از ۹۸ نترسید!

مردم ایرانَ
اقتصاد برتر

حمید صدیقی -سردبیر- این روزها خیلی از صاحبنظران و تحلیل‌گران در ارزیابی خود از سال آینده، ۹۸ را از نظر اقتصادی سالی سخت و دشوار پیش بینی می‌کنند. گرچه قصد نداریم نسبت به آینده خوشبینی کاذب ایجاد کنیم اما چند نکته در ارتباط با چشم انداز اقتصادی سال جدید قابل تامل است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ اسفند ۹۷

تحلیل‌گران معمولا ارزیابی خود از اوضاع و احوال اقتصاد را بر مبنای عملکرد گذشته  یا ظرفیت دولت می‌سنجند و به این جمع بندی می‌رسند که سال آینده سالی سخت و دشوار است. اینکه به فعالان بازار، اقتصاد و مردم هشدار دهیم که مراقب شرایط کسب و کار باشند، اقدام خوبی است اما اینکه دل مردم را خالی کنیم و فضای روانی ایجاد کنیم که مردم به آینده کشور بدبینانه نگاه کنند و از هم اکنون به‌دنبال ذخیره سازی مواد اولیه و محصولات اساسی باشند، اقدام سنجیده ای نیست.ایران از ظرفیت‌ها و منابع فراوانی برخوردار است که متاسفانه در سال ۹۷ به دلایل مدیریتی نتوانستیم از همه ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کنیم.

کشوری مثل ایران با برخورداری از منابع عظیم گازی، ۹ درصد ذخایر نفتی جهان و رتبه چهارم تولید نفت دنیا، همسایگی با ۱۵ کشور بزرگ، موقعیت استراتژیک و ژئوپولتیک فوق العاده در جهان، نخستین کشور در بین ۱۴ کشور منطقه از نظر توان دفاعی، جای گرفتن بین بیست کشور اول جهان از حیث اقتصادی و هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا، امنیت کم سابقه در بین کشورهای منطقه، بخش خصوصی توانمند، برخورداری از نیروی انسانی جوان تحصیلکرده، خلاق، مبتکر و دانش محور، تجربه بیش از ۵ دهه تولید و سرمایه گذاری صنعتی، برخورداری از حمایت ایرانیان توانمند مقیم خارج و امکان استفاده از سرمایه آنان، استفاده از ظرفیت هواداران انقلاب اسلامی در کشورهای مختلف جهان و ظرفیت‌های فراوان دیگری که به معنی واقعی نتوانستیم از همه آنها استفاده کنیم، همه و همه ما را در مقابل یک شرایط ایده آل قرار می‌دهد که می‌توانیم بهترین شرایط را برای کشور رقم بزنیم.

چرا با برخورداری از چنین ظرفیت‌های بی نظیری باید به مردم پیام بدهیم که سال ۹۸ سال سختی است! یکی از اساسی ترین مشکلات سال پیش رو، عدم توانایی در تامین نیازهای استراتژیک مردم است که بایستی با تدبیر و اتکای به ظرفیت‌های بالقوه کشور نسبت به تامین آنها اقدام کنیم و توان مدیریتی خود به مردم را به اثبات برسانیم. تحلیل‌هایی نظیر اینکه اوضاع اقتصاد در سال آینده از سال ۹۷ بدتر است نشان از ناامیدی تحلیل‌گران و خستگی مدیرانی دارد که توانایی مدیریت کشور در شرایط غیر عادی را ندارند.

اگر دولت و در کنار آن نیروهای مسلح که در زمان صلح، مسئولیت کمک به بازسازی و توسعه کشور را به عهده دارند ظرفیت‌های بالقوه را احصاء کنند و از همه پتانسیل‌ها برای تامین نیازهای کشور خصوصا افزایش تولید در بخش‌های مختلف استفاده کنند، قطعا سال آینده، سالی بهتر از سال ۹۷ خواهد بود. از هم اکنون یاس و نومیدی را به جامعه تزریق نکنیم و با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و تزریق امید و توانمندی به مردم تلاش کنیم سال جدید، سالی سرشار از امید و موفقیت باشد تا به لطف پروردگار بر مشکلات موجود غلبه کنیم و مثل همیشه تحلیل‌های ناامید کننده را به امید و پیروزی تبدیل کنیم انشاءالله.

پاسخ دادن