اعزام نیروی کار به عراق برای اشتغال

اعزام نیروی کار به عراق
اقتصاد برتر

اعزام نیروی کار ماهر ایرانی به عراق و آموزش های فنی و حرفه ای از دو حوزه مهم همکاری با عراق است.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۸ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از تسنیم ، دومین نشست بین المللی کردن فعالیت های اقتصادی تحت عنوان” آشنایی با ظرفیت های اقتصادی عراق” با حضور مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رایزن بازرگانی و رایزن رسانه ای سفارت عراق در تهران، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و جمعی از مدیران ستادی، شرکت هاو هلدینگ های شستا و صندوق بازنشستگی و روسای شرکت ها و اتحادیه های تعاونی کشور برگزار شد.

علی حسین شهریور مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست، با توجه به بازار گسترده و در دسترس عراق، خواستار برنامه ریزی جهت حضور بلند مدت فعالان اقتصادی در بازار این کشور شد و گفت: در همین راستا کمیته عراق در دفتر امور بین الملل تشکیل و در حال برنامه ریزی و پیگیری تحقق این هدف است .

وی گفت: اعزام نیروی کار ماهر ایرانی به عراق و آموزش های فنی و حرفه ای از دو حوزه مهم همکاری با عراق است.

شهریور با اشاره به اینکه بازار عراق برای تولیدات کشاورزی، صنعتی و معدنی ما فرصت بسیار بزرگی است، گفت: بخش تعاونی، شرکتها و هلدینگ ها باید سهم مناسبی از بازار، تجارت و بازسازی عراق را داشته باشند.

مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه عراق سودآورترین شریک تجاری ایران است، تاکید کرد: برای ادامه تجارت به عراق باید وارد مرحله جدید یعنی سرمایه‌گذاری مشترک با این کشور شد.

وی افزود: باید برندهای معتبر و صنایع ریشه دار در بخش های مصالح ساختمانی، موادغذایی، محصولات کشاورزی، شوینده‌ها و محصولات بهداشتی که مهمترین اقلام مورد نیاز عراق است برای حضور بلندمدت در بازار عراق برنامه ریزی کنند و سیاست بازار سازی با حفظ بازار را نهادینه کنند.

*برگزاری نشست آشنایی با ظرفیت های اقتصادی ساحل عاج

در ادامه این نشست حمزه محسن علی محمود رایزن رسانه ای سفارت عراق گفت: روابط دو کشور بسیار عمیق تر از آن است که تحت تاثیر فضاهای رسانه ای منفی دشمنان دو کشور قرار گیرد و راهپیمایی اربعین شاهد این مدعی است.

همچنین عقیل موسوی رایزن بازرگانی عراق نیز با اشاره به فرصت های بی شمار و استثنایی در عراق بعد از جنگ و در ایام بازسازی، بیان کرد: می توان این همکاری ها را در پنج بخش صنعتی، نیرو از جمله برق و نفت، کشاورزی، مواد غذایی و بازسازی راه ها جاده ها و پل سازی تقسیم کرد. کشورش آماده هر گونه همکاری در هریک از این حوزه ها با طرف های ایرانی است.
حسینی دبیر کل اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز اطلاعات مبسوط و کاملی از اوضاع اقتصادی عراق، ظرفیت های تجاری و بازرگانی، راه های ورود به بازار عراق و همچنین فرصت های سرمایه گذاری جهت همکاری های مشترک و دوجانبه با این کشور را در این نشست ارائه کرد.

در پایان این نشست، به پرسش های فعالان اقتصادی در رابطه با نوسانات ارزی و روابط بانکی، همسویی بین دستگاه های ایرانی در ارتباط با همکاری منسجم و یکپارچه با عراق، تسهیل صدور ویزا برای تجارو بازرگانان فعال در این کشور، اجازه ترانزیت مستقیم و بررسی صدور مجوز اقلام دارویی و دیگر محصولات تولیدی ایران حاضر در جلسه جهت تسهیل همکاری پاسخ داده شد.

گفتنی است: پیش از این نخستین نشست با عنوان آشنایی با ظرفیت های اقتصادی ساحل عاج برگزار شده بود.

3 نظر از مردم

پاسخ دادن