اروپا مخالف برگزاری نشست ورشو

اقتصادبرتر

دیپلمات ارشد اروپایی در سازمان ملل گفت که مقامات این اتحادیه مخالف برگزاری نشست ورشو هستند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روزنامه اماراتی ‘ نشنال ‘، روز سه شنبه در مطلبی به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی در سازمان ملل که نام آن را فاش نکرد ؛ نوشت : مقامات سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس مخالف برگزاری نشست ورشو هستند که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هدایت آن را برعهده دارد.

نشست ورشو که به میزبانی آمریکا- لهستان در شهر ورشو با عنوان اصلی «صلح و امنیت در خاورمیانه» طی روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن برگزار خواهد شد درماه های گذشته، به محل مباحث دیپلماتیک و رسانه ای فراوانی تبدیل شده است.
‘مایک پمپئو’ وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۲ دی ماه در جریان سفر خاورمیانه ای خود در گفت وگو با شبکه خبری ‘فاکس نیوز’ از برگزاری این نشست خبر داد.

این دیپلمات اروپایی خاطرنشان کرد : برگزاری نشست ورشو ؛ گردهمایی بی‌فایده ای است که بدون در نظر گرفتن نظر و مشورت شرکای سنتی آمریکا ، صورت خواهد گرفت.

 وزارت خارجه امریکا در صدد آن است که با برگزاری این نشست تلاش‌های امنیتی برای صلح خاورمیانه را فراهم کند اما در حقیقت این نشست برنامه‌ای برای مبارزه با فعالیت‌های ایران در منطقه است.
اتحادیه اروپا از ابتدا با چنین نشستی مخالف بوده است ، حتی دولت انگلیس ابتدا اعلام کرد که تنها یکی از مقامات ارشد این کشور در نشست ورشو حضور پیدا خواهد کرد اما بعداً با تغییر دستور جلسه این نشست و افزودن موضوع جنگ یمن به این نشست «جرمی هانت» وزیر خارجه بریتانیا برای حضور در این نشست اعلام آمادگی کرد.
این دیپلمات اروپایی در سازمان ملل گفت، برگزاری چنین نشست‌هایی ناشی از تصمیمات ناگواری است که به‌صورت تصادفی گرفته می‌شوند.
وی تصریح کرد، دولت آمریکا هرگز از مقامات کشورهای دیگر سؤالی در مورد حضور و یا عدم حضور آنان در این نشست نکرده بودند و برگزاری نشست ورشو نمونه بارزی از بی فکری دولتمردان آمریکاست.

براساس این گزارش ؛ یک مقام دیگر اروپایی نیز به روزنامه اماراتی نشنال گفت، ما شدیداً مخالف برگزاری این نشست هستیم، آمریکا باید بداند که اینطور نیست که همه چیز باید با دستور آنان انجام شود.

«ریچارد نفیو» کارشناس ویژه ایران در وزارت خارجه امریکا در زمان دولت‌های جرج بوش و باراک اوباما نیز در این باره می‌گوید، کشورهای فرانسه، آلمان و بریتانیا احساس می‌کنند که نشست ورشو کاملاً تصمیمی اشتباه است.
پیش از این نیز تصمیم یک‌جانبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق برنامه هسته‌ای جهان با ایران، باعث به وجود آمدن اختلاف میان متحدان اروپا و واشنگتن شده بود.

پاسخ دادن