آموزش و پرورش جای بازی سیاسی نیست!

سرمقاله روزنامه اقتصادبرتر

اکرم صدیقی-سردبیر سایت-تعطیلات عید فطر بود که رسانه‌های همگانی در خبر کوتاهی اعلام کردند بطحایی، وزیر آموزش و پرورش استعفا داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ خرداد ۹۸

روز بعد دلیل استعفا ابتدا اعتراض به عدم وصول مطالبات و خواست‌های فرهنگیان و بازنشستگان آموزش و پرورش اعلام شد؛ اما علی ربیعی سخنگوی دولت در صدا و سیما اعلام کرد دلیل استعفای وزیر آموزش و پرورش شرکت در انتخابات مجلس بوده است! و رئیس جمهوری نیز استفعای وی را پذیرفته است. روز شنبه اعلام شد: مجتبی زینی‎وند جانشین بطحایی و سرپرست وزارت آموزش و پرورش است که ساعاتی بعد معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری آن را تکذیب کرد و گفت: هنوز سرپرستی برای این وزارتخانه تعیین نشده است. معنی خبر این بود که بطحایی رفتنی است اما جانشین وی هنوز تعیین نشده است. اخبار ضد و نقیض درباره استعفای بطحایی، جانشین و دلایل استعفای وی همه با حاشیه‌های فراوان و تحلیل‌های گوناگون سیاسی همراه بود که هر کس از زاویه دید خود آن را تعبیر و تفسیر کرده است. عده ای موضوع را سیاسی کرده و به اختلاف جناح‌های اصلاح طلب و دولتی‌ها ربط دادند، عده ای مساله را خانوادگی کردند، سخنگو دلیل استعفا را شرکت در انتخابات مجلس ذکر کرد و برخی نیز گفتند، تیم ریاست جمهوری به وزیر اصلاح طلب، میدان کار نمی‎دهند و وی را در تنگنا گذاشته اند! اینکه واقعیت موضوع و پشت پرده‌های آن چیست قطعا در روزهای آینده بیشتر روشن می‌شود اما ذکر چند نکته در مورد استعفای آقای بطحایی ضروری است. نخست اینکه قبل از این استعفا خیلی از مردم از جمله نویسنده این مقال اقای بطحایی را فردی مدیر، مدبر و آگاه به مسائل آموزش و پرورش می‌دانستند اما متاسفانه پس از استعفای پر رمز و راز ایشان و رفتار سیاسی که انجام دادند نظرم نسبت به توانمندی و درایت ایشان کاملا تغییر کرد. موضوع دیگر اینکه استعفای قطعی ایشان هر دلیلی داشته باشد در شرایط ویژه یکی از بزرگ‎ترین و حساسترین وزارتخانه‌های کشور، زمان مناسبی نبود.

آقای وزیر، مجلس به نمایندگی از مردم، سرنوشت میلیون‌ها دانش آموز که سرمایه ارزشمند خانواده‌های این ملت هستند را به دست شما سپرده است، انصاف نبود به خاطر مسائل سیاسی اینگونه با سرنوشت میلیون‌ها دانش آموز بازی کنید! آقای بطحایی اگر قادر به حل مشکلات وزارت آموزش و پرورش نبودید و یا اگر قصد شرکت در انتخابات مجلس را داشتید، از ابتدا نباید این مسئولیت را می‌پذیرفتید که در مدت کوتاهی آن هم در اوج گرفتاری فرهنگیان و امتحانات پایان سال دانش آموزان به یکباره وزارتخانه به این مهمی را با شرایط خاص رها کرده و استعفا دهید! قطعا تا تعیین جانشین وزیر، و استقرار در وزارتخانه و به عهده گرفتن اداره امور ماه‌ها زمان می‌برد و مشکلات وزارت آموزش و پرورش نه تنها به قوت خود باقی است بلکه چندین برابر هم خواهد شد. اگر ایشان به هر دلیلی مصمم به استعفا بودند می‌توانستند صادقانه موضوع را با مسئولین مربوطه و مردم در میان بگذارند تا اینقدر حرف و حدیث برای یک استعفا در کشور ایجاد نشود و کشور را با چالش فرهنگی و سیاسی مواجه نکند که سخنگوی دولت یک حرف بزند، روابط عمومی وزارتخانه چیز دیگری بگوید و خبر‌های ضد و نقیضی که آبرو و اعتبار دستگاه مهمی همانند وزارت آموزش و پرورش را زیر سئوال ببرد. آقای بطحایی اگر واقعا به خاطر شرکت در انتخابات مجلس وزارتخانه را رها کرده اید اشتباه بزرگی مرتکب شده اید و این رفتار نشان می‌دهد شما که یک وزارتخانه را در شرایط حساس به خاطر امیال سیاسی خود به سادگی رها می‌کنید چطور می‌خواهید در مجلس از حفظ و کیان این ملت دفاع کنید! شما که بارها سنگ دفاع از فرهنگیان و بازنشستگان فرهنگی را به سینه زدید آیا در این شرایط که وزارت آموزش و پرورش بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی دارد باید رهایش می‌کردید!؟ یا می‌ماندید و از حقوق و مطالبات فرهنگیان دفاع می‌کردید؟ بهتر است تا دیر نشده در تصمیم خود تجدید نظر کنید و دستکم قول‌ها و حرف‌هایی را که قبلا زده بودید یک بار دیگر مرور کنید!

پاسخ دادن