطارق را ترک کند.»

۴ عضو کادر “گریس ۱” آزاد شدند

روزنامه رسمی جبل‌الطارق از آزادی چهار تن از اعضای گروه کشتی حامل سوخت ایران را که ماه گذشته توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شده بود، خبر داد.

 صفحه توییتر روزنامه رسمی جبل‌الطارق اعلام کرد که دولت منطقه‌ای جبل‌الطارق اعلام کرد که رو پنج‌شنبه کاپیتان و سه تن از اعضای کادر گریس ۱، کشتی حامل سوخت ایران را که در ماه گذشته توسط نیروی دریایی انگلیس با ادعای انتقال سوخت به سوریه و نقض تحریم‌های اروپا توقیف شده بود را آزاد کرد.

این روزنامه افزود که آنتونی دادلی، رئیس دادگاه جبل‌الطارق در این باره اظهار کرد که اگر آمریکا خواستار توقیف[دوباره] کشتی گریس ۱ نشده بود، « این کشتی می‌توانست آزاد شود».

به گزارش ایسنا، پیش از این روزنامه ملی جبل‌الطارق گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا، درخواست توقیف گریس ۱، کشتی حامل سوخت ایران را داشته و این درخواست فقط چند ساعت پیش از آن که دولت جبل‌الطارق آماده آزادی این کشتی بود، انجام شده است.

روزنامه سان چاپ بریتانیا نیز روز گذشته، به نقل از یک منبع نزدیک به فابیان پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل‌الطارق، گفته بود که نفتکش گریس-۱ روز پنجشنبه آزاد خواهد شد و دولت محلی درخواست تمدید دوباره حکم توقیف این ابرنفتکش را ارائه نمی‌دهد. طبق نوشته این رسانه مسئولان محلی، هم اکنون قانع شده‌اند که این کشتی دیگر راهی سوریه نمی‌شود.

نیروی دریایی بریتانیا چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) با اعلام این که کشتی گریس-۱ در حال حمل نفت به پالایشگاهی در سوریه بوده است و این اقدام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض می‌کند، این ابرنفتکش را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند. این ابرنفتکش از ایران حرکت کرده بود و حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام این کشور است. ایران در اعتراض به توقیف این ابرنفتکش، سفیر بریتانیا در تهران را به وزارت امور خارجه احضار و اعلام کرد که مقصد گریس-۱ سوریه نبوده است.

جبل‌الطارق یکی از ۱۴ قلمرویی است که جزو سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا و تحت قیمومیت و حاکمیت این کشور محسوب می‌شود.

پاسخ دادن