از این پس حقوق و درآمد نجومی نخواهیم داشت

نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس گفت: با بررسی دخل و خرج ۳۹۳ شرکت دولتی برای اولین بار، از این پس حقوق و درآمد نجومی نخواهیم داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، محمدحسین فرهنگی درباره شفاف‌سازی بودجه سازمان‌های دولتی گفت: با پایان مرحله درآمدی و هزینه‌ای لایحه بودجه ۹۸؛ بررسی و شفاف‌سازی بودجه‌ای ۳۸۲ شرکت دولتی، ۹ بانک دولتی و ۲ موسسه انتفاعی وابسته به دولت در پیوست امسال آمده است.

او گفت: در گذشته اوضاع شرکت‌های دولتی بصورت جدی بررسی و شفاف‌سازی نمی‌شد.

نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس با بیان اینکه ۱۲۷۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است، افزود: مجموع شرکت‌های وابسته به دولت ۳ برابر بودجه عمومی کشور را دریافت می‌کنند.

فرهنگی با بیان اینکه بخش عمده بودجه کشور در برخی شرکت‌های دولتی صرف می‌شود، افزود: شرکت ملی نفت، گاز و صنایع پتروشیمی در مجموع همین شرکت‌های وابسته به دولت محسوب می‌شوند.

او افزود: ۱۴ و نیم درصد فروش نفت خام و میعانات گازی به عنوان بودجه شرکت ملی نفت است.

محمدحسین فرهنگی از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی بودجه شرکت‌های دولتی خبر داد و گفت: این کمیته که از کارشناسان مختلف تشکیل شده است، سیاست‌گذاری‌های مربوط به بودجه شرکت‌های دولتی، تعداد کارکنان، بازنشستگی و برخی اطلاعات دیگر را بررسی می‌کنند.

نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس در مورد افزایش بهره‌وری و حقوق کارکنان شرکت‌ها گفت: تمامی افزایش حقوق و پاداش این شرکت‌ها بر اساس بهره‌وری آنان تحقق می‌یابد.

او با بیان اینکه ضعف بودجه‌نویسی کم‌توجهی به بودجه شرکت‌های دولتی است، گفت: بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل کرده‌اند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه عضویت همزمان مقامات دستگاه های اجرایی و دولتی در هیات‌مدیره شرکت‌ها ممنوع شده است، گفت: دیوان محاسبات کل کشور براین موضوع نظارت خواهد کرد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس افزود: شرکت‌های وابسته به دولت از این پس بر اساس میزان درآمد و تخصص تفکیک می‌شوند.

او در مورد مالیات، حقوق کارمندان و معافیت حقوقی گفت: نتیجه جلسات این شد که دیگر شاهد رشد پلکانی حقوق نخواهیم بود.

فرهنگی افزود: افزایش ۲۰ درصدی حقوق قطعی است و مالیات بصورت پلکانی گرفته می‌شود، هر که درآمدی بیشتری دارد مالیات بیشتری خواهد داد.

او افزود: کسانی‌که زیر ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند از پرداخت مالیات معاف هستند.

پاسخ دادن