اخبار خوب در انتظار فعالان سنگ آهن

اقتصاد برتر

شاخص هفتگی قیمت کنسانتره آهن در بنادر چین امروز 14%-🔻 سقوط کرد تا خود را همراستا با افت قیمت ایندکس سنگ آهن در بنادر چین کند.

تهران – اقتصاد برتر – 18 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر با این سقوط، شاخص قیمت کنسانتره صادراتی #ایران در بندرعباس در محدوده 71.7$ تنظیم میشود که همچنان 49% گرانتر از قیمتهای داخلی بوده و محرک صادرات این ماده معدنی و محدودیت عرضه داخلی خواهد بود.

👈دقت کنیم که قیمت بیلت در کشور نیز در محدوده 3.54 میلیون تومان تنظیم شده که 22% و 37% نسبت به بیلت صادراتی ایران و شاخص CIS ارزانتر است … فولادسازان داخلی در حال فشار به منظور افزایش یک پله ای قیمتها و نزدیک شدن آن به ارقام صادراتی هستند که این موضوع میتواند محرک قیمت‌های سنگ آهن داخلی نیز باشد.

اخبار خوب در انتظار فعالان سنگ آهن

قیمت سنگ آهن در بورس دالیان چین DCE امروز جمعه 4.4%-🔻دیگر ارزان شده که جدا از اثرات #جنگ_تجاری … مربوط به دو عامل زیر است:

🔴رشد 21%+⚠️ واردات سنگ آهن چین در ماه گذشته! عملکرد واردات 91.02 میلیون تن بوده که بالاترین سطح 6 ماه اخیر است و رشد 1.2%+ سالانه دارد.

🔴 موجودی هفتگی سنگ آهن در بنادر چین برای دومین هفته صعودی ⚠️ و به 121.05 میلیون تن رسیده و از کمترین سطح 2.5 سال اخیر (115.25 میلیون تن) فاصله گرفته است.

👈با وجود فشار فوق، انتظار داریم بدلایل زیر بازار سنگ آهن بزودی به نقطه تعادل رسیده و وارد روند صعودی شود:

🔹 با وجود رشد 2 رقمی تولید فولاد چین، عملکرد واردات سنگ آهن چین در مجموع سال 2019 =590.08 میلیون تن همچنان 4.9%-🔻 کمتر از سال قبل است.

🔹با برطرف شدن محدودیتهای زیست محیطی فولادسازان در ماه آگوست، تقاضای سنگ آهن صعودی است … داده ها نشان میدهد که درصد بهره برداری از ظرفیت فولاد چین در هفته گذشته به 67.27%👍🏻 رسیده که بالاتر از 66% هفته قبل آن است!

🔹تقاضای داخلی فولاد چین همچنان بالا بوده و عامل افت صادرات این کشور است … صادرات در ماه جولای به تنها 5.57 میلیون تن رسیده (5.4%-🔻) و در مجموع سال 2019 تا به امروز نیز چین 39.97 میلیون تن صادرات فولاد دارد. (2.9%-🔻)

پاسخ دادن