آینده ارزهای رمز پایه

ارز دیجیتال
اقتصاد برتر

در مورد ارزهای رمز پایه به زحمت می‌توان حکم کلی داد و اظهار نظر کرد که این پول ها دوام می‌آورند و یا در آینده نزدیک از صحنه اقتصاد جهانی محو می‌شوند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ اسفند ۹۷

در مورد ارزهای رمز پایه به زحمت می‌توان حکم کلی داد و اظهار نظر کرد که این پول ها دوام می‌آورند و یا در آینده نزدیک از صحنه اقتصاد جهانی محو می‌شوند. به همین دلیل بین اقتصاددانان و کشورهای مختلف جهان نظر در مورد این ارزها بسیار متفاوت است. جدا از نظرات مختلفی که در جهان وجود دارد چندین دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد در آینده این ارزهای جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی خواهند داشت.

یکی از مهمترین دلایل قوام آتی این ارزها این است که همسو با تغییرات تکنولوژی مدرن در جهان هستند. بعضی از ارزهای رمز پایه از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کنند که هم اکنون از تکنولوژی‌های برتر جهان به شمار می‌رود. دومین ویژگی این ارزها تمرکززدایی آنها است. این ارزها نه بانک مرکزی دارند و نه دخالت های دولت ها، حتی تعطیلی هم ندارند. جهان آینده به خاطر مشکلاتی که بانک‌های مرکزی برای کشورهای جهان ایجاد کرده است، بیشتر تمایل دارد به سمت ارزهایی حرکت کند که تمرکز زدایی و قدرت زدایی کند.

این دو وظیفه مهم تنها در حیطه ارزهای رمز پایه است. از این بحث چند نتیجه می‌توان گرفت : اول، بانک مرکزی بهتر است نه تنها این ارزها را در کشور قانونی کند، بلکه از آن به عنوان ابزاری برای معاملات جهانی، بدون کنترل بانک‌های مرکزی جهان، استفاده کند.

دوم، سرمایه گذاری روی این ارزها به نظرم مفید است ولی کسی که می خواهد وارد این حوزه شود باید طولانی مدت فکر کند.

سوم، در بازار ارزهای رمز پایه چهار فعالیت مهم شکل گرفته است که در هر چهار فعالیت می‌توان فعال بود. اول در زمینه تکنولوژی این ارزها است، دوم در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال این ارزها و سوم در تولید ارزهای دیجیتال است و چهارم معامله این ارزها در بازارهای جهانی است.

چهارم، با توجه به نرخ برق ارزان تر( که از ارکان استفاده از رایانه و مزارع تولید رمزارز است) در مقایسه با کشورهای دیگر و با توجه به مغزهای آماده و بسیار توانمند جوانان ایرانی و نیروی کار ارزان و ارز گران، فعالیت در ارزهای رمز پایه دارای مزیت نسبی غیر قابل انکار است. امیدوارم دولت در این زمینه باز اندیشی کند و فضا را برای این فعالیت در سال ۹۸ فراهم کند.

*مرتضی ایمانی راد – اقتصاددان

پاسخ دادن