اعتماد مردم به بانک‌ها

اقتصادبرتر

گزارش‌های پولی و مالی در کشور حاکی است سپرده گیری و تسهیلات دهی بانک‌ها در سالی که ارز و بازارهای موازی با آن پر نوسان بود رشد ۳۲ درصدی داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۴ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، تلاطم در اکثر بازارهای پایه در کشور خصوصا بازار ارز در سال ۹۷ باعث شد سرمایه‌های سرگردان مردم به سوی بانک‌ها سرازیر شود. گزارش‌های بانکی نشان می‌دهد در ماه‌های اول سال گذشته جذب بخشی از نقدینگی و هدایت سرمایه‌های مردم به بانک‌ها کمتر ، اما این روند در ماه‌های پایانی سال روند بهتری پیدا کرد و تا حدودی اصلاح شد؛ به این معنا که مردم باز هم با رویکرد گذشته، بانک‌ها را محلی برای سرمایه‌گذاری مطمئن و کم‌ ریسک تلقی کردند. آنگونه که متصدیان شعب بانکی می‌گویند مردم از اواخر سال گذشته سپرده‌ گذاری‌های خود در نظام بانکی را نسبت به میانه سال ۹۷ بیشتر کردند و همین امر سبب شد روند سپرده ‌گیری بانک‌ها از رشد بهتری برخوردار شود. در این میان گزارش‌های رسمی بانک مرکزی حکایت از آن دارد که در بهمن ماه سال گذشته مانده کل سپرده‌های بانکی بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ رشد ۳۲ درصدی داشته است.

  • مقایسه سپرده مردم در استان‌های مختلف

گزارش‌های بانکی نشان می‌دهد بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۸ هزار میلیارد ریال بوده است. از سوی دیگر، مانده کل تسهیلات نیز بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ که ۳ هزار میلیارد ریال بوده، ۲۶.۴ درصد رشد داشته است. بیشتر مبلغ تسهیلات نیز به استان تهران اختصاص داشته که باز هم به خاطر استقرار دفاتر مرکزی بسیاری ازشرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌‌های بانکی این شرکت‌ها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود و این خود عاملی برای صدر نشینی تهران در سپرده ‌گذاری‌ها وسپرده‌گیری‌ها بوده است.

بانک مرکزی آمار مانده سپرده‌ها و تسهیلات بانکی تا پایان بهمن ماه سال گذشته را اعلام کرده که بر این اساس، مانده کل سپرده‌ها در پایان بهمن‌ماه سال گذشته بالغ بر ۲۰۲۲.۳ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل از آن ۴۹۰ هزار میلیارد تومان رشد داشته و به این ترتیب، مانده سپرده‌های بانکی در زمان مذکور ۳۲ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، این رقم نسبت به پایان سال پیش از آن نیز افزایش ۳۷۶ هزار میلیارد تومانی داشته که بر این اساس مانده سپرده‌ها در پایان بهمن ماه سال گذشته نسبت به پایان سال ۹۶ معادل ۲۲.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بر اساس این آمار، پس از استان تهران استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان و آذربایجان شرقی بیشترین جذب سپرده را داشته‌اند.

  • تهران رتبه اول اعطای تسهیلات بانکی

در بخش تسهیلات دریافتی نیز، مانده کل تسهیلات، رقمی بالغ بر ۱,۴۵۷ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال گذشته، ۳۰۴ هزار میلیارد تومان معادل ۲۶.۴ درصد افزایش داشته است و نسبت به پایان سال پیش از آن نیز ۱۹۸ هزار میلیارد تومان معادل ۱۵.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین استان‌های اصفهان با بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان و خراسان رضوی با ۴۶ هزار میلیارد تومان بیشترین میزان تسهیلات را پس از استان تهران به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس این آمار، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی، ۸۰.۲ درصد است که نسبت به پایان بهمن ماه ۹۶ و پایان اسفند ۹۶ به ترتیب ۳.۷ و ۵.۲ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد و این نسبت در استان تهران ۹۱.۹ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۷.۴ درصد است. لازم به ذکر است یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده که عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

پاسخ دادن