آمریکا دیگر معافیت تحریم نفتی ایران را تمدید نمی‌کند

اقتصادبرتر

برایان هوک، رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، گفته است، کشورش برنامه‌ای برای تمدید معافیت از تحریم‌های نفتی ایران ندارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، برایان هوک در مصاحبه با شبکه «ان. اچ. کی» ژاپن که روز سه شنبه ۱۶ بهمن منتشر شد، از کشورهای مشتری نفت ایران خواسته است که دیگر از ایران نفت نخرند.

رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته است: آنچه که ما اعلام کردیم، راهبردی برای به صفر رساندن واردات نفت از ایران در سریعترین زمان ممکن است. ما به دنبال اعطای معافیت یا استثنا قائل شدن درباره نظام تحریم‌ها در آینده در قبال هیچ کشوری نیستیم حالا چه این تحریم ها درباره نفت باشد یا مساله دیگری.

برایان هوک تاکید کرده است، معافیت‌های اعطا شده توسط آمریکا برای این بود که مانع افزایش ناگهانی بهای نفت بازار جهانی شود و اکنون به نظر می رسد در سال جاری عرضه نفت خام در بازار به اندازه کافی است.

دولت آمریکا به هفت کشور مشتری نفت ایران تا اردیبهشت سال ۱۳۹۸، یعنی ۱۸۰ روز معافیت داده است.

در همین زمینه، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران دوشنبه ۱۵ بهمن گفت، ایتالیا و یونان که از تحریم‌های آمریکا معاف شده‌اند، هیچ نفتی از ایران نمی خرند و از توضیح علت آن نیز سر باز می‌زنند.

وی همچنین گفت، روسیه سهام یک پالایشگاه هندی را اخیرا خریده است، اما هند که تنها معافیت خرید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایران را دارد، به روسیه هم اجازه نمی دهد نفت این پالایشگاه را از ایران بخرد.

هم اکنون ایران غیر از ترکیه تنها به چین، هند، ژاپن و کره جنوبی نفت صادر می کند. تایوان نیز که از آمریکا معافیت گرفته بود، فعلا خرید نفت ایران را متوقف کرده است.

پاسخ دادن