اشتباه نکنید آمریکا در منطقه می ماند!

نیروهای آمریکایی در اربیل
اقتصاد برتر

احمد خادم المله مدیر مسئول-پیام ویدیویی ۲۸ آذر ترامپ مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و اعلام کاهش نیمی از نیروهای نظامی این کشور در افغانستان موجی از واکنش های مخالف و موافق در رسانه های همگانی منطقه و جهان و حتی داخل آمریکا به راه انداخت .

تهران- اقتصاد برتر- ۰۴ دی ۹۷

اکثر صاحبنظران و تحلیلگران از زوایای مختلف چرایی خروج آمریکا از سوریه و تبعات آن را نقد و بررسی کردند. در خاورمیانه متحدان ترامپ نظیر رژیم صهیونیستی ، عربستان و امارات در شوک نگرانی از دلایل خروج آمریکا از سوریه فرو رفتند و عده ای خوشحال شدند که آمریکا در سوریه از نیروهای مقاومت اسلامی شکست خورده لذا مجبور به فرار از سوریه و افغانستان شده است.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند تصمیم ترامپ که در داخل آمریکا نیز زلزله ای سیاسی ایجاد کرده و تا کنون چند قربانی از مقام های این کشور گرفته که از آن جمله برکناری جیمز متیس وزیر دفاع و بریت مک گورک فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش هستند ، صف بندی های منطقه را تغییر خواهد داد و جبهه جدیدی در خاورمیانه ایجاد می کند.  جبهه ای که روسیه ، ترکیه و ایران در آن نقش اساسی ایفا خواهند کرد.

در حالیکه  واکنش های ضد و نقیض نسبت به تصمیم ترامپ ادامه دارد ، منابع نزدیک به کاخ سفید اعلام      کرده اند نیروهای نظامی آمریکا ممکن است از سوریه خارج شوند اما از منطقه خاورمیانه خارج نخواهند شد و قرار است دو هزار نیروی نظامی آمریکا که سوریه را ترک می کنند به منطقه ای در نزدیکی فرودگاه حریر در استان اربیل در اقلیم کردستان عراق منتقل شوند. هنوز هیچ مقام رسمی در آمریکا و عراق این تصمیم را تایید نکرده اما اگر این خبر صحت داشته باشد ، این موضوع به منزله نزدیک شدن آمریکا به مرزهای ایران است و در حقیقت تصمیم آمریکا خروج از منطقه نیست بلکه ترامپ برنامه دیگری را در سر می پروراند.

اکراد فعال در اقلیم کردستان عراق می گویند در ماه های اخیر آمریکا میلیون ها دلار صرف بازسازی و توسعه فرودگاه حریر کرده است تا در شرایط مناسبی از آن استفاده کند. همچنین گفته می شود مهمترین مشکل آمریکا برای انتقال نیروهایش به اقلیم کردستان و یا منطقه ای در ۶۰ کیلومتری پشت مرزهای اقلیم اخذ مجوز از دولت عراق در بغداد است لذا ضرورت دارد پیش از این که درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و سوریه دچار تحلیل اشتباه شویم ابتدا از برنامه آتی آمریکا در منطقه مطلع شده و مطمئن شویم آیا نظامیان آمریکا از افغانستان و سوریه راهی خاک آمریکا خواهند شد یا این موضوع صرفا یک جابجایی برای نزدیک شدن به مرزهای ایران است ! ساده انگاری درباره تصمیمات خلق الساعه ترامپ و مقام های امنیتی کاخ سفید زیان آور است که باید مراقب تبعات آن باشیم . 

پاسخ دادن